Viime viikkoina on tullut koko ajan uusia huonoja uutisia Suomen kansantaloudesta.
Inflaatio on kiihtymässä, konkurssien määrä on kasvanut huimasti viime vuodesta ja työttömiäkin oli toukokuussa jo 6,5 % enemmän kuin vuosi sitten.
Eilen uutisissa kerrottiin, että irtisanomiset ovat myös lisääntyneet verrattuna viime vuoteen.
Suomi on menossa kovaa vauhtia kohti lamaa. Kiitos KEPUhallituksen, Suomi ei ole varautunut edessä oleviin huonoihin aikoihin millään tavalla.
Irtisanomiset lisääntyneet viime vuodesta
4
166
Vastaukset
- osalta!
Se on sitä taantumaan valmistautumista.
Suomen talous kestää taantuman varmasti parhaiten maailman valtioiden talouksista. Talous kasvaa ja on ylijäämäinen. Inflaatio on neljän prossan hujakoilla eli kohtuullinen moneen muuhun maahan verrattuna. 100 000 vapaata työpaikka on täyttämättä. Se on ongelma.Ruuan hinta on Suomessa noussut nopeammin kuin muissa EU-maissa. Ruuan alv:in alentaminen ei alenna kuluttajahintoja, sillä hyöty menee täysimääräisenä yrityksille. Itse asiassa yksi syy tuolle ruuan hinnan nopealle nousulle on juuri tuo älytön ajatus ruuan alv:in alennuksesta. Nyt kauppa ja teollisuus hinaavat hintoja voimakkaasti ylös, että sitten voivat muka "laskea" hiukan hintoja jos älytön alv-alennus toteutuu.
Inflaatiokin on jo nyt Suomessa kovempi kuin EU-maissa keskimäärin.
Kaikki talousennusteita tekevät laitokset ovat koko tämän vuoden ajan korjanneet ennusteitaan alaspäin. Edessä oleva lama on pitkäkestoinen, sillä Vanhanen ei ole tehnyt mitään asioita korjatakseen.
- kaikki on mennyt
vuodessa huonompaan suuntaan Känän mielestä. Tietysti kokoomuksen tulo hallitukseen on aiheuttanut kaikenlaista ongelmaa, vai mitä känä ?
- työntekijöitään
Haluavat parasta mahdollista voittoa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093857Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1893694Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692108Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1531127- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914