Eikös jokainen maa voi (jos ei ole EU:ssa) suojata omia raaka-ainevarojaan tuholta.
Jos ajatellaan Venäjän asettamia puutulleja Suomelle ja Kiinalle, niin etuja ovat:
- Kotimainen metsänomistaja saa paremmam hinnan puusta.
- Paperin maailmanmarkkinahinta nousee, koska Suomessa vähennetään kapasiteettia.
- Ikimetsät lisääntyvät Venäjällä (hyvä ilmastonmuutoksen kannalta)
Mielestäni tämä suomalaisen metsalan hätä on keinotekoinen. Nyt Väyrynen ehdottaa teollisuuden tukemista. Onko meillä markkinataloutta vai ei. Kyllä huomaa että Kepu on todella Maalaisliitto.
Teollisuuden pitää sopeutua. Suomen metsät on jo raiskattu, siitä hätä johtuu. Nyt halutaa vielä raiskata Karjalan metsät "ilmaiseksi".
Vielä yksi ehdotus. Ostakoon teollisuus raakapuun Ruotsista. Siellä ei ole puutulleja.
Puutullit
5
175
Vastaukset
- lisää
Venäjän puutullit ovat hyvä asia. Suomen riistosiat eivät pääse tuhoamaan Venäjän hiilinieluja. Metsät suojeltava myös Suomessa.
- lahoaa
yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.
- ajtuksiin
lahoaa kirjoitti:
yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.
Niin ymmärrät
ajtuksiin kirjoitti:
Niin ymmärrät
aineen häviämättömyyden lakia. Hiili käy vaan pyörähtämässä väliaikaisesti puussa mutta kun se onneton puu ei ole ikuinen niin siitä se taas vapautuu ennemmin tai myöhemmin. Ajattele omalla päällä, ei siihen Linkolaa tarvita, tai ota selvää tarkemmin kemiasta. Terveisin.
- riistettiin
sodassa ja nyt sieltä saamme ostaa omaa tavaraa kovaan hintaan,--kyllä veli venäläinen osaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2077246- 522794
- 1882261
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101633Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1481609Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191277- 741200
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381143Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241107Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501019