halvin matkavakuutus pitkälle reissulle?

heikko

Olisiko kenelläkään kokemuksia yli 3kk matkavakuutuksista. Olen lähdössä pidemmälle reissulle ja kaikilla yhtiöillä 3kk rajana johon normaali vuosivakuutus stoppaa.

7

6776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä vaan

      Moi,
      otin Pohjolasta Mittaturvan poitsulle, joka sama kuin Eurooppalainen. Vuoden soppari maksoi muistaakseni 55 euroa, sisältää tosin Insinööriliiton jäsenalennuksen, mutta tuhraantui suurempiin korvausmääriin. Yhteensä se olisi ollut ilman tätä jäsenalennusta jotain 65 euroa ja sen hintainen se olikin loppupeileissä.

      Soppari kannattaa tehdä vuodeksi heti ja jos ei ole tarvetta, sanoo sen irti, silloin kuulemma pienin hinta on 33 euroa. Käsittääkseni erotuksen saa takaisin. 33 euroa ei olisi riittänyt 2 kk:n reissuun, jos olisin sen ottanut lyhyemmäksi kuin vuodeksi.

      Pohjolan eurooppalainen/mittaturvan tilausvaiheessa kannattaa mainita jäsenliitto, jos johonkin kuuluu ja samoin plussakortin numero.

      Tein jotain vakuutusvertailuja, mutta lähes kaikissa ongelmana oli se, etten itse matkustanut mukana, vaan poitsu lähti "yksin" alaikäisenä tätinsä kanssa liikenteeseen.

      • ,,,,

        Aloittaja halusi nimenomaan tietää hintoja matkavakuutuksesta joka on voimassa pidemmän aikaa. Pohjolan vakuutuskin on voimassa vain enintään 3kk kestävillä matkoilla, lisämaksusta ja terveysselvityksen kera saa toki lisäaikaa tuohonkin.


      • Mä vaan

        Joo, ihan totta, Eurooppalainenkaan ei taida olla kuin sen 3 kk matka/kerta voimassa.
        Poitsu on 1,5 kk liikenteessä, joten nämä pienet yli 3 kk:n matkaehdot eivät heti tulleet mieleen..

        Ehkä pallontallaajat.net antaa parempia ohjeita :)


    • ...

      American Expressin kultakortin vakuutus näyttäisi olevan voimassa 120 vrk = noin 4 kk:n mittaisella matkalla. Edellytyksenä lienee se, että matka on ostettu kyseisellä luottokortilla.

      • pitkänmatkanmatkailija

        Olen menossa 9kk matkalle. Onko neuvoja mikä vakuutus kannattaa ottaa ja millä firmalla on halvin? Pitääkö ottaa joku vuoden matkavakuutus ja sanoa se vaan sitten irti kun ei enää tarvitse? Kokemuksia?


      • ....
        pitkänmatkanmatkailija kirjoitti:

        Olen menossa 9kk matkalle. Onko neuvoja mikä vakuutus kannattaa ottaa ja millä firmalla on halvin? Pitääkö ottaa joku vuoden matkavakuutus ja sanoa se vaan sitten irti kun ei enää tarvitse? Kokemuksia?

        Jatkuva matkavakuutus ei auta tässä tilanteessa. Sinun pitää ottaa jatkuva matkavakuutus ja hakea siihen sitten lisäaikaa ulkomailla oloon (yleensä jatkuviinkin kuuluu vain 3kk oleskelu ulkomailla yhtämittaa.)


      • Reissumies
        .... kirjoitti:

        Jatkuva matkavakuutus ei auta tässä tilanteessa. Sinun pitää ottaa jatkuva matkavakuutus ja hakea siihen sitten lisäaikaa ulkomailla oloon (yleensä jatkuviinkin kuuluu vain 3kk oleskelu ulkomailla yhtämittaa.)

        Ylivoimaisesti paras pidemmän matkan vakuutusyhtiö on australialainen vakuutusyhtiö World Nomads (http://www.worldnomads.com/), joka tarjoaa vakuutuksia monille eri kansalaisuuksille, mukaan lukien suomalaisille.

        Hinnat ovat edullisia ja itse yhtiötä käyttäneenä voin todeta, että homma toimii ja korvaukset maksetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      978
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe