Puutullit

Ok?

Eikös jokainen maa voi (jos ei ole EU:ssa) suojata omia raaka-ainevarojaan tuholta.
Jos ajatellaan Venäjän asettamia puutulleja Suomelle ja Kiinalle, niin etuja ovat:
- Kotimainen metsänomistaja saa paremmam hinnan puusta.
- Paperin maailmanmarkkinahinta nousee, koska Suomessa vähennetään kapasiteettia.
- Ikimetsät lisääntyvät Venäjällä (hyvä ilmastonmuutoksen kannalta)
Mielestäni tämä suomalaisen metsalan hätä on keinotekoinen. Nyt Väyrynen ehdottaa teollisuuden tukemista. Onko meillä markkinataloutta vai ei. Kyllä huomaa että Kepu on todella Maalaisliitto.
Teollisuuden pitää sopeutua. Suomen metsät on jo raiskattu, siitä hätä johtuu. Nyt halutaa vielä raiskata Karjalan metsät "ilmaiseksi".
Vielä yksi ehdotus. Ostakoon teollisuus raakapuun Ruotsista. Siellä ei ole puutulleja.

5

356

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää

      Venäjän puutullit ovat hyvä asia. Suomen riistosiat eivät pääse tuhoamaan Venäjän hiilinieluja. Metsät suojeltava myös Suomessa.

      • lahoaa

        yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.


      • ajtuksiin
        lahoaa kirjoitti:

        yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.

        Niin ymmärrät


      • ajtuksiin kirjoitti:

        Niin ymmärrät

        aineen häviämättömyyden lakia. Hiili käy vaan pyörähtämässä väliaikaisesti puussa mutta kun se onneton puu ei ole ikuinen niin siitä se taas vapautuu ennemmin tai myöhemmin. Ajattele omalla päällä, ei siihen Linkolaa tarvita, tai ota selvää tarkemmin kemiasta. Terveisin.


    • riistettiin

      sodassa ja nyt sieltä saamme ostaa omaa tavaraa kovaan hintaan,--kyllä veli venäläinen osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1511
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      478
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      95
      460
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe