Siis mitä?!? Minä laskin joko ihan päin puuta tai sitten en vaan ymmärrä miten vuokratallin pito ikinä kannattaa! Laskin, että hevonen kuluttaisi noin 10 euroa/päivä (kuivikkeena turve, ruoaksi heinää, kauraa ja väkirehua). Kuukaudestahan tulisi jo 300 euroa! Ja vuokratallien hinnat liikkuu 200-300 eurossa! Auttakaa nyt viisaammat.. :)
HEVOSEN PÄIVÄN RUOKINTA
Emma
62328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin se vaan on että vuokratalleistä otetaan se 200-300 € on se kyllä iso summa, mutta kannattva, minä valitsisin (jos olisin tosi rikas)
siis ihmettelen miten se kannattaa vuokraajan osalta! Kun monesti siihen summaan sisältyy kaikki ruoat ja hoidot, ja laskelmieni mukaan hevonen söisi jo sillä hinnalla kuussa.. niin mistä siinä hommassa tienaa?!? :)
mikään kultakaivos hevosten täysihoitotalli ei ole. Edes jonkinlainen kannattavuus perustuu järkevään sisäänostoon ja isoihin eriin.
Esim. turve ostettuina koko lavoina maksaa n.20% vähemmän kuin yksittäisinä paaleina ja irtotavara täysinä rekkoina n. puolet paaleihin pakatun hinnasta.
Vastaavasti kaura maksaa irtona lähituottajalta ostettuna 30-40% vähemmän kuin säkitettynä maatalouskaupan kautta. Myös kivennäisistä saa yleensä vähän alennusta ostamalla koko lavoina verrattuna yksittäisiin säkkeihin.
Myös heinästä saa paljousalennusta ihan reilusti, varsinkin jos varaa talven heinät jo keväällä.
Eli kannattavuus perustuu vain ja ainoastaan siihen millä könttihinnalla tuotteet saadaan.. kultakaivosta en edes havittele, mutta montakohan hevosta pitäisi ottaa vuokralle että oman hevosen kustannukset saisi maksettua? :)
ei hevosen tarpeisiin päivässä nyt ihan kymppiä mene!!!
No laskin hieman yläkanttiin, mut en kuitenkaan kauheesti. 7kg heinää (0.20 eur/kg), 2 kg kauraa (0.30 eur/kg),turpeet, kivennäiset..