Mitä ihmettä?

tyttö19-ongelmia

Olen 19-vuotias nainen, ja havainnut tässä viimeisen 2kk aikana satunnaisesti pakonomaista virtsaamistarvetta. Aluksi oireet ilmestyivät vain hetkellisesti, olivat päivän ja sen jälkeen saattoivat kadota moniksi viikoiksi. Nyt oireet ovat kuitenkin jatkuneet pidempään, olen käynyt tekemässä virtsakokeen, mutta tuloksia en ole vielä saanut.

Yhdistävää tekijää oireiden laukaisijaksi en ole löytänyt. Hiivatulehdus kylläkin on yksi sellainen joka takuuvarmasti oireet laukaisee, mutta joka kerralla ei kyseessä ole ollut hiivatulehdus. Antibiootteja toivoisin siksi voivani vältellä, sillä ne aiheuttavat minulle aina hiivatulehduksen, jotka jo muutenkin toistuvat suhteellisen usein (joskus jopa viikon välein!).

Oireet ovat todella häiritseviä. Saatan tuntea valtavaa virtsaamistarvetta jo heti sillä hetkellä kun poistun vessasta siellä käynnin jälkeen. Joka käyntikerralla tulee muutama tippa, mutta tuntuu, että rakko jatkaa vielä puristamistaan, ikäänkuin jotain vielä pitäisi tulla. Ja tämä aiheuttaa epämielyttävän tunteen, jopa kipua.

Kummalisinta tässä on se, että oireita ei ole joka päivä. Esimerkiksi viime aikaiset oireet ovat olleet seuraavia:
- lauantai ja sitä edeltävät päivät n. 2 viikon ajalta, ei oireita
- sunnuntai, pakonomaista virtsaamistarvetta koko päivän
- maanantai, ei juurikaan oireita, paitsi illalla jotain lieviä
- tiistai, ei pakonomaista virtsaamistarvetta, mutta vessassakäynnin yhteydessä virtsaa tuli kerralla vain vähän
- keskiviikko, koko päivän lievää/keskitasoista virtsaamistarvetta

Öisin en ole joutunut heräämään kertaakaan, en edes niissä tapauksissa että oireita on esiintynyt illallakin pahoina. Kun unen päästä saa kiinni, niin myös nukun hyvin.

Lisäksi koen kummallisena esimerkiksi sen, että oireet saattavat hetkeksi lakata jonkin tekemisen ajaksi. Eli jos lähden kaupungille, niin oireita ei siellä ole välttämättä ollenkaan. Tällaisissa tapauksissa oireet palaavat yleensä seuraavan vessassakäynnin yhteydessä.

Todella kiusallinen vaiva, johon haluaisin mieluusti apua.

1

1089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vain

      Voisi olla IC. Interstitiaali kystiitti. Täällä muitakin ketjuja aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe