Tästä sarjasta ei meinaa saada mitään tolkkua, ainakaan ensikatsomalta. Pääjuonikuvio on aika helppo seurattava mutta sisältää paljon kaikenlaista muuta mistä ei kyllä onnistu hoksaataan mitään. Kun toinen tuotantokausi alkaa, ollaan vielä enemmän metsässä.
Jos joku omasta mielestään tietää mistä tuossa sarjassa noilla kaikilla erikoisuuksilla on kysymys niin ystävällisesti kertoisitko?
Olen nähtyt sarjan siis kerran joten kannattaa varmaan hankkia DVD ja katsoa toisen (4, 5, 6...)
kertaa.
Outo mutta mielenkiintoinen sarja
2
1282
Vastaukset
- Duke..
Oli ihan jännä silloin 1990-luvulla katsoo tuota sarjaa :)
- TheKuutamosonaatti
Itse tämän sarjan monesti katsoneena uskon että tuottajaukkojen oli varmaan tarkoitus luoda tavanomaisesta poikkeava sarja. Kaupunki joka on kaikkea muuta kuin tavallinen kyläpahanen jossain korvessa USA:n ja Kanadan rajalla. Ensimmäisen kerran kun sarja näytettiin Suomen tv:ssä Anttilassa myytiin kaikkea mahdollista Twin Peaksiin liittyvää kamaa. Oli takkeja joiden selkämyksessä luki FBI ja t-paitoja joiden rintamukseen oli painettu 'I killed Laura Palmer'.
Sarjaan oli tosin osattu luoda muutamia oikeasti karmivia kohtauksia. Esim. yö kun Leland Palmer /Bob tappaa Maddyn (Laura Palmerin serkun). Tämän sarjan katsottua pöllön huhuiluakin on kuunnellut vähän eri tavalla. (pöö...!) Se DVD kannattaa hankkia. Yksi lempisarjoistani, ehdottomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1742517Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562070Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276621988- 1041987
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen321966Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621307- 1221146
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei211016- 55948
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘113906