Jos Paavo Ruotsalainen saisi palata hetkeksi elämään maan päälle, niin hän kyllä tyrmistyisi nähdessään perustamansa herätysliikkeen nykytilan. Ukko-Paavo nimittäisi nykykörttejä " aivouskoisiksi " ja sanoisi seppä Högmanin sanat: " Yksi teiltä puuttuu ja sen mukana kaikki, Jeesuksen Kristuksen sisäinen tuntemus ". Tämän jälkeen Ukko-Paavo varmaan naurettaisiin nykykörttien seuroista ulos patavanhoillisena " kalkkiksena ".
Jos Paavo Ruotsalainen saisi palata nykyaikaan niin hän valitsisi hengelliseksi kodikseen Luther-säätiön. Olen tästä täysin vakuuttunut. Perustan väitteeni kaikkeen siihen kirjallisuuteen mitä olen Paavon elämästä ja ajatuksista lukenut. Kaiken sen perusteella en voi muuta kuin todeta, että kaikkein lähimpänä Paavon ( ja kaikkien muidenkin vanhojen herätysliikejohtajien ) ajattelua on Luther-säätiö. Tämä on yksinkertainen ja selkeä totuus, kun asiaa pohditaan rehellisesti.
Ukko-Paavo olisi varmasti iloinen, kun lähellä hänen kotiseutuaankin Kuopiossa toimii Luther-säätiön alainen jumalanpalvelusyhteisö. Kuopion liberaalille piispalle Wille Riekkiselle Paavo sen sijaan tuhahtaisi " philosophi ".
Nykyisen kansankirkon ( ja körttiläisyyden siinä sivussa ) valtavirta tunnustaa juuri sellaista " aivouskoa " jota Paavo Ruotsalainen ankarasti arvosteli. Surullista on, etteivät nykykörtit ymmärrä tätä. Jos vanhat körttiläiset olivatkin ehkä liiankin tiukkoja pukeutumismääräyksineen ym. niin nykyisessä körttiläisyyden toimintaperiaatteena tuntuu olevan, ettei ole mitään sääntöjä. Onko se sitten muka hyvä, kysyn vaan?
Ukko-Paavo ei hyväksyisi nykykörttejä
3
294
Vastaukset
- kelpaa
sinulle kelpaa juopon ruotsalaisen munkin saatanallisuuden opit. Se Luder vie suuren joukon ihmisiä helvettin opeillaan. Omia kastettuja uskovasia tappoivat herransa helvetin tulella noitarovioita poltellen jopa syyttömiä pikku lapsiakin jotta tuntisit saatanan herraksesi.
- Ukko-Paavo
on, jonka hyväksyntä on niin tärkeä?
Jumalako? - K.Jusupov
Ukko-Paavo ei hyväksyisi nykykörttien ns aivouskontoa ja homouden kannattamista.
Aholansaaren körttiteologiaseminaarissa kuultiin hätkähdyttäviä kannanottoja samaa sukupuolta olevien siunaamisasiassa. Paikalla oli "asiantuntijana" Espoon hiippakunnan emeritarovasti Liisa Tuovinen, jonka ajatukset sopivat nykykörttien erikoiseen suhtautumiseen. Raamatun Uuden testamentin puolella erityisesti Roomalaiskirjeen 1:17-28 tuomitsee ankarasti samaa sukupuolta olevien suhteet.
Mihin körtit oikein ovat matkalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703