2-vaihe omalla autolla?

automaatin ajaja

Eli siis, sain B-kortin tammikuussa 2008, ja ajattelin mahdollisesti ensi syksynä/talvena ajaa 2-vaiheen. Pimeäajon kävin jo ykkösvaiheen aikana, joten siitä ei tarvitse huolehtia.

Olen kuullut, että 2-vaiheen voisi ajaa omalla autolla, mutta kaikki puhuvat koko ajan autokouluautosta. Ongelma on se, etten ole sitten inssin koskenutkaan keppivaihteiseen autoon, koska leasing-automme on automaattivaihteinen. Jo autokoulussa oli ongelmia kytkimen/vaihteiden kanssa, ja auto sammuili vähän väliä. Suoraan sanottuna en uskalla mennä 2-vaiheeseen, jos siellä täytyy ajaa keppivaihteella ja vielä kaupungissa.

Tiedän, että kyllä minun joskus on uskallettava kokeilla manuaalilla ajoa. Onko kellään samanlaisia kokemuksia?

6

2237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiki  

      Kyllähän kakkosvaiheen voi ajaa automaatilla, ainut jos ajaa tutkinnon automaatilla, ei saa ajaa muita.

      Tosin monet autokoulut vaativat että arvioiva ajo suoritetaan koulun autolla, jotka yleensä ovat manuaaleja.

      Ja kakkovaiheesta pääsee läpi melkein "miten vain" joten ei niin väliä vaikka menisi se koulun autolla ajaminen täysin perseelleen.

      Eli voisi joku koulu tehä niin että myös arvioivan ajon saa ajaa omalla/silläa utolla johon on tottunut

      • KikiXA

        Joissain koulussa voi ajaa 2-vaiheen arvioivan ajon myös automaatilla.Yllätys monille suuri kun
        automaatillakin kulutus tippuu.1-2L/100km.(Perus
        juttuja).


      • Kiki  
        KikiXA kirjoitti:

        Joissain koulussa voi ajaa 2-vaiheen arvioivan ajon myös automaatilla.Yllätys monille suuri kun
        automaatillakin kulutus tippuu.1-2L/100km.(Perus
        juttuja).

        Monillakin autokouluilla...


        Mutta miksi ihmeessä kakkosvaihe on AUTOKOULUN käyneille pakollinen, siellähän AMMATTILAISET (lukio teku ABECEDE, ja ties mitä kursseja) opettaa alusta lähtien ennakoivaksi ja taloudellisiseksi.

        Olisi paljon loogisempaa että tuo olisi pakollinen vain opetuluipalaisille (B-kortti ja 10 min testi)


      • KikiAX
        Kiki   kirjoitti:

        Monillakin autokouluilla...


        Mutta miksi ihmeessä kakkosvaihe on AUTOKOULUN käyneille pakollinen, siellähän AMMATTILAISET (lukio teku ABECEDE, ja ties mitä kursseja) opettaa alusta lähtien ennakoivaksi ja taloudellisiseksi.

        Olisi paljon loogisempaa että tuo olisi pakollinen vain opetuluipalaisille (B-kortti ja 10 min testi)

        Kysy Maukalta,tai Uitolta,rahaa on!


    • 2-vaiheen käynyt

      2-vaiheessa käydään liukasradalla uudestaan, siellä ajetaan omalla autolla, lisämaksusta voi tietysti vuokrata autokoulun auton jos omaa ei ole.

      Liukasradalla voit siis ajaa omalla autollasi jossa on automaattivaihteet.

      Arvioiva ajo ajetaan yleensä autokoulun autolla, mutta se voi olla myös automaattivaihteinen, kysele autokoulusta onko heillä mahdollisuus antaa 2-vaiheen arvioivaan ajoon automaattivaihteinen auto tai voisiko sen ajaa omalla autollasi.

      • automaatin ajaja

        Juuri tuo arvioiva ajo minua mietitytti. Autokoulullani oli muistaakseni pari manuaaliautoa ja yksi automaatti, jolla en kuitenkaan koskaan päässyt 1-vaiheen aikana ajamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18764
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      5725
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5297
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5186
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      5021
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      78
      4933
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4463
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4127
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3433
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3115
    Aihe