Vihdoinkin joku EU-juoksupoika heräsi (ja yllättäen se on itse pääministeri).
"Vanhasen mukaan EU:ssa vuosikymmenten ajan toteutetussa maatalouspolitiikassa on tehtävä täyskäännös, koska maataloutta tarvitaan tulevaisuudessa lisää."
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id96047.html
Vanhaselta vihdoin EU-vastainen kommentti
3
243
Vastaukset
- Kohtuudella, muistan
Kauhulla ennen EU-aikaa kaikenlaiset vuoret joita tuotettiin. Oli voivuoria, oli maitojärviä jne. Tuntui siltä, että vuoret härskiintyivät ja järvet happanivat varastoissaan. Näin tapahtui jo 60-luvulta alkaen "hyvään Kekkosaikaan". Tavaraa vietiin ulos murto-osalla siitä hinnasta, jota sai kaupassa voista pulittaa. Kaipaatteko tätä aikaa hyvät ihmiset?
- Järki palaa pätkittäin
Onkohan tässä vihdoin EU:n vastustajien syytä alkaa kiihdyttämään tahtia, jottei orjuus tule meille. Lissabonin sopimus on Vanhasen suurimpia mokia
- Puolueeton tarkkailija
Muistan kyllä keskustelut voivuorista ja maitojärvistä. Minua eivät tälläiset vuoret ja järvet mitenkään erityisesti harmittaneet. Minua harmitti se rahamäärä, joka yhteiskunnalta kului niiden vuorien ja järvien teettämiseen. Niitä yhteiskunnan rahoja harmittelin.
Siirtymistä EU:n jäseneksi perusteltiin silläkin, että nämä rahamäärät saataisiin inhimilliseksi ja että niistä päättäisi toinen taho kuin Maalaisliitto/Keskusta. Hieno ajatus. Kannatin liittymistä EU:un.
Nyt on selvää, että että ajatus ei EU:ssakaan toiminut kunnolla. Tuotanto ja maataloudelle syydetty rahamäärä on nyt irroitettu toisistaan. Rahaa saa pelkästään sillä perusteella, että kertoo viljeevänsä maata. Tilanne on vielä huonompi kuin "itsenäisen " Suomen aikaan.
Tilanteen tekee karmaisevaksi asia, että maailmalla on suuri ruokapula. Ihmiskunnan köyhimmät elävät nälässä. EU pitää kiinni siitä, että tukea pitää maksaa tuottajille sen pinta-alan tai pääluvun mukaan, mitä tuottajat ilmoittavat kasvattavansa. Tuotannon määrällä ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Eikä tuotannon määrä vaikuta sanottavasti maaseudun eläjän tulotasoon.
Mielestäni Vanhasen teesi on ainoa oikea. Tuotantoa pitää lisätä. Järkevä ihminen päätyy nykytilanteessa väkisinkin johtopäätökseen, että tuki pitää kohdistaa tuotantoon eikä yksikkölukuun. Siten Vanhasen puhe ei osoita erityistä viisautta, mutta kylläkin normaalia maalaisjärkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564394Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933663Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1023282Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681873Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.171869Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791096- 81783
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.102769- 40764
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä22754