Mitäs luulette, meneekö Sampo-pankin asiakaskato yli 10 %:n asiakaskunnasta? Viimeisin arvio on 50000 paennutta asiakasta ja muissa pankeissa on arviolta 2 viikon jono käsittelyissä.
Meneekö 100000 rikki?
Ei koskaan Sampo
3532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi olla, että tuo toteutuu jos Danske Bank ei saa asioitaan kuntoon. Toisaalta 50000 tai 100000 asiakkaan kato ei tunnu missään jos tilalle he saavat yrityksiltä sekä institutionaalisilta sijoittajilta vastaavat 1-5 miljardia euroa (tai sen verran kuin tavalliset asiakkaat ovat vieneet mukanaan). Euromoney-lehden arvioinnissa Danske Bank (Sampo Pankki) ei pärjää tässä segmentissä vielä Nordealle, mutta tulevaisuudessa se voi kasvaa lähemmäksi.
Käyttötiliasiakkaat makuuttavat rahojaan 0,1% korolla ja maksavat huikeita palvelumaksuja.
Miten mahtaa olla laita noiden institutionaalisten sijoittajien kanssa...?
Ainakin ruotsalaisilta institutionaalisilta sijoittajilta näyttivät hermot palavan. Sen, minkä Sampo on tässä monen kuukauden imagonryvetyksessä menettänyt, joutuu se korvaamaan parempina tuottoina = pienempänä katteena. Hyvää bisnestä?