Viime viikkoina on tullut koko ajan uusia huonoja uutisia Suomen kansantaloudesta.
Inflaatio on kiihtymässä, konkurssien määrä on kasvanut huimasti viime vuodesta ja työttömiäkin oli toukokuussa jo 6,5 % enemmän kuin vuosi sitten.
Eilen uutisissa kerrottiin, että irtisanomiset ovat myös lisääntyneet verrattuna viime vuoteen.
Suomi on menossa kovaa vauhtia kohti lamaa. Kiitos KEPUhallituksen, Suomi ei ole varautunut edessä oleviin huonoihin aikoihin millään tavalla.
Irtisanomiset lisääntyneet viime vuodesta
4
173
Vastaukset
- osalta!
Se on sitä taantumaan valmistautumista.
Suomen talous kestää taantuman varmasti parhaiten maailman valtioiden talouksista. Talous kasvaa ja on ylijäämäinen. Inflaatio on neljän prossan hujakoilla eli kohtuullinen moneen muuhun maahan verrattuna. 100 000 vapaata työpaikka on täyttämättä. Se on ongelma.Ruuan hinta on Suomessa noussut nopeammin kuin muissa EU-maissa. Ruuan alv:in alentaminen ei alenna kuluttajahintoja, sillä hyöty menee täysimääräisenä yrityksille. Itse asiassa yksi syy tuolle ruuan hinnan nopealle nousulle on juuri tuo älytön ajatus ruuan alv:in alennuksesta. Nyt kauppa ja teollisuus hinaavat hintoja voimakkaasti ylös, että sitten voivat muka "laskea" hiukan hintoja jos älytön alv-alennus toteutuu.
Inflaatiokin on jo nyt Suomessa kovempi kuin EU-maissa keskimäärin.
Kaikki talousennusteita tekevät laitokset ovat koko tämän vuoden ajan korjanneet ennusteitaan alaspäin. Edessä oleva lama on pitkäkestoinen, sillä Vanhanen ei ole tehnyt mitään asioita korjatakseen.
- kaikki on mennyt
vuodessa huonompaan suuntaan Känän mielestä. Tietysti kokoomuksen tulo hallitukseen on aiheuttanut kaikenlaista ongelmaa, vai mitä känä ?
- työntekijöitään
Haluavat parasta mahdollista voittoa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291313
- 99833
- 75640
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11481ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40454Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m149408Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30387Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368