Puutullit

Ok?

Eikös jokainen maa voi (jos ei ole EU:ssa) suojata omia raaka-ainevarojaan tuholta.
Jos ajatellaan Venäjän asettamia puutulleja Suomelle ja Kiinalle, niin etuja ovat:
- Kotimainen metsänomistaja saa paremmam hinnan puusta.
- Paperin maailmanmarkkinahinta nousee, koska Suomessa vähennetään kapasiteettia.
- Ikimetsät lisääntyvät Venäjällä (hyvä ilmastonmuutoksen kannalta)
Mielestäni tämä suomalaisen metsalan hätä on keinotekoinen. Nyt Väyrynen ehdottaa teollisuuden tukemista. Onko meillä markkinataloutta vai ei. Kyllä huomaa että Kepu on todella Maalaisliitto.
Teollisuuden pitää sopeutua. Suomen metsät on jo raiskattu, siitä hätä johtuu. Nyt halutaa vielä raiskata Karjalan metsät "ilmaiseksi".
Vielä yksi ehdotus. Ostakoon teollisuus raakapuun Ruotsista. Siellä ei ole puutulleja.

5

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää

      Venäjän puutullit ovat hyvä asia. Suomen riistosiat eivät pääse tuhoamaan Venäjän hiilinieluja. Metsät suojeltava myös Suomessa.

      • lahoaa

        yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.


      • ajtuksiin
        lahoaa kirjoitti:

        yli 70% metsävaroista käyttämättömänä. Tullien voimaantulon jälkeen lahoaa nekin jotka olisi otettu käyttöön. Vanheneva metsä on uutta kasvua hitaampi "nielu". Käytät tai et (=hakkaat tai olet hakkaamatta)se puun rakentamiseen mennyt hiili palaa viimeistään puun kuoltua metsässä tai paperin tai puutalon elämän lopussa samaan luontoon mistä se on tullut. Koko metsänielu ajatus on hömppää. Onko aineen häviämättömyyden laki kumottu??? Ihmettelen.

        Niin ymmärrät


      • ajtuksiin kirjoitti:

        Niin ymmärrät

        aineen häviämättömyyden lakia. Hiili käy vaan pyörähtämässä väliaikaisesti puussa mutta kun se onneton puu ei ole ikuinen niin siitä se taas vapautuu ennemmin tai myöhemmin. Ajattele omalla päällä, ei siihen Linkolaa tarvita, tai ota selvää tarkemmin kemiasta. Terveisin.


    • riistettiin

      sodassa ja nyt sieltä saamme ostaa omaa tavaraa kovaan hintaan,--kyllä veli venäläinen osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2697
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1034
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      897
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      839
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      61
      717
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      55
      664
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      601
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe