Olen kummastellen seurannut tällä foorumilla käytyjä keskusteluja. En ymmärrä miksi se alastomana oleminen on jokin itsetarkoitus, väkisin vaikka hampaat irvessä pitäisi päästä makoilemaan jonnekin rannalle, vaikkei Suomen suvi on mitä on. Ja kylpylään pitäisi päästä vaikka kuinka pitkän matkan päästä ihan vaan siinä mielessä, että saisi olla alasti tai nähdä muita ihmisiä alasti yhteissaunassa. Toivoisin, että alastomuuskulttuuri leviäisi maassamme ja yksi ja toinen olisi ihan luontevalla tavalla ilkosillaan missä tahansa rannalla tai kylpylöissä. Mutta eihän se vielä mitään sosiaalista kanssakäymistä ole se, että ollaan alasti muitten joukossa. Sama se on kuin ollaan vaatteet päällä - ei siinäkään yleensä meillä ole tapana niin kovin suuresti olla muitten kanssa kanssakäymisissä. Häiriköinniksi sekin helposti voidaan katsoa. Sen sijaan olisi ihan mukavaa, jos joku keksisi erilaisia aktiviteetteja, joissa luontevalla tavalla ihmiset voisivat tehdä ja harrastaa yhdessä jotain alasti mikäli se vain on luontevaa. Alastihan on ihan luontevaa tietysti uida, käydä saunassa, paistatella auringossa jne. Mutta vähän laajempi kirjo olisi toivottavaa, jottei tähän alastomuuskulttuuriin tarttuisi liiaksi jokin sellainen väkisin tehdyn maku.
Naturistinen yhdessäolo
ihme ja kumma
3692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
välimeren rannalla Le Cap d Agdessa. Lämpöä riittää ja kukaan ei kyttää toista kun Agdessa on noin 10 000 naturistejä.
Suomessa hyväksytään kyllä että naapurin tyttö-teini kulkee alasti mutta annaskun naapurin äijä ottaa housut pois.
Suomalaiset pitäis ensin katsoa peilistä minkä näköinen oma kroppa on ja sitten vasta alkaa valittaa kun joku haluaa kulkea alasti.
Pelkkä alastomana olo ei riitä yhteisolon perusteeksi. Jos jonkun henkilön kanssa"ei synkkaa" vaatteet päällä, ei se synkaa myöskään ilman vaatteita. Tämä on havaittu monet kerrat.
Liity johonkin niistä, niin saat haluamaasi toimintaa.