Eikös jokainen maa voi (jos ei ole EU:ssa) suojata omia raaka-ainevarojaan tuholta.
Jos ajatellaan Venäjän asettamia puutulleja Suomelle ja Kiinalle, niin etuja ovat:
- Kotimainen metsänomistaja saa paremmam hinnan puusta.
- Paperin maailmanmarkkinahinta nousee, koska Suomessa vähennetään kapasiteettia.
- Ikimetsät lisääntyvät Venäjällä (hyvä ilmastonmuutoksen kannalta)
Mielestäni tämä suomalaisen metsalan hätä on keinotekoinen. Nyt Väyrynen ehdottaa teollisuuden tukemista. Onko meillä markkinataloutta vai ei. Kyllä huomaa että Kepu on todella Maalaisliitto.
Teollisuuden pitää sopeutua. Suomen metsät on jo raiskattu, siitä hätä johtuu. Nyt halutaa vielä raiskata Karjalan metsät "ilmaiseksi".
Vielä yksi ehdotus. Ostakoon teollisuus raakapuun Ruotsista. Siellä ei ole puutulleja.
Puutullit
5
356
Vastaukset 5
- lisää
Venäjän puutullit ovat hyvä asia. Suomen riistosiat eivät pääse tuhoamaan Venäjän hiilinieluja. Metsät suojeltava myös Suomessa.
- lahoaa
yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.
- ajtuksiin
lahoaa kirjoitti:
yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.
Niin ymmärrät
ajtuksiin kirjoitti:
Niin ymmärrät
aineen häviämättömyyden lakia. Hiili käy vaan pyörähtämässä väliaikaisesti puussa mutta kun se onneton puu ei ole ikuinen niin siitä se taas vapautuu ennemmin tai myöhemmin. Ajattele omalla päällä, ei siihen Linkolaa tarvita, tai ota selvää tarkemmin kemiasta. Terveisin.
- riistettiin
sodassa ja nyt sieltä saamme ostaa omaa tavaraa kovaan hintaan,--kyllä veli venäläinen osaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251274Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89959Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää249954On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75767- 54754
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34672- 66667
- 46630
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30577Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah183557Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.153548Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus97509- 32506
- 199485
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17447Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19432