Yleinen harhaoppi

Miten vastakkainen kaikille rakkauden ja laupeuden tunteille, vieläpä oikeudentunnollemmekin , on se oppi, että jumalattomia kuolleita piinataan tulella ja tulikivellä ikuisesti palavassa helvetissä; että heidän täytyy lyhyen maallisen elämän aikana tehdyistä synneistä kärsiä kidutusta niin kauna, kuin Jumala elää.

Kuitenkin tätä oppia on opetettu laajalti, ja se esiintyy vieläkin useiden kirkkokuntien uskontunnustuksissa.

Eräs oppinut jumaluusopin tohtori sanoo: " Helvetin kidutusten katseleminen lisää pyhien onnea iankaikkisiksi ajoiksi. Kun he näkevät toisten samaa luontoa olevien ja samoissa olosuhteissa syntyneiden olevan syöstyinä sellaiseen kurjuuteen, heidän itsensä ollessa niin erilaisessa asemassa, he tuntevat voimakkaammin, miten onnellisia he ovat"

Missähän Jumalan sanan kohdassa tuollaista opetetaan!?
Kadottavatko pelastetut taivaassa kaikki sääliin ja armahtavaisuuden tunteet, jopa tavallisen inhimillisyydenkin?

Vaihtuuko lähimmäisen rakkaus, ja armahtavaisuus stoalaiseen välinpitämättömyyteen tai epäinhimilliseen julmuuteen?

Rakkauden apostoleistako tulee taivaassa " epäinhimillisiä raatelevia, toisten tuskanhuudoista välinpitämättömiä petoja?

Ei, ei sellaista ei Raamattu opeta, nämä oppineilta vaikuttavat teologit yms. saarnajat ovat ehkä rehellisiä ihmisiä, mutta saatana on saanut heidät petetyksi!!

Saatanan pettämänä, nämä kristityt tulkitsevat väärin Raamatun voimakkaita ilmaisuja, niin että heidän esityksensä saa sellaisen katkeran, kostonhimoisen ja ilkeän sävyn, joka kuuluu saatanalle eikä Rakkauden Jumalalle.

" Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, Herra, ei ole minulle mieleen jumalattoman kuolema, vaan se, että jumalaton kääntyy tieltänsä ja elää.

Kääntykää, kääntykää pois pahoilta teiltänne; ja minkätähden te kuolisitte, Israelin heimo"! Hes. 33:11

Vihaako Jumala syntiä niin paljon, että on päättänyt ikuistaa sen, iankaikkisen piinan paikaksi helvetissä?

Eikö synnin säilyttäminen , helvetin piinassa, aiheuta juuri sen vahingon , jonka Jumala yrittää estää, rauhattomuuden ja epäjärjestyksen?

Voisivatko kamalat piinan huudot olla juuri se musiikki joka suloisena kaikuu pelastettujen taivaassa?

Miten paljon pahaa ja kärsimystä tämä ikuisen piinan oppi on aiheuttanut? Rakkauden ja hyvyyden täyttämä, sääliä ja armoa uhkuva Raamatun uskonto on pimitetty taikauskolla ja puettu kauhun vaatteisiin!

Onko ihme, että kun Jumala kutsuu kansa estelee?
471487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

//Eikö synnin säilyttäminen , helvetin piinassa, aiheuta juuri sen vahingon , jonka Jumala yrittää estää, rauhattomuuden ja epäjärjestyksen?//



- Tehokkain metodi oppia, on oppia virheistään.
Se on varmin tapa oppia niin, ettei toista niitä enää alvariinsa ja lopulta ei ollenkaan.

¤¤¤¤

Kun kaiken tiedossa olevan perusteella-->
ME
o-l-e-'MME
j-u-u-r-i
nyt helvetissä---> olo-suhteiden,ajatusten epä-puhtauden, materiasta luomamme [ideasta] kumpuavan erillisyyden'tunteen[Korkeimmasta erossa] konkreettisuuden suhteen ja perusteella,,,, ex xetera, niin myöskin rupu-sielumaisen-repalaisen-olemuksemme suhteen---> oleMME toistuvassa, mutta ei loputtomassa jälleen-syntymien ketjussa.
Tämä ketjutus mahdollistaa luokallejäämisineen[kin]--> niin monta 'oppi-vuosituhatta' ja niin lukematonta kertausta[sehän on opintojen 'mamma'], että varmasti tiedetään saaneemme.



//Voisivatko kamalat piinan huudot olla juuri se musiikki joka suloisena kaikuu pelastettujen taivaassa?
Miten paljon pahaa ja kärsimystä tämä ikuisen piinan oppi on aiheuttanut? Rakkauden ja hyvyyden täyttämä, sääliä ja armoa uhkuva Raamatun uskonto on pimitetty taikauskolla ja puettu kauhun vaatteisiin!
Onko ihme, että kun Jumala kutsuu kansa estelee?//



- "Taivaaseen" ei tuskan huudot kuulu ja ne eivätkä siellä tekisi vaikutusta, miksi, siksi, että maan-päällisen-kierto-kulun eri vaiheissa olevaisuuden ideat ja privattiuden harhat hylänneet ja tämän[tellusmaisen] tilan kiiras-tuli-maisessa poltteessa itsensä JO viisastuttaneet henget, tajuavat oman koulunsa päättyneen ja muiden olevaisuuteen jääneiden koulun kesken-eräisyyden.

Äänestä

selittävät tuon kadotus-jutun niin että Jumala ottaa pelastettujen muistista pois kaikki heidän kadotukseen joutuneet läheisensä,ettei pelastettujen tarvitsisi surra kadotettujen läheistensä kauheaa kohtaloa.

Olen sen huomannut,että uskovaiset aika harvoin tuntevat mitään myötätuntoa kadotettuja ihmisiä kohtaan,yleensä he tuntuvat ajattelevan heistä että saivatpahan mitä ansaitsivatkin,kärsikööt nyt ikuisesti kun eivät ottaneet pelastusta vastaan.
Joskus ajattelen,että mitenköhän uskova siihen suhtautuisi,jos vaikka hänen oma lapsensa kuolisi uskosta osattomana,tuskin hän siinä tapauksessa pystyisi olemaan välinpitämätön.

Äänestä
  • En kyllä ymmärrä miten niputat kaikki uskovat samaan nippuun.
    Oletko tuntenut esim. PeräSeinäjoen kaikki uskovat tai kaikki maailman kristityt, kun puhut uskovista, vai keitähän tarkoitat.
    Yleistäminen on tosi väärin.
    Ei kannata kyllä katella uskovia ja tehdä sen perusteella johtopäätöksiä Jumalasta. Jumala löytyy Jeesuksessa Kristuksessa Jumalan omasta sanasta eli raamatusta.
    Jumala pyyhkii kaikki kyyneleet taivaassa meidän silmistämme, emmekä enää muista mennyttä.
    Se on Jumalan omassa sanassa, lue sieltä, mitä siellä sanotaa, ala vaikka Johanneksen evankeliumista, sillä siitä kaikki alkaa.
    Ole vain siunattu kallis ystävä ja uskova äläkä epäuskoinen.

    Äänestä

  • zigi kirjoitti:

    En kyllä ymmärrä miten niputat kaikki uskovat samaan nippuun.
    Oletko tuntenut esim. PeräSeinäjoen kaikki uskovat tai kaikki maailman kristityt, kun puhut uskovista, vai keitähän tarkoitat.
    Yleistäminen on tosi väärin.
    Ei kannata kyllä katella uskovia ja tehdä sen perusteella johtopäätöksiä Jumalasta. Jumala löytyy Jeesuksessa Kristuksessa Jumalan omasta sanasta eli raamatusta.
    Jumala pyyhkii kaikki kyyneleet taivaassa meidän silmistämme, emmekä enää muista mennyttä.
    Se on Jumalan omassa sanassa, lue sieltä, mitä siellä sanotaa, ala vaikka Johanneksen evankeliumista, sillä siitä kaikki alkaa.
    Ole vain siunattu kallis ystävä ja uskova äläkä epäuskoinen.

    >>En kyllä ymmärrä miten niputat kaikki uskovat samaan nippuun.

    Äänestä

Niin... ja kristinuskohan keksittiin vasta n.0 vuonna. Tarkoittaako se sitä että kaikki ihmiset 0 vuotta ennemmin on joutunut palamaan liekeissä kidutettavana ikuisessa pelossa ikuisesti paikassa josta ei voi paeta? Entä mitä tapahtuu kaikille eläimille kuoleman jälkeen? joutuvatko nekin palamaan liekeissä ikuisesti koska ne on tappanut toisia eläimiä? Raamatussahan viitataan pelkoon... kaikki jotka ei usko heitetään liekkeihin. Siis on pakko uskoa ellei haluu palovammoja.

Äänestä

>>Raamatun uskonto on pimitetty taikauskolla ja puettu kauhun vaatteisiin!

Äänestä

Nii-in, tuossa todistuu juri se että kristinusko (ja muut uskonnot) on valheiden verkko.

Äänestä

Kyllä Vuorisaarnassa Jeesus puhuu helvetistä ja verratessaan taivasten valtakuntaa nuotan kaltaiseksi, Hän antaa ymmärtää, että viimeisellä tuomiolla hyvät erotetaan pahoista ja viimeksimainitut heitetään tulijärveen. Se kärsimys kestää iankaikkisesti niinkuin taivaan ihanuuskin.

Et sinä niitä asioita pysty muuksi muuttamaan. Sen jumaluusopin tri'n sanomiset ovat palturia, ilmeisesti taas uskovien mustamaalaamista, eikä sitä missään, ei Raamatussa ainakaan, opeteta.
"Pyhät" eivät edes näe helvettiin.

En viitsi toistaa vuodatustasi, mikä alkaa #vaihtuuko lähimmäisenrakkaus..jne..# Ihmettelen vaan, miksi niin paatoksellisesti kirjoitat sellaista, minkä itsekin tiedät valheeksi?

Se, miksi Jumala tekee sitä ja tätä, me ihmiset emme ole arvolliset arvostelemaan. Jumala ei ajattele meidän ajatuksiamme, kuten varmaan ymmärrät. Niin että palaa taas "ruotuun".

Äänestä
  • itse asiassa puhu lainkaan helvetistä, koska nykyinen kristillinen helvetti on täysin eri käsite kuin Raamatun Gehenna. Se oli Jerusalemin kaatopaikka, jossa joskus poltettiin jätteiden lisäksi myös teloitettujen rikollisten ruumiita. Gehennan 'sammumaton tuli' piti tuhoeläimet ja taudit kurissa, mutta ei siellä ihmisiä kidutettu eikä Jeesuksen aikaan poltettu ketään elävältä. Juutalaisille se todennäköisesti symboloi pelkästään häpeällistä kuolemaa.

    Vanhan testamentin juutlaiset eivät uskoneet ikuiseen kidutukseen. Sanaa helvetti ei itse asiassa ole lainkaan Vanhassa testamentissa. Kristillinen helvetti onkin paljon lähempänä kreikkalaisten Tartarosta, joka oli kuitenkin varattu vain suurimmille pahantekijöille eikä ollut ikuinen: esimerkiksi murhaaja saattoi päästä sieltä pois, jos murhattu antoi hänelle anteeksi.

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    Äänestä

  • Todistelusi muutoinkaan pidä paikkaansa.

    Sillä tämä maa on talletettu tulelle , kadotuksen päivää varten, ja sitä tosiasiaa et sinä muuta:

    Etkä muuta sitäkään, että kun maa on poltettu, ja jumalattomat tuhkana Malakia 4: 1, 3
    Jumala luo kaiken uudeksi, " eikä merta enää ole"...hyvä maininta , koska muutoin sotkisit asioita ja sanoisit: " Tällä planeetalla kidutetaan jumalattomia aina ja iankaikkisesti, ja Jumala " luo uuden taivaan ja uuden maan" ..jollekin toiselle planeetalle.

    Siksihän meri on mainittu, ettet valehtelisi!

    Eikähän muutoinkaan vuodatuksesi täytä Raamatun totuuden mittapuuta!

    Sillä ongelmaksi muodostuu se, ettei kukaan voi asua kuluttavassa tulewssa!!!

    " Syntiset Siiopnissa peljästyvät, vavistus valtaa jumalattomat:
    " Kuka meistä voi asua kuluttavassa tulessa ,
    kuka asua iankaikkisessa hehkussa" Jesaja 33: 14

    Siionilaiset peljästyvät, kun kuulevat tämän! Eivät he enää voi pelotella kiduttamisella!!

    Katsos, tuli ja vesi ovat iankaikkisia, virtaahan kristallinkirkas virta Jumalan valtaistuimeltakin, mutta ihminen tulessa ei ole iankaikkinen, vaikka tuli sitä onkin!

    Ongelmanasi on että, et ymmärrä tuon aikaista puhetta, kun vertaukset ovat vertauksia, katsohan vaikka!

    " Sillä Herralla on koston päivä maksun vuosi Siionin asian puolesta:"
    Edomin purot muuttuvat pieksi ja sen multa tulikiveksi, sen maa tulee palavaksi pieksi"

    " Ei sammu se yöllä eikä päivällä. iäti
    nousee siitä savu;
    se on oleva raunioina polvesta polveen...jne Jesaja 34: 8-10

    Eedomille kävi noin, se on historiallinen tosiasia!
    Mutta , perustapa matkailubisnes..ja vie sinne , Eedomin raunioille, niitä " Siionilaisiasi" ja kerro mennessäsi näin:

    " Tervetuloa mukaan tälle matkalle, te Siionin helluntalaiset, eräs kerettiläinen, Benedi väittää, ettei iankaikkista sammumatonta tulta ole!
    Tämän matkan tarkoitus on häpäistä Benedin , Raamatun tuntemus ikiajoiksi,!

    Me menemme nyt Eedomin alueelle, jossa Raamatun mukaan on paikka, jossa tuli " Ei sammu yöllä eikä päivällä", iäti nousee siitä savu"

    Koska me Siionilaiset olemme aina uskoneet Raamatun totuuteen , siksi on tämä matka järjestetty.
    Tosin tämä maksoi, teille jokaiselle n. 1000 e, mutta älkää huoliko, rahanne on turvassa, te näette " iankaikkisen tulen" joka ei ole sammuva"

    Mahdollisesti kuulette tuskan huutoja, voivotuksia ja kiroilua Eedomin kaupungissa, mutta sulkekaa korvanne niiltä!

    Pois tultuamme, meillä jokaisella on suullinen, kirjallinen, ja valokuvien todistukset, kuinka kerettiläinen Benedi onkaan!!

    Itseasiassa. otammekin hänet matkalle mukaan,ihan ilmaiseksi ja sanomme perillä: " Kato nyt omin silmin, senkin pölvästi, kuinka Eedom palaa Raamatun sanan mukaan, " Sammumatta yöllä ja päivällä, ja kuinka siitä iäti nousee savu"

    Tarkalleen näillä sanoilla, ja tällä näkymällä, on
    helvetin tulijärvi, jossa kuulette nämä samat voihkinat, kuin Eedomin kaupungin raunioilla!!

    Tosin emme tiedä, missä tämä " sammumaton tuli" on!! Emme tiedä missä helvetintulijärvi on! Ja miksi ne ihmiset eivät oikeasti palakaan tulessa!

    Oiskohan ne sittenkin uskovia, kuten Danielin kolme toveria ,tulisessa pätsissä?

    Se on silmiltämme salattu! Mutta, eipä varoilta heitetetäkään tätä Benediä, tänne Eedomin kaupungin " sammumattomaan tuleen, otetaan tää kerettiläinen mukaan, ja tentataan sitä tulomatkalla, ehkä se mokoma saattaa tietää vähän enemmän kuin me Siionilaiset!

    Jumalahan tekee ihmeitä ilman määrää!

    Mutta, mutta, sen minä sanon, ettei olisi tarvinnut minua matkanjärjestejää hakata näin pahaan kuntoon, kun minä hyvän hyvyyttäni järjestin matkan tänne Eedomin kaupungin raunioille katsomaan ja kokemaan " Iankaikkisen tulen, ja sammumattoman tulen" kiduttavaa voimaa!!

    Voi perh. kun ristiselkään koskee, ja olkpään joku teistä väänsi sijoiltaan..lie kiertäjäkalvosin revennyt?

    Ja säteilee lonkkaan niin ilkeästi, millä helvetillä teistä joku löi minua selkään!?
    Oiskait tuot vähempikin riittäny!! Enhän minä tarkoituksella teitä mukana olleita pettänyt, ja näittehän te sillä 1000 eurolla, maisemia, ja kahviakin kittasitte?

    Haittaako tuo, jos Benedi nyt sattu tällä kertaa olemaan oikeassa?? Ainahan se on oikeassa, ja me muut väärässä!
    Aih, kun koskee!! liberaalia?

    Äänestä

  • Kempiläinen kirjoitti:

    itse asiassa puhu lainkaan helvetistä, koska nykyinen kristillinen helvetti on täysin eri käsite kuin Raamatun Gehenna. Se oli Jerusalemin kaatopaikka, jossa joskus poltettiin jätteiden lisäksi myös teloitettujen rikollisten ruumiita. Gehennan 'sammumaton tuli' piti tuhoeläimet ja taudit kurissa, mutta ei siellä ihmisiä kidutettu eikä Jeesuksen aikaan poltettu ketään elävältä. Juutalaisille se todennäköisesti symboloi pelkästään häpeällistä kuolemaa.

    Vanhan testamentin juutlaiset eivät uskoneet ikuiseen kidutukseen. Sanaa helvetti ei itse asiassa ole lainkaan Vanhassa testamentissa. Kristillinen helvetti onkin paljon lähempänä kreikkalaisten Tartarosta, joka oli kuitenkin varattu vain suurimmille pahantekijöille eikä ollut ikuinen: esimerkiksi murhaaja saattoi päästä sieltä pois, jos murhattu antoi hänelle anteeksi.

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    ei todellakaan ole sahajauhoista kokoonpantu!!

    Äänestä

  • Kempiläinen kirjoitti:

    itse asiassa puhu lainkaan helvetistä, koska nykyinen kristillinen helvetti on täysin eri käsite kuin Raamatun Gehenna. Se oli Jerusalemin kaatopaikka, jossa joskus poltettiin jätteiden lisäksi myös teloitettujen rikollisten ruumiita. Gehennan 'sammumaton tuli' piti tuhoeläimet ja taudit kurissa, mutta ei siellä ihmisiä kidutettu eikä Jeesuksen aikaan poltettu ketään elävältä. Juutalaisille se todennäköisesti symboloi pelkästään häpeällistä kuolemaa.

    Vanhan testamentin juutlaiset eivät uskoneet ikuiseen kidutukseen. Sanaa helvetti ei itse asiassa ole lainkaan Vanhassa testamentissa. Kristillinen helvetti onkin paljon lähempänä kreikkalaisten Tartarosta, joka oli kuitenkin varattu vain suurimmille pahantekijöille eikä ollut ikuinen: esimerkiksi murhaaja saattoi päästä sieltä pois, jos murhattu antoi hänelle anteeksi.

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    "L. Berkhof topteaa seuraavaa teoksessaan Systematic Theology (Grand Rapids: Wm. B. Eerdman's Publishing Co., 1939, 1941, 1974):

    Matteus 25:46:ssa samalla sanalla kuvataan sekä pyhien autuuden että pahojen rangaistuksen kestoaikaa. Jos jälkimmäinen ei siis olisi iankaikkista, päättymätöntä, ei edellinenkään voisi olla sitä; ja kuitenkin monet niistä, jotka epäilevät iankaikkista rangaistusta, eivät epäile iankaikkista autuutta."

    http://avatkaa.com/helvetti.html

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    ei todellakaan ole sahajauhoista kokoonpantu!!

    Näin kauheesti me halutaan toisten hyväksyntää omista suorituksistamme, mut mä sain hyvät naurut allaolevasta(nauroin kyllä itellenikin):

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    ja vastaus:


    Kirjoittanut: benedi 14.7.2008 klo 08.28


    Kempiläisen pää ei todellakaan ole sahajauhoista kokoonpantu!!

    Äänestä

  • Kempiläinen kirjoitti:

    itse asiassa puhu lainkaan helvetistä, koska nykyinen kristillinen helvetti on täysin eri käsite kuin Raamatun Gehenna. Se oli Jerusalemin kaatopaikka, jossa joskus poltettiin jätteiden lisäksi myös teloitettujen rikollisten ruumiita. Gehennan 'sammumaton tuli' piti tuhoeläimet ja taudit kurissa, mutta ei siellä ihmisiä kidutettu eikä Jeesuksen aikaan poltettu ketään elävältä. Juutalaisille se todennäköisesti symboloi pelkästään häpeällistä kuolemaa.

    Vanhan testamentin juutlaiset eivät uskoneet ikuiseen kidutukseen. Sanaa helvetti ei itse asiassa ole lainkaan Vanhassa testamentissa. Kristillinen helvetti onkin paljon lähempänä kreikkalaisten Tartarosta, joka oli kuitenkin varattu vain suurimmille pahantekijöille eikä ollut ikuinen: esimerkiksi murhaaja saattoi päästä sieltä pois, jos murhattu antoi hänelle anteeksi.

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    Olisi tietysti syntisten tuomittujen kannalta hienoa, että olisi tuo #nykyinen kristillinen helvetti#, ja varmasti monet haluavat sinun laillasi uskoa tuon valheen. Sehän sopii saatanalle, tämän maailman ruhtinaalle.

    Sinä tietysti mitätöit myös saatanan, vai kuinka?

    Kun tämän päivän liberaali teologia opettaa niinkuin selitit, monet sielut tulevat petetyiksi, niinkuin sinä itsekin.

    Sinun ns. "tietämyksesi" vie sinut helvetin iankaikkiseen tuleen, ellet tee parannusta. Palaa
    eksytysten tieltä Jeesuksen luo, ja usko Häntä. Vielä on aikaa tehdä täyskäännös harhaopista.

    Jeesus ei mistään kaatopaikasta puhunut, ellei helvettiä, iankaikkista kärsimystä sillä tarkoiteta.

    Äänestä

  • Kempiläinen kirjoitti:

    itse asiassa puhu lainkaan helvetistä, koska nykyinen kristillinen helvetti on täysin eri käsite kuin Raamatun Gehenna. Se oli Jerusalemin kaatopaikka, jossa joskus poltettiin jätteiden lisäksi myös teloitettujen rikollisten ruumiita. Gehennan 'sammumaton tuli' piti tuhoeläimet ja taudit kurissa, mutta ei siellä ihmisiä kidutettu eikä Jeesuksen aikaan poltettu ketään elävältä. Juutalaisille se todennäköisesti symboloi pelkästään häpeällistä kuolemaa.

    Vanhan testamentin juutlaiset eivät uskoneet ikuiseen kidutukseen. Sanaa helvetti ei itse asiassa ole lainkaan Vanhassa testamentissa. Kristillinen helvetti onkin paljon lähempänä kreikkalaisten Tartarosta, joka oli kuitenkin varattu vain suurimmille pahantekijöille eikä ollut ikuinen: esimerkiksi murhaaja saattoi päästä sieltä pois, jos murhattu antoi hänelle anteeksi.

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    ..osoitin väärälle nimelle, mutta tuli oikeaan osoitteeseen.

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    Todistelusi muutoinkaan pidä paikkaansa.

    Sillä tämä maa on talletettu tulelle , kadotuksen päivää varten, ja sitä tosiasiaa et sinä muuta:

    Etkä muuta sitäkään, että kun maa on poltettu, ja jumalattomat tuhkana Malakia 4: 1, 3
    Jumala luo kaiken uudeksi, " eikä merta enää ole"...hyvä maininta , koska muutoin sotkisit asioita ja sanoisit: " Tällä planeetalla kidutetaan jumalattomia aina ja iankaikkisesti, ja Jumala " luo uuden taivaan ja uuden maan" ..jollekin toiselle planeetalle.

    Siksihän meri on mainittu, ettet valehtelisi!

    Eikähän muutoinkaan vuodatuksesi täytä Raamatun totuuden mittapuuta!

    Sillä ongelmaksi muodostuu se, ettei kukaan voi asua kuluttavassa tulewssa!!!

    " Syntiset Siiopnissa peljästyvät, vavistus valtaa jumalattomat:
    " Kuka meistä voi asua kuluttavassa tulessa ,
    kuka asua iankaikkisessa hehkussa" Jesaja 33: 14

    Siionilaiset peljästyvät, kun kuulevat tämän! Eivät he enää voi pelotella kiduttamisella!!

    Katsos, tuli ja vesi ovat iankaikkisia, virtaahan kristallinkirkas virta Jumalan valtaistuimeltakin, mutta ihminen tulessa ei ole iankaikkinen, vaikka tuli sitä onkin!

    Ongelmanasi on että, et ymmärrä tuon aikaista puhetta, kun vertaukset ovat vertauksia, katsohan vaikka!

    " Sillä Herralla on koston päivä maksun vuosi Siionin asian puolesta:"
    Edomin purot muuttuvat pieksi ja sen multa tulikiveksi, sen maa tulee palavaksi pieksi"

    " Ei sammu se yöllä eikä päivällä. iäti
    nousee siitä savu;
    se on oleva raunioina polvesta polveen...jne Jesaja 34: 8-10

    Eedomille kävi noin, se on historiallinen tosiasia!
    Mutta , perustapa matkailubisnes..ja vie sinne , Eedomin raunioille, niitä " Siionilaisiasi" ja kerro mennessäsi näin:

    " Tervetuloa mukaan tälle matkalle, te Siionin helluntalaiset, eräs kerettiläinen, Benedi väittää, ettei iankaikkista sammumatonta tulta ole!
    Tämän matkan tarkoitus on häpäistä Benedin , Raamatun tuntemus ikiajoiksi,!

    Me menemme nyt Eedomin alueelle, jossa Raamatun mukaan on paikka, jossa tuli " Ei sammu yöllä eikä päivällä", iäti nousee siitä savu"

    Koska me Siionilaiset olemme aina uskoneet Raamatun totuuteen , siksi on tämä matka järjestetty.
    Tosin tämä maksoi, teille jokaiselle n. 1000 e, mutta älkää huoliko, rahanne on turvassa, te näette " iankaikkisen tulen" joka ei ole sammuva"

    Mahdollisesti kuulette tuskan huutoja, voivotuksia ja kiroilua Eedomin kaupungissa, mutta sulkekaa korvanne niiltä!

    Pois tultuamme, meillä jokaisella on suullinen, kirjallinen, ja valokuvien todistukset, kuinka kerettiläinen Benedi onkaan!!

    Itseasiassa. otammekin hänet matkalle mukaan,ihan ilmaiseksi ja sanomme perillä: " Kato nyt omin silmin, senkin pölvästi, kuinka Eedom palaa Raamatun sanan mukaan, " Sammumatta yöllä ja päivällä, ja kuinka siitä iäti nousee savu"

    Tarkalleen näillä sanoilla, ja tällä näkymällä, on
    helvetin tulijärvi, jossa kuulette nämä samat voihkinat, kuin Eedomin kaupungin raunioilla!!

    Tosin emme tiedä, missä tämä " sammumaton tuli" on!! Emme tiedä missä helvetintulijärvi on! Ja miksi ne ihmiset eivät oikeasti palakaan tulessa!

    Oiskohan ne sittenkin uskovia, kuten Danielin kolme toveria ,tulisessa pätsissä?

    Se on silmiltämme salattu! Mutta, eipä varoilta heitetetäkään tätä Benediä, tänne Eedomin kaupungin " sammumattomaan tuleen, otetaan tää kerettiläinen mukaan, ja tentataan sitä tulomatkalla, ehkä se mokoma saattaa tietää vähän enemmän kuin me Siionilaiset!

    Jumalahan tekee ihmeitä ilman määrää!

    Mutta, mutta, sen minä sanon, ettei olisi tarvinnut minua matkanjärjestejää hakata näin pahaan kuntoon, kun minä hyvän hyvyyttäni järjestin matkan tänne Eedomin kaupungin raunioille katsomaan ja kokemaan " Iankaikkisen tulen, ja sammumattoman tulen" kiduttavaa voimaa!!

    Voi perh. kun ristiselkään koskee, ja olkpään joku teistä väänsi sijoiltaan..lie kiertäjäkalvosin revennyt?

    Ja säteilee lonkkaan niin ilkeästi, millä helvetillä teistä joku löi minua selkään!?
    Oiskait tuot vähempikin riittäny!! Enhän minä tarkoituksella teitä mukana olleita pettänyt, ja näittehän te sillä 1000 eurolla, maisemia, ja kahviakin kittasitte?

    Haittaako tuo, jos Benedi nyt sattu tällä kertaa olemaan oikeassa?? Ainahan se on oikeassa, ja me muut väärässä!
    Aih, kun koskee!! liberaalia?

    Huomaan, että Herra on sokaissut sinut niin pahasti, ettet pysty uskomaan Jumalan selvää sanaa.

    Sinun pitkät, OMASSA "viisaudessasi" sepustetut selitykset eivät sinua taivaaseen vie. Jos itse haluat kaiken tuon kirjoituksesi uskoa, niin se on sinun ongelmasi. Tulkintasi Raamatusta on suoraan sanottuna KUMMALLINEN.

    Äänestä

  • vai oikeassa? kirjoitti:

    Huomaan, että Herra on sokaissut sinut niin pahasti, ettet pysty uskomaan Jumalan selvää sanaa.

    Sinun pitkät, OMASSA "viisaudessasi" sepustetut selitykset eivät sinua taivaaseen vie. Jos itse haluat kaiken tuon kirjoituksesi uskoa, niin se on sinun ongelmasi. Tulkintasi Raamatusta on suoraan sanottuna KUMMALLINEN.

    Milloin Jumalan sana on minun yksinomaista omaisuudekseni tullut? kuten Jesaja 33: 14

    tia " Sammumaton tuli" joka polttelee edelleen Eedomin kaupunkai ja sen ihmisiä, mukamas? Jes. 34: 9-10

    Eedom ei sammu yöllä eikä päivällä iäti nousee siitä savu" Jakeet 9-10, Milloin nämä sanat minunsanoiksini tulivat?
    Jumalan sanassahan tämä on sivu 799.

    No romahtiko matkailubisnes Eedomiin jo?
    Saitko syytteen petoksesta, kun " sammumatonta tulta et löytänytkään"!!?

    Huijari taidat olla, kun tuli ei muka kulutakaan sitä mikä sinne heitetään!

    Osta Jumalalta siis sammumatonta tulta, ja tulta joka ei kuluta ollenkaan sitä mitä sinne heitetään, ja turistit saavat ihastella mittarista, että lämmintä on niin paljon, että " Aluaineetkin kuumuudesta sulavat ja palavat"!!

    Se on todellinen turisti rysä!! Aluksi heitetään puita, sitten oljenkorsia, sitten sianraato...ja kuumuus on kova, mutta poltettava ei kulu!!

    Oikea Mooseksen aikainen " palava pensas" on löytynyt!

    Nyt löytyi bisneksien bisnes sinulle!!

    Laitat esitteeseen täänkin " Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti...ilm. 14: 11

    Miksihän muuten Johannes väittää etteivät ne jotka eivät ole kuuliaisia Pojalle ..ole elämää näkevä Joh 3: 36

    Sokaiseeko se savu silmät, helvetissä, mutta muuta pahaa ei aiheudu?, elämä jatkuukin helvetissä?, ..vaikka Raamattu sanoo: " Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi"

    Miten kummassa väänsit siitä elämän?

    Ja 2 tess. 1: 9 " Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus..

    Hesekiel 18: 4 kertoo selvästi että sie
    lujen on kuoltava!!

    Matteus vakuuttaa että sekä sielun ja ruumiin Jumala voi hukuttaa helvetissä Matt 10: 28

    Psalmi kertoo että jumalattomat hukkuvat, he katoavat kuin savu" Ps. 37: 20 ..Ja sun mielestä eivät katoa!!

    Naahum 1: 10 kertoo että tuli syö heidät vaikkapa he olisivat yhteen kietouneet kuin orjantappurat, ja märkiä saavat olla kuin heidän viininsä...tuli syö kokonaan!!

    Mitäs siihen sanot?? Sun mielestä tuli vain " kiduttaa" Ja kuitenkin sinä sanot " vai oikeassa?

    Myös Matt 25: 41 kertoo iankaikkisen tulen rangaistuksesta, ja Juuda 7 on Raamatun mukaan siitä esimerkki , Sodoma ja Gomorra"
    " Ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta"

    Sodoma ja Gomorra ovat siis siitä esimerkki!??

    No , tuli oli kyllä iankaikkinen tuli, mutta olivatko sodomalaiset ja gomorralaiset sitä???

    Eivät olleet!! Suuren päivän tuomio ( jae 6) on siis samanlainen kuin esimerkki Sodoma ja Gomorra, tuli polttaa heidät , niin ettei " se jätä heistä juurta eikä oksaa"!!!

    Eikö juuri näin??

    2 Piet. 2: 6 ..Sodoma ja Gomorra on asetettu varoitukseksi niille jotka vastedes jumalattomasti elävät"

    Eikö tämä " vastedes" tarkoita "
    suuren päivän tuomiota"???


    Huomatkaa eräs seikka " Tuli oli iankaikkinen, mutta Sodoman ja Gomorran kaupungit ja ihmiset siellä eivät olleet iankaikkisia , tuli söi ne suuhunsa ...ja sanoi njam, njam!

    Omaa viisauttaniko tämä olikin? Mitä syntiä on siinä, kun kerron että tuli kulöuttaa ihmiset helvetin tulijärvessä kuin oljet!??

    Saako Raamatun tekstien esillä pitämisestä " iankaikkisen tulenm rangaistuksen" ja joutuuko tuleen " joka ei ole sammuva"???

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    Milloin Jumalan sana on minun yksinomaista omaisuudekseni tullut? kuten Jesaja 33: 14

    tia " Sammumaton tuli" joka polttelee edelleen Eedomin kaupunkai ja sen ihmisiä, mukamas? Jes. 34: 9-10

    Eedom ei sammu yöllä eikä päivällä iäti nousee siitä savu" Jakeet 9-10, Milloin nämä sanat minunsanoiksini tulivat?
    Jumalan sanassahan tämä on sivu 799.

    No romahtiko matkailubisnes Eedomiin jo?
    Saitko syytteen petoksesta, kun " sammumatonta tulta et löytänytkään"!!?

    Huijari taidat olla, kun tuli ei muka kulutakaan sitä mikä sinne heitetään!

    Osta Jumalalta siis sammumatonta tulta, ja tulta joka ei kuluta ollenkaan sitä mitä sinne heitetään, ja turistit saavat ihastella mittarista, että lämmintä on niin paljon, että " Aluaineetkin kuumuudesta sulavat ja palavat"!!

    Se on todellinen turisti rysä!! Aluksi heitetään puita, sitten oljenkorsia, sitten sianraato...ja kuumuus on kova, mutta poltettava ei kulu!!

    Oikea Mooseksen aikainen " palava pensas" on löytynyt!

    Nyt löytyi bisneksien bisnes sinulle!!

    Laitat esitteeseen täänkin " Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti...ilm. 14: 11

    Miksihän muuten Johannes väittää etteivät ne jotka eivät ole kuuliaisia Pojalle ..ole elämää näkevä Joh 3: 36

    Sokaiseeko se savu silmät, helvetissä, mutta muuta pahaa ei aiheudu?, elämä jatkuukin helvetissä?, ..vaikka Raamattu sanoo: " Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi"

    Miten kummassa väänsit siitä elämän?

    Ja 2 tess. 1: 9 " Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus..

    Hesekiel 18: 4 kertoo selvästi että sie
    lujen on kuoltava!!

    Matteus vakuuttaa että sekä sielun ja ruumiin Jumala voi hukuttaa helvetissä Matt 10: 28

    Psalmi kertoo että jumalattomat hukkuvat, he katoavat kuin savu" Ps. 37: 20 ..Ja sun mielestä eivät katoa!!

    Naahum 1: 10 kertoo että tuli syö heidät vaikkapa he olisivat yhteen kietouneet kuin orjantappurat, ja märkiä saavat olla kuin heidän viininsä...tuli syö kokonaan!!

    Mitäs siihen sanot?? Sun mielestä tuli vain " kiduttaa" Ja kuitenkin sinä sanot " vai oikeassa?

    Myös Matt 25: 41 kertoo iankaikkisen tulen rangaistuksesta, ja Juuda 7 on Raamatun mukaan siitä esimerkki , Sodoma ja Gomorra"
    " Ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta"

    Sodoma ja Gomorra ovat siis siitä esimerkki!??

    No , tuli oli kyllä iankaikkinen tuli, mutta olivatko sodomalaiset ja gomorralaiset sitä???

    Eivät olleet!! Suuren päivän tuomio ( jae 6) on siis samanlainen kuin esimerkki Sodoma ja Gomorra, tuli polttaa heidät , niin ettei " se jätä heistä juurta eikä oksaa"!!!

    Eikö juuri näin??

    2 Piet. 2: 6 ..Sodoma ja Gomorra on asetettu varoitukseksi niille jotka vastedes jumalattomasti elävät"

    Eikö tämä " vastedes" tarkoita "
    suuren päivän tuomiota"???


    Huomatkaa eräs seikka " Tuli oli iankaikkinen, mutta Sodoman ja Gomorran kaupungit ja ihmiset siellä eivät olleet iankaikkisia , tuli söi ne suuhunsa ...ja sanoi njam, njam!

    Omaa viisauttaniko tämä olikin? Mitä syntiä on siinä, kun kerron että tuli kulöuttaa ihmiset helvetin tulijärvessä kuin oljet!??

    Saako Raamatun tekstien esillä pitämisestä " iankaikkisen tulenm rangaistuksen" ja joutuuko tuleen " joka ei ole sammuva"???

    Kirjoituksistasi saa sellaisen käsityksen että pidät lopullisena Jeesuksen mainitsemana helvettinä maapallon polttamista, joka tapahtuu Jeesuksen takaisintulon yhteydessä, vai?

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    Milloin Jumalan sana on minun yksinomaista omaisuudekseni tullut? kuten Jesaja 33: 14

    tia " Sammumaton tuli" joka polttelee edelleen Eedomin kaupunkai ja sen ihmisiä, mukamas? Jes. 34: 9-10

    Eedom ei sammu yöllä eikä päivällä iäti nousee siitä savu" Jakeet 9-10, Milloin nämä sanat minunsanoiksini tulivat?
    Jumalan sanassahan tämä on sivu 799.

    No romahtiko matkailubisnes Eedomiin jo?
    Saitko syytteen petoksesta, kun " sammumatonta tulta et löytänytkään"!!?

    Huijari taidat olla, kun tuli ei muka kulutakaan sitä mikä sinne heitetään!

    Osta Jumalalta siis sammumatonta tulta, ja tulta joka ei kuluta ollenkaan sitä mitä sinne heitetään, ja turistit saavat ihastella mittarista, että lämmintä on niin paljon, että " Aluaineetkin kuumuudesta sulavat ja palavat"!!

    Se on todellinen turisti rysä!! Aluksi heitetään puita, sitten oljenkorsia, sitten sianraato...ja kuumuus on kova, mutta poltettava ei kulu!!

    Oikea Mooseksen aikainen " palava pensas" on löytynyt!

    Nyt löytyi bisneksien bisnes sinulle!!

    Laitat esitteeseen täänkin " Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti...ilm. 14: 11

    Miksihän muuten Johannes väittää etteivät ne jotka eivät ole kuuliaisia Pojalle ..ole elämää näkevä Joh 3: 36

    Sokaiseeko se savu silmät, helvetissä, mutta muuta pahaa ei aiheudu?, elämä jatkuukin helvetissä?, ..vaikka Raamattu sanoo: " Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi"

    Miten kummassa väänsit siitä elämän?

    Ja 2 tess. 1: 9 " Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus..

    Hesekiel 18: 4 kertoo selvästi että sie
    lujen on kuoltava!!

    Matteus vakuuttaa että sekä sielun ja ruumiin Jumala voi hukuttaa helvetissä Matt 10: 28

    Psalmi kertoo että jumalattomat hukkuvat, he katoavat kuin savu" Ps. 37: 20 ..Ja sun mielestä eivät katoa!!

    Naahum 1: 10 kertoo että tuli syö heidät vaikkapa he olisivat yhteen kietouneet kuin orjantappurat, ja märkiä saavat olla kuin heidän viininsä...tuli syö kokonaan!!

    Mitäs siihen sanot?? Sun mielestä tuli vain " kiduttaa" Ja kuitenkin sinä sanot " vai oikeassa?

    Myös Matt 25: 41 kertoo iankaikkisen tulen rangaistuksesta, ja Juuda 7 on Raamatun mukaan siitä esimerkki , Sodoma ja Gomorra"
    " Ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta"

    Sodoma ja Gomorra ovat siis siitä esimerkki!??

    No , tuli oli kyllä iankaikkinen tuli, mutta olivatko sodomalaiset ja gomorralaiset sitä???

    Eivät olleet!! Suuren päivän tuomio ( jae 6) on siis samanlainen kuin esimerkki Sodoma ja Gomorra, tuli polttaa heidät , niin ettei " se jätä heistä juurta eikä oksaa"!!!

    Eikö juuri näin??

    2 Piet. 2: 6 ..Sodoma ja Gomorra on asetettu varoitukseksi niille jotka vastedes jumalattomasti elävät"

    Eikö tämä " vastedes" tarkoita "
    suuren päivän tuomiota"???


    Huomatkaa eräs seikka " Tuli oli iankaikkinen, mutta Sodoman ja Gomorran kaupungit ja ihmiset siellä eivät olleet iankaikkisia , tuli söi ne suuhunsa ...ja sanoi njam, njam!

    Omaa viisauttaniko tämä olikin? Mitä syntiä on siinä, kun kerron että tuli kulöuttaa ihmiset helvetin tulijärvessä kuin oljet!??

    Saako Raamatun tekstien esillä pitämisestä " iankaikkisen tulenm rangaistuksen" ja joutuuko tuleen " joka ei ole sammuva"???

    Mitä enemmän sinun tekstiäsi lukee, sen vakuuttuneemmaksi tulee siitä, että olet jotenkin "pimahtanut".

    Raamatun tekstiä voi pitää esillä, mutta oikein. Ei jakeita nypitä sieltä sun täältä tulkiten sitä oman mielensä mukaan, kuten sinä teet.

    Tekstisi on käsittämätöntä sekasotkua, vähän VT'sta ja taas vähän UT'sta. Ei mitään järkeä!!!

    Jätä se Sanan tulkitseminen Hänelle, joka sen osaa, Pyhälle Hengelle ja muuten lue VAIN UT:a. Se on ehkä helpompaa sinulle..toivottavasti.

    Voin antaa vinkin sinulle, että Jes.33:14:ssa oleva kuluttava tuli on Jumala. 5.Moos.4:24 "Sillä Herra, sinun Jumalasi, on kuluttava tuli, kiivas Jumala."

    Lopeta se sanojen pistäminen muiden suuhun ja tekojen keksiminen muitten tekemiksi. "Puhu" vain omasta puolestasi.

    Äänestä

  • siltä... kirjoitti:

    Kirjoituksistasi saa sellaisen käsityksen että pidät lopullisena Jeesuksen mainitsemana helvettinä maapallon polttamista, joka tapahtuu Jeesuksen takaisintulon yhteydessä, vai?

    Katsos , Kun Jeesus lupauksensa mukaan hakee omansa taivaaseen, he ovat siellä selkeän Raamatun opetuksen mukaan ne tuhat vuotta! Ilm 20: 4

    Ja kun ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet: " päästetään saatna vankeudestaan ( oli maan päällä) ja hän lähtee villitsemään ihmisiä!

    Mistä ne ihmiset tulivat? Raamattu kertoo sen: On vahurskasten ja vääräin ylösnousemus, tuomion ylösnousemus!

    " Muut kuolleet eivät heränneet eloon enenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet" ..eli jumalattomat nukkuvat haudoissaan siihen saakka, ja on luonnollista että saatanan vankeus päättyy, koska hänen työnään on kiusata ihmisiä.Ilm. 20: 5

    Mutta nyt hän ei heitä kiusaa, vaan valmistelee hyökkäystä uutta Jerusalemia vastaan , joka laskeutuu " maan avaruuteen" Ilm. 20: 9 ...ja toteuttaa viimeisen epätoivoisen hyökkäyksensä.


    Miksi kummassa, sitten Uusi Jerusalem laskeutuu tuhannen vuoden jälkeen maan avaruuteen ( jae 9)??

    Syynä on se, että Uudessa Jerusalemissa, alas taivaasta laskeutuu, kaupungin mukana, Jeesus pelastettujen kanssa!

    Ilm. 20:11- 12 kertoo syyn siihen miksi ja mitä toimenpiteitä kaupungista käsin tehdään....mutta palataan, nyt minun on mentävä!

    Äänestä

  • käsityksiä kirjoitti:

    "L. Berkhof topteaa seuraavaa teoksessaan Systematic Theology (Grand Rapids: Wm. B. Eerdman's Publishing Co., 1939, 1941, 1974):

    Matteus 25:46:ssa samalla sanalla kuvataan sekä pyhien autuuden että pahojen rangaistuksen kestoaikaa. Jos jälkimmäinen ei siis olisi iankaikkista, päättymätöntä, ei edellinenkään voisi olla sitä; ja kuitenkin monet niistä, jotka epäilevät iankaikkista rangaistusta, eivät epäile iankaikkista autuutta."

    http://avatkaa.com/helvetti.html

    että L.Berghof on tässä kohtaa yksinkertaisesti väärässä, koska:

    1. Tässä kuvattu tuomio on selvästikään eri kuin viimeinen tuomio, joka tapahtuu vasta tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen ja jossa tuomiotaan kuolleita. Tämä tuomio on heti Jeesuksen tulemuksen yhteydessä ja siinä tuomitaan eläviä - kaikki kansat.

    2. Kreikankielen 'aion' sanan perusmerkitys on aikakausi, joten 'aionios' voi tarkoittaa pitkää aikaa.

    3. Protestanttisen teologian mukaan pelastus on 'yksin uskosta'. Tämän tuomion kohdalla taas puhutaan pelkästään teoista - iankaikkiseen elämään menevät ne, jotka ovat tehneet hyvää 'yhdelle näistä vähimmistä veljistäni'. Uskoa ei mainita koko luvussa. Tämän perusteella pelastuksen voisi ansaita hyvillä teoilla.
    Ehkä tässä valitaankin ihmisiä tuhatvuotiseen valtakuntaan, jolloin 'aionios' ei kummassakaan tapauksessa tarkoittaisi ikuista.

    Äänestä

  • Raamatun tekstiä? kirjoitti:

    Mitä enemmän sinun tekstiäsi lukee, sen vakuuttuneemmaksi tulee siitä, että olet jotenkin "pimahtanut".

    Raamatun tekstiä voi pitää esillä, mutta oikein. Ei jakeita nypitä sieltä sun täältä tulkiten sitä oman mielensä mukaan, kuten sinä teet.

    Tekstisi on käsittämätöntä sekasotkua, vähän VT'sta ja taas vähän UT'sta. Ei mitään järkeä!!!

    Jätä se Sanan tulkitseminen Hänelle, joka sen osaa, Pyhälle Hengelle ja muuten lue VAIN UT:a. Se on ehkä helpompaa sinulle..toivottavasti.

    Voin antaa vinkin sinulle, että Jes.33:14:ssa oleva kuluttava tuli on Jumala. 5.Moos.4:24 "Sillä Herra, sinun Jumalasi, on kuluttava tuli, kiivas Jumala."

    Lopeta se sanojen pistäminen muiden suuhun ja tekojen keksiminen muitten tekemiksi. "Puhu" vain omasta puolestasi.

    Jeesushan sanoi: " Menkää ja puhukaa minun sanani tälle uppiniskaiselle kansalle"
    Et ole ensimmäinen , joka et Jumalan salaisuuksia käsitä_

    " Mutta he eivät ymmärtäneet tästä mitään, ja tämä puhe oli heiltä niin salattu, etteivät he käsittäneet, mitä sanottiin" Luuk 18: 34

    Jeesushan antoi meille esimerkin Raamatun selittämisestä:

    " Ja hän alkoi Mooseksesta ja kaikista profeetoista ja selitti heille, mitä hänestä oli kaikissa kirjoituksissa sanottu" Luuk 24: 27 ja 44

    Katsos, Jeesushan se oli joka kulki Israelin kanssa päivällä pilven- ja yöllä tulen patsaassa!

    Vaikket sinä sitä käsitäkään!
    " Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä käsittämään kirjoitukset" jae 45.

    Huomaatko, eivät opetuslapsetkaan käsittäneet aluksi kirjoituksia, Pyhän Hengen täytyy avata ymmärrys!!

    Jos sinä sanot " Minun ymmärrys on avattu" ...ja " Minä käsitän kirjoitukset" ..että olen kykenevä Benediä nuhtelemaan!

    Kerrohan kuka muu todistaa sinun puolestasi , kuin sinä itse! Eipä oma todistuksesi ole pätevä!!

    Mikähän kohta oli käsittämätöntä " sekasotkua"??
    Onhan kirjoitettu: " Etsikää Herran kirjasta"...Sehän tarkoittaa koko Raamattua!

    Raamattua verrataan kaivokseen, kadonneeseen helmeen, jne...etsimällä ja tutkimalla sieltä asiat selkenevät.

    Jos urität ratkaista jotakin asiaa vertauksilla, se ei onnistu, sinun on etsittävä Vanhasta Testamentista.

    " Elleivät he kuule Moosesta ja profeettoja, ei auta vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös"

    Jeesus on noussut kuolleista ylös,Taivaaseen, ja meidän on nyt vain tutkkittava Moosesta ja Profeettoja, jos aiomme tietää mikä on koko totuus!

    Oletko kuullut yhtään kokousta mainostettavan näin " Tervetuloa kuulemaan Jumalan sanaa: " Puhujana Pyhä Henki"??

    Sitten kun sali on täynnä, kukaan ei nouse puhumaan , sillä ei Pyhällä Hengellä ole lihaa ja luita, niinkuin Jeesuksella on tänäänkin!!

    Huomaatko, koko kokouksesi meni penkin alle!!

    Sinun on pakko kutsua paikalle saarnaaja jossa on Pyhä Henki!!
    No, miten kummassa saat selville, tilatessasi puhujan että juuri hänessä on Pyhä Henki, ja että hänellä on samaan aikaan lihakset, nivelet ja luusto ympärillään??

    Eikö olekin niin, että sinä itse kuvittelet että Hän asuu saarnaaja. Paavossa, Evankelista, Kaijassa jne!!??

    Jos väitän ettei asu, sinä väität vastaan että asuu, ...ja emme pääse yksimielisyyteen asiassa!

    Jos tilaisuus olisi yhdessä järjestetty, se ei voisi alkaa, koska jäi selvittämättä asuuko Pyhä Henki tilaamissamme saarnaajissa!

    Kerrohan minulle, kuinka Raamatun todistuksen mukaan siitä pitää ottaa selvä??

    Kun selvität sen asian ensin VT ja UT kirjoituksista, niin silloinhan me olemme yksimielisiä, siitä kuka se on joka tulee saarnaamaan järjestämäämme kokoukseen!

    Samalla selviää onko sinussa Pyhä Henki , joka osaa Jumaln antamin sanoin kertoa ratkaisun ongelmaamme.
    Kiitos vinkistä!! Hyväksytään vinkki pääosin niin, että emmehän me pystykään tulitikkuleikeillämme sytyttämään maapallon kokoista planeetta tuleen!

    Kyllä olet oikeassa, Jumala se on kuluttava tulen lähde, samoin kuin oli Vedenpaisumuksenkin aikaan saaja!

    Mutta, katsos, Jos Jumala on kuluttava tuli ja iankaikkinen hehku, niin miksi niin innokkaasti levität evankeliumia, että saisit palkaksi iankaikkisen elämän Jumalan luona!

    Hänhän sanoo sinullekin: " Minä menen valmistamaan teille sijaa, mutta minä tulen takaisin ja otan teidät tyköni (myös sinut), ja te saatte olla siellä missä minä olen"!!

    Näin sinä opetat, koska et muuta voi!!
    Tämä johtaa siihen, että antamasi vinkin perusteella " kuluttava tuli on Jumala" Ok!
    ja silloin olet pulassa!!

    " Kuka meistä voi asua kuluttavassa tulessa,
    kuka asua iankaikkisessa hehkussa" Jes 33: 14

    Tämä johtaa nyt siihen, että sinun poskesi ja niskasi ovat häpeästä tulipunaiset!!
    Mutta ei ollut tarkoitus tahallaan sinua saada noloon asemaan, itse ajoit siihen itsesi, en minä!!
    " Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta...ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta" Ilm 20: 4

    Siis, vinkkisi perusteella: " Kuka meistä (pelastuneista) voi asua kuluttavassa tulessa, kukaasua iankaikkisessa hehkussa tuhannen vuotta!??

    Kuka? Sinäkö? Etkö? Miksi kummassa sitten opetat tuollaista, kun et osaa sitä sijoittaa mihinkä asiaan se liittyy!

    Huomaatko? Jospa jättäisit Raamatun selittämisen minun huolekseni, minä selitän sen oikein , myös sinun parhaaksesi, niin ettet joudu asumaan iankaikkisessa hehkussa, tuhatta vuotta Jumalan luona taivaassa!

    Olisi kamalaa, jos koko ajan huudat siellä..auttkaa minut pois täältä, takaisin maanpäällä,..en minä voi asua kuluttavassa tulessa saati iankaikkisessa hehkussa"!!! Että näinkö tulkitsit Raamattua?????????

    Äänestä

  • käsityksiä kirjoitti:

    "L. Berkhof topteaa seuraavaa teoksessaan Systematic Theology (Grand Rapids: Wm. B. Eerdman's Publishing Co., 1939, 1941, 1974):

    Matteus 25:46:ssa samalla sanalla kuvataan sekä pyhien autuuden että pahojen rangaistuksen kestoaikaa. Jos jälkimmäinen ei siis olisi iankaikkista, päättymätöntä, ei edellinenkään voisi olla sitä; ja kuitenkin monet niistä, jotka epäilevät iankaikkista rangaistusta, eivät epäile iankaikkista autuutta."

    http://avatkaa.com/helvetti.html

    Raamattu opettaa selkeästi että uskovat, Jumalan lapset saavat palkakseen iankaikkisen elämän.....mutta jumalattomat eivät ole iankaikkisesta elämästä osallisia, vaan heidän kohtalonaan on iankaikkinen kuolema, helvetin tulijärvessä , eikä iankaikkista elämää siellä!!

    Onhan kärsivä ihminen täälläkin elossa, vaikka kärsii!!
    Mutta kun kuolema koittaa, joka ikinen omainen ja sairaalan väestä sanoo: " Olipa hyvä kun hän pääsi kärsimyksistään"!!

    " Joka uskoo Poikaan , sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällään" Joh 3: 36

    Tässä se on selvästi ilmaistu. Me tiedämme mihin kaikki ne , jotka eivät ole kuuliaisia kerran joutuvat!!

    No, näkevätkö ne siellä ,helvetissä elämää??
    ( elämää, ja kärsimystä??) Vastaus on: Eivät näe!!

    Raamattu kysyy myös : MIkä on niiden loppu, jotka eivät ole Jumalan evankeliumille kuuliaisia" 1 Piet.4: 17
    Vastaus: " Pahat tullaan polttamaan helvetissä, kaikki kansat jotka unhottavat Jumalan" Ps. 9:17

    (eng. käännöksen mukaan)
    Matt 10: 28 ...peljätkää häntä joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvetissä"

    Hesek. 18:4 ..kertoo yksiselitteisesti että kaikki sielut ovat Herran ..ja se sielu joka syntiä tekee sen on kuoltava... " Ja tämä on toinen kuolema tulinen järvi"(Raamattu)

    Ei missään sanota: " Tämä on toinen elämä, tulinen järvi" älkää tekään jauhako tätä!!

    " Sillä jumalattomat hukkuvat, ja Herran viholliset ovat kuin niityjen koreus: he katoavat ( ketkä? jumalattomat tietenkin), ..katoavat niinkuin savu" Ps 37: 20

    Joko nyt ymmärrätte miksi Jeesus lähti Mooseksesta, profeetoista ja Psalmeista...selittämään kirjoituksia?

    Naahum on profeetta, kiistättekö? hyvä! ette kiistä.

    " Sillä vaikka he olisivat yhteenkietoutuneita kuin orjantappurat ja yhtä märkiä viinistä kuinitse
    heidän viininsä. heidät syö tuli niinkuin kuivat oljet--kokonansa!! Naahum 1: 10

    Kenestä profeetta Naahuim puhuu? Eikö jumalattomista?

    Myös teidän seurakunnissanne olevat Jeesuksen . veistetyt, painetut, ja valetut kuvat hävitetään!

    " Minä hävitän sinun jumalasi temppelistä veistetyt ja valetut jumalankuvat.
    Minä teen sinulle haudan , sillä sinä olet rauennut tyhjiin" Naahum 1: 14

    Älä tee itsellesi jumalankuvaa...Jeesus on Jumala Joh. 1: 1

    Eikö jumalattomat ole kuin orjantappuroita, sillä ei niistä koota hedelmiä, ne palavat kokonansa!

    Tuli on kyllä iankaikkkinen, onhan tuli ja vesi olleet aina ja iankaikkisesti!!
    Mutta jumalattomista tulee loppu, iankaikkisessa tulessa...sillä ei ole olemassa nyt eikä tulevassa matoja. jotka kestävät yli 3000-10.000 astetta tulta?? Ei , hyvä jos 50 astetta, ehkä jonkun kotilon sisällä!

    Raamatun mukaan siis, Sodoma ja Gomorra on annettu esimerkiksi helvetin tulesta!!

    Kaupungit paloivat ja jokaikinen jumalaton myös!!

    "Aabraham nousi varhain aamulla ja meni siihen paikkaan, jossa hän oli seisonut Herran edessä.

    ja katseli Sodomaan ja Gomorraan päin ja yli koko lakeuden, ja katso, maasta nousi savu niinkuin pätsin savu...Kun Jumala tuhosi sen lakeuden kaupungit.. 1 Moos. 19: 25- 28

    Mitään elollista ei jäänyt, Juuda 7 Nämä kaupungit ovat annettu esimerkiksi helvetin tulesta; ..niin lukee ja niin on kirjoitettu!

    Mitään ei jää jäljelle. " savu te olette" kertoo raamattu!!

    Sitäpaitsi tämän maan polttamisen jälkeen tämä maa luodaan uudeksi--paikaksi missä vanhurskaat asuvat...eipä täällä muutoinkaan voisi enää miljardeja ihmisiä palamassa olla!!

    Silloinhan ydinlaitokset, jätteet, kaatopaikat, saasteet, auton romut, teollisuuden jätteet, ilmakehän saastuneisuus jne....nehän kaikki jäisivät jäljelle, jos tuli ei mahtaisi mitään noille, eikä niille jotka " maan saastuttivat"

    Koko ajatuksenne siitä, että helvetin tulessa kukaan kestäisi minuuttiakaan , on höpölöpön juttuja...ei ole olemassa tulta joka ei kuluttaisi , sitä mitä sinne heitetään!!

    Mitenkäpä muutoin kunnat voisivat kiinteistöjään pelletillä ja hakkeella lämmittää , jos tuli ei söisi ja kuluttais polttolaitokseen tuotua puuta!!

    Jotenkin tuntuu, kuin porukka joiden kanssa keskustelen on kotoisin jostain hourulasta!!

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    Jeesushan sanoi: " Menkää ja puhukaa minun sanani tälle uppiniskaiselle kansalle"
    Et ole ensimmäinen , joka et Jumalan salaisuuksia käsitä_

    " Mutta he eivät ymmärtäneet tästä mitään, ja tämä puhe oli heiltä niin salattu, etteivät he käsittäneet, mitä sanottiin" Luuk 18: 34

    Jeesushan antoi meille esimerkin Raamatun selittämisestä:

    " Ja hän alkoi Mooseksesta ja kaikista profeetoista ja selitti heille, mitä hänestä oli kaikissa kirjoituksissa sanottu" Luuk 24: 27 ja 44

    Katsos, Jeesushan se oli joka kulki Israelin kanssa päivällä pilven- ja yöllä tulen patsaassa!

    Vaikket sinä sitä käsitäkään!
    " Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä käsittämään kirjoitukset" jae 45.

    Huomaatko, eivät opetuslapsetkaan käsittäneet aluksi kirjoituksia, Pyhän Hengen täytyy avata ymmärrys!!

    Jos sinä sanot " Minun ymmärrys on avattu" ...ja " Minä käsitän kirjoitukset" ..että olen kykenevä Benediä nuhtelemaan!

    Kerrohan kuka muu todistaa sinun puolestasi , kuin sinä itse! Eipä oma todistuksesi ole pätevä!!

    Mikähän kohta oli käsittämätöntä " sekasotkua"??
    Onhan kirjoitettu: " Etsikää Herran kirjasta"...Sehän tarkoittaa koko Raamattua!

    Raamattua verrataan kaivokseen, kadonneeseen helmeen, jne...etsimällä ja tutkimalla sieltä asiat selkenevät.

    Jos urität ratkaista jotakin asiaa vertauksilla, se ei onnistu, sinun on etsittävä Vanhasta Testamentista.

    " Elleivät he kuule Moosesta ja profeettoja, ei auta vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös"

    Jeesus on noussut kuolleista ylös,Taivaaseen, ja meidän on nyt vain tutkkittava Moosesta ja Profeettoja, jos aiomme tietää mikä on koko totuus!

    Oletko kuullut yhtään kokousta mainostettavan näin " Tervetuloa kuulemaan Jumalan sanaa: " Puhujana Pyhä Henki"??

    Sitten kun sali on täynnä, kukaan ei nouse puhumaan , sillä ei Pyhällä Hengellä ole lihaa ja luita, niinkuin Jeesuksella on tänäänkin!!

    Huomaatko, koko kokouksesi meni penkin alle!!

    Sinun on pakko kutsua paikalle saarnaaja jossa on Pyhä Henki!!
    No, miten kummassa saat selville, tilatessasi puhujan että juuri hänessä on Pyhä Henki, ja että hänellä on samaan aikaan lihakset, nivelet ja luusto ympärillään??

    Eikö olekin niin, että sinä itse kuvittelet että Hän asuu saarnaaja. Paavossa, Evankelista, Kaijassa jne!!??

    Jos väitän ettei asu, sinä väität vastaan että asuu, ...ja emme pääse yksimielisyyteen asiassa!

    Jos tilaisuus olisi yhdessä järjestetty, se ei voisi alkaa, koska jäi selvittämättä asuuko Pyhä Henki tilaamissamme saarnaajissa!

    Kerrohan minulle, kuinka Raamatun todistuksen mukaan siitä pitää ottaa selvä??

    Kun selvität sen asian ensin VT ja UT kirjoituksista, niin silloinhan me olemme yksimielisiä, siitä kuka se on joka tulee saarnaamaan järjestämäämme kokoukseen!

    Samalla selviää onko sinussa Pyhä Henki , joka osaa Jumaln antamin sanoin kertoa ratkaisun ongelmaamme.
    Kiitos vinkistä!! Hyväksytään vinkki pääosin niin, että emmehän me pystykään tulitikkuleikeillämme sytyttämään maapallon kokoista planeetta tuleen!

    Kyllä olet oikeassa, Jumala se on kuluttava tulen lähde, samoin kuin oli Vedenpaisumuksenkin aikaan saaja!

    Mutta, katsos, Jos Jumala on kuluttava tuli ja iankaikkinen hehku, niin miksi niin innokkaasti levität evankeliumia, että saisit palkaksi iankaikkisen elämän Jumalan luona!

    Hänhän sanoo sinullekin: " Minä menen valmistamaan teille sijaa, mutta minä tulen takaisin ja otan teidät tyköni (myös sinut), ja te saatte olla siellä missä minä olen"!!

    Näin sinä opetat, koska et muuta voi!!
    Tämä johtaa siihen, että antamasi vinkin perusteella " kuluttava tuli on Jumala" Ok!
    ja silloin olet pulassa!!

    " Kuka meistä voi asua kuluttavassa tulessa,
    kuka asua iankaikkisessa hehkussa" Jes 33: 14

    Tämä johtaa nyt siihen, että sinun poskesi ja niskasi ovat häpeästä tulipunaiset!!
    Mutta ei ollut tarkoitus tahallaan sinua saada noloon asemaan, itse ajoit siihen itsesi, en minä!!
    " Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta...ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta" Ilm 20: 4

    Siis, vinkkisi perusteella: " Kuka meistä (pelastuneista) voi asua kuluttavassa tulessa, kukaasua iankaikkisessa hehkussa tuhannen vuotta!??

    Kuka? Sinäkö? Etkö? Miksi kummassa sitten opetat tuollaista, kun et osaa sitä sijoittaa mihinkä asiaan se liittyy!

    Huomaatko? Jospa jättäisit Raamatun selittämisen minun huolekseni, minä selitän sen oikein , myös sinun parhaaksesi, niin ettet joudu asumaan iankaikkisessa hehkussa, tuhatta vuotta Jumalan luona taivaassa!

    Olisi kamalaa, jos koko ajan huudat siellä..auttkaa minut pois täältä, takaisin maanpäällä,..en minä voi asua kuluttavassa tulessa saati iankaikkisessa hehkussa"!!! Että näinkö tulkitsit Raamattua?????????

    Jos pitäisi olla sinun opetuksesi varassa, kukaan ei pelastuisi. Oletko lukenut itse kirjoituksesi, ennenkuin sen lähetit? Jos olet, niin ihmettelen, että sen lähetit.

    Luuletko tosiaan, etten ole lukenut kaikkea tuota, mitä Raamatusta lainasit ja paljon muuta, eli koko Raamatun? Raamatussa myös kehoitetaan välttämään TURHIA väittelyjä, ja tämä sinun kanssasi kirjoittelu tosiaan on turha.

    Sinulla on kummallinen "näkökulma" ja tulkintatapa Raamatun sanasta. Se on nimenomaan sinun OMAA tulkintaasi. Pyhällä Hengellä siinä ei ole osaa eikä arpaa.

    Sinulle en ole "omiani" kirjoittanut. Raamattu todistaa puolestani.Ja nyt sain kehoituksen lopettaa tämän hedelmättömän kirjoittelun kanssasi. Kyllä se nuhtelu sinulle tuli Korkeammalta taholta.

    Opettele nöyrtymään Jumalan edessä, kun Raamattua luet, äläkä omassa "viisaudessasi" sitä
    tulkitse, sanoo Pyhä Henki.

    Äänestä

  • "opetuksesi"? kirjoitti:

    Jos pitäisi olla sinun opetuksesi varassa, kukaan ei pelastuisi. Oletko lukenut itse kirjoituksesi, ennenkuin sen lähetit? Jos olet, niin ihmettelen, että sen lähetit.

    Luuletko tosiaan, etten ole lukenut kaikkea tuota, mitä Raamatusta lainasit ja paljon muuta, eli koko Raamatun? Raamatussa myös kehoitetaan välttämään TURHIA väittelyjä, ja tämä sinun kanssasi kirjoittelu tosiaan on turha.

    Sinulla on kummallinen "näkökulma" ja tulkintatapa Raamatun sanasta. Se on nimenomaan sinun OMAA tulkintaasi. Pyhällä Hengellä siinä ei ole osaa eikä arpaa.

    Sinulle en ole "omiani" kirjoittanut. Raamattu todistaa puolestani.Ja nyt sain kehoituksen lopettaa tämän hedelmättömän kirjoittelun kanssasi. Kyllä se nuhtelu sinulle tuli Korkeammalta taholta.

    Opettele nöyrtymään Jumalan edessä, kun Raamattua luet, äläkä omassa "viisaudessasi" sitä
    tulkitse, sanoo Pyhä Henki.

    Luin tuon edellisen uudelleen, ja ironiaani lukuunottamatta, se edelleen on oikein kirjoitettu, ottaen huomioon sen, että " opetuksesi mukaan" Jumala on aina kuluttava tuli"

    Jos pysyt tuossa kannanotossasi, niin silloin se johtaa siihen päätelmään, jonka jo teinkin!

    Et voi asua kuluttavassa tulessa, tuhatta vuotta Taivaassa!! Eikö oelkin niin.

    Miten ko. asia on turha väittely, sillä, ..pelastetuilla omn taivaassa omat, Jeesuksen tekemät asunnot, heillä oli valtaistuimia, jossa he tuomitsivat " haudoissa olevia maan jumalattomia"!!

    " Ettekö tiedä, että te tulette maailman tuomitsemaan...
    Kuinka he voivat keskittyä tuomiotehtäviin, jos pitää asua kuluttavassa tulessa??

    Eihän pelastuneita " kuöluteta tulella taivaassa"!! Huomaatko kuinka sekaisin olet-anteeksi vain!

    Vai et ole omiasi kirjoittanut, Jumalan omaako tuo väite on, noilta osin?

    Et ole saanut mitään kehoitusta. Et ole ensinnäkään vastannut kysymyksiini, etkä kertonut kuinka tutkitaan henget??

    Emmehän me taistele lihaa emmekä verta vastaan , vaan pahoja henkiä vastaan taivaan avaruuksissa, ja ihmissydämessä eläviä vastaan!!

    Ja sitäpaitsi , sinun on oltava valmis vastaamaan sen toivon perustusta , joka sinulla on " Kuitenkin sävyisyydellä ja pelolla"

    Sinähän olet jo saanut minulta joitain vastauksia asioihin, joita ymmärryksesi ei käsitä!?

    Olet varmaankin lukenut, kuten hoviherrakin, mutta siitä huolimatta Filippus kysyi:
    " Ymmärrätkö mitä luet"?

    " Kuinka ymmärtäisin, kun ei ole ketään joka selittäisi" vastasi hoviherra!

    Huomaan ettet itse pysty selittämään Raamatun kirjoituksia, lukea kyllä osaat.

    Onhan kirjoitettu: " Eivät lain kuulijat (ja lukijat) ole vanhurskaita Jumalan edessä, vaan sen noudattajat"!!

    Eikö olekin niin, että et noudata Jumalan käskyjä, koska olet saanut opetusta " Se on ihmisille mahdotonta"

    Niinpä heitit pois sen, mikä oli Jumalalle mahdollista, ja jatkoit lain rikkomista uskoon tulosi jälkeenkin!

    Et ymmärtänyt, että lain alla oleminen on lain rikkomista, eikä sen noudattamista!

    Ymmärsit siis senkin väärin: " Emme ole lain alla vaan armon alla"

    Käsitit täänkin kohdan niin, että jos noudatat, ja pidät käskyt, niinkuin Jumala sinua vaatii tekemään, joudut lain alle, ja pois armon alta!?
    eikö niin!
    Ja tämä käsitys saa sinut rikkomaan käskyt, jolloin itseasiassa joudut lain rangaistusvaatimusten alle! Jos olet vapaa laista, niin se tarkoittaa että noudatat ja rakastat Herran lakia, etkä sitä riko!!

    Silloinhan laki ei syytä sinua synnistä! Mutta nyt syyttää!
    Enkö ole nöytä Jumalan edessä, kun " kirjoitan ja puhun " Jumalan antamin sanoin"

    Eikö sellainen ole nöyrtymätön, joka omiaan puhuu ja etsii itselleen kunniaa!

    " Jos te minua rakastatte, te pidätte minun käskyni" Jos tahdot päästä elämään sisälle " Pidä käskyt"
    Onko tulkintani "omaani"...eipä suinkaan , vaan uudessa liitossa laki on kirjoitettu meidän mieliimme ja sydämiimme, ..ja silloinhan laki on sinun suussasi ja sydämessäsi, eikö vain?

    Se, mikä sydämestä lähtee tulee suun kautta ulos!!
    Mutta sinähän et sydämeesi, aivoihisi ole ottanut vastaan rakkautta totuuteen, voidaksesi pelastua, ja silloin Jumala on lähettänyt sinulle eksytyksen hengen, niin että uskot kaiken valheen!

    Kerrohan onko sinulla kotona ainuttakaan epäjumalaa, jeesus-tai marian kuvia? Tai ristiinnaulitun kuvia?

    " Ne jotka kunnioittavat vääriä jumalia hylkäävät armonantajansa" Joona 2: 9
    Sinä tiedät kuka hän on!

    Tai eikö olekin niin, että kunnioitat ihmistä, enemmän kuin Jumalaa, kummarrat. paavia, joka asetti Jumalan lain tilalle Sunnuntain...ja " menet tapasi mukaan sunnuntaina synagookaan"

    Etkö menekin.

    " Jeesus meni tapansa mukaan sapattina synagookaan , ja nousi lukemaan"
    Huomaatko kuinka sinä eroat Kristuksesta,..." että te seuraisitte hänen jalanjälkiään"...mutta sinäpä et seuraa!!

    Seuraat ihmistä, paavia,( sunnuntai laki 321 jkr) laittomuutta jne..kuinka laittomuudessa on totuus...jokainen rivi poliisikin tietää ettei totuus ole lain rikkojassa, vaan lain noudattajassa!!

    " Nöyrtykää Jumalan väkevän käden alle, niin hän ajallaan teidät koroittaa!

    Eikö Jeesus opettanut: " Kun Pyhä Henki tulee, niin Hän ottaa minun omastani ja antaa teille"????

    Kyllä opetti, ja Pyhä Henki on jo tullut, ja ei enää kauan Hän palaa takaisin...ja silloin " teidän huoneenne on jäävä hyljätyksi"

    Eikö vain Pyhä Henki asu ihmismielessä " huoneessa"?
    Ovatko Jeesuksen omaa epäjumalan kuvat tai sunnuntain pyhittäminen ?

    ..ja päätti seitsemäntenä päivänä työnsä, jonka hän oli tehnyt...ja Jumala siunasi seitsemännen päivän ja pyhitti sen" 1 Moos. 2: 2-3

    Ja sinä se siunaat ja pyhität viikon ensimmäisen päivän!
    Eikö. jo venäjänkielessä sunnuntai ole " VOSKRESENIE" ELI YLÖSNOUSEMUS, ei sitä päivää ole tarkoitettu , siunattu pyhitettäväksi!!

    Sinä olet keksinyt senkin omasta päästäsi! Jos sapatti asetettiin luomisen muistomerkiksi, niin kuinka se sinun opetuksesi mukaan on " juutalaisten sapatti" juutalaisten muistomerkki"?

    Eihän silloin ollut elossa ainuttakaan juutalaista! Hyi sinua!

    Eikö sana " keskiviikko" tarkoita keskellä viikkoa!
    Alitahan viikko Manantaista, niin eipä keskiviikko jääkään keskelle, vaan toiselle laidalle!!

    MA, TI, KE, TO, PE, LA, su!! Mutta teepä se oikein, Raamatun mukaan!

    SU, MA, TI, KE, TO, PE, LA , no onko keskiviikko nyt keskellä, ja sapatti luomisen työn muistomerkkinä , viikon 7.s päivä!!

    Eikö sinulle ole opetettu: " Kumartakaa Häntä , joka on tehnyt taivaat ja maat ja meren ja kaikki mitä siinä on"

    No , kumarratko? ET! Mitä kumartaminen on? Se on tottelemista, ja nöyrtymistä tottelemaan Jumalan sanaa, eikä omia sanojaan tule totella!!

    Kenenkä viisautta minä juuri kirjoitin? Omaaniko?

    Minäkö se puhuin ja kirjoitin Jumalan lain?
    Minäkö se käskin panna sen arkkiin? 5 Moos. 4: 12-13

    Minäkö sen kirjoitin omalla sormellani? Minäkö se olen Jumala, kun sitä kutsutaan Jumalan laiksi? 2 Moos. 31:18

    Minäkö se olem täydellinen, kun laki kerta on täydellinen Ps. 19: 7

    Laki on ikuinen ja eikö sen noudattajakin ole ikuisessa elämässä? Ps 111: 7-8

    Jos Jeesus ei poistanut Jumaln lakia, miksi sinä poistit sen omasta elämästäsi ? Matt 5:17

    Tai jos Jumalan laki on : " Pyhä,Oikea, ja Hyvä Room 7: 12, niin miksi sinä sitten haluat olla " epäpyhä, väärä, ja paha?

    Jos usko vahvistaa Jumalan lain Room.3: 31, niin miksi epäuskosi koettaa tehdä sen mitättömäksi?

    Vasttahan nyt sen toivon peruste, mikä sinulla on, kuitewnkin sävyisyydellä, ja pelolla!

    Onhan ktosin kirjoitettu: " Nuhtelepa tyhmää, saat kirouksia paljon, mutta nuhtelepa viisasta, niin hän sinua kiittää"!!

    No niin sinun vuorosi! Ole hyvä!

    Äänestä

  • Tuossa käsityksessäsi helvetistä ei ole mitään inhimillistä, ei rakkautta, ei sääliä, ei armoa. Jos Jumala on valmis SADISTISESTI kiduttamaan erehtynyttä niin taidan valita helvetin tuonaisen Jumalan sijaan.
    Nuoret sielut saattavat olla valmiita hyväksymään tuonlaisen kidutuksen "pahoille", mutta vähääkään eettisyyttä ja inhimmillisyyttä ajattelua omaava ei voi tuonlaista käsitettä hyväksyä kuin "ikuinen kituminen".
    Edes Saatana ei kuulosta noin pahalta kuin tuo sinun Jumalasi..

    Äänestä

  • Inhimillinen. kirjoitti:

    Tuossa käsityksessäsi helvetistä ei ole mitään inhimillistä, ei rakkautta, ei sääliä, ei armoa. Jos Jumala on valmis SADISTISESTI kiduttamaan erehtynyttä niin taidan valita helvetin tuonaisen Jumalan sijaan.
    Nuoret sielut saattavat olla valmiita hyväksymään tuonlaisen kidutuksen "pahoille", mutta vähääkään eettisyyttä ja inhimmillisyyttä ajattelua omaava ei voi tuonlaista käsitettä hyväksyä kuin "ikuinen kituminen".
    Edes Saatana ei kuulosta noin pahalta kuin tuo sinun Jumalasi..

    Sanoohan Raamattukin: " Ei Herra ketään kiusaa, eikä hän ole pahan kiusattavissa"

    Mitä todellakaan Jumala hyötyis, tai pelastetut ihmisten rääkkäämisestä!

    Mutta niin ne vaan uskovat, nuo sokeat!

    Äänestä

  • zigi kirjoitti:

    Näin kauheesti me halutaan toisten hyväksyntää omista suorituksistamme, mut mä sain hyvät naurut allaolevasta(nauroin kyllä itellenikin):

    Monet alkukristityt uskoivat Benedin tavoin, että "synnin palkka on kuolema" - kuten Paavalikin opettaa Roomalaiskirjeessä.

    ja vastaus:


    Kirjoittanut: benedi 14.7.2008 klo 08.28


    Kempiläisen pää ei todellakaan ole sahajauhoista kokoonpantu!!

    Jos Paavali opettaa samoin kuin minä, ja minä samoin kuin Paavali, ja jos kempiläinen on huomannut tämän, yhteyden , niin mitä nauramista siinä on, että Kempiläinen oivalsi tämä alkukristittyjen opetuksen tästä asiasta.

    Ajatteletko että alkukristillisillä ollut tieto on pienempää tietoa, kuin se tieto minkä zigi omistaa ja se mille zigi nauroi??

    Pitäisikö meidän nauraa alkikristilliselle opetukselle ja itkeä nykyopetukselle,...vai mitä tahdot?

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    Sanoohan Raamattukin: " Ei Herra ketään kiusaa, eikä hän ole pahan kiusattavissa"

    Mitä todellakaan Jumala hyötyis, tai pelastetut ihmisten rääkkäämisestä!

    Mutta niin ne vaan uskovat, nuo sokeat!

    Ihan hyvä juttu, että ainakin tästä jutusta oltiin samaa mieltä. Muistan, että meillä taisi tässä taannoin olla pientä erimielisyyttä spiritualistisuudesta.. :) Mutta jokaisella omat näkemyksensä ja hyvä näin ainakin siihen asti kunhan kukaan ei lähde sanomaan, että "tiedän totuuden ja sinä olet väärässä". Rikastaa maailmaa.
    Hyvää kesää! Luultavasti minua ei enää näillä palstoilla tulla näkemään.

    T:exSpiritualisti.
    ***

    Äänestä

  • inhimillinen* kirjoitti:

    Ihan hyvä juttu, että ainakin tästä jutusta oltiin samaa mieltä. Muistan, että meillä taisi tässä taannoin olla pientä erimielisyyttä spiritualistisuudesta.. :) Mutta jokaisella omat näkemyksensä ja hyvä näin ainakin siihen asti kunhan kukaan ei lähde sanomaan, että "tiedän totuuden ja sinä olet väärässä". Rikastaa maailmaa.
    Hyvää kesää! Luultavasti minua ei enää näillä palstoilla tulla näkemään.

    T:exSpiritualisti.
    ***

    Emmehän me sinua nytkään näe, vain kirjoituksiasi näemme.
    Mitä kirjoituksiini tulee, en tosin väitä kuin paavi, että olen virheetön, mutta minähän toimin "hyvässä uskossa" (lakitermi), kun kirjoitan sitä mitä Jumala Henkensä kautta on Raamattuun kirjoittauttanut, ihmistä apunaan käyttäen.

    Pitäköön Jumala sanastaan huolen, kuten tähänkin asti, minä vain kirjoitan, sitä mikä totuus on!

    Jos Raamattu ei ole totuuden kirja, niin silloinhan olen elänyt valheessa!

    Mutta jos se sitä on, kuten uskon, niin silloinhan lupauksetkin ovat minun, ja minua odottaa suurenmoinen tulevaisuus!

    Nyt me vaellamme uskossa, eikä ole vielä nähtävissä se, mikä on minulle luvattu.

    Mutta uskossahan ne alkukristitytkin luvattua odottivat, eivätkä sitä saavuttaneet, mutta ei hän se ole lupausta tyhjäksi tekevä, sillä Jeesushan sanoi, ettei Hänkään sitä lupauksen täyttymyksen hetkeä tiedä, vaan Isä yksin!!

    Jeesus on Jumalamme, ja Herramme , eikä hänkään sitä päivää ja hetkeä tiedä, jos tietäisi, niin hän ilmaisisi sen palvelijoilleen profeetoille, mutta nyt on parempi ettei kukaan sitä tiedä.

    Sehän tulee kuin varas yöllä!! Kun tulee aika jolloin koko maailma sanoo: " Rauha, rauha ei mitään hätää"..silloin se tapahtuu!

    Me tiedämme vain sen että kun ihmiset : " Ovat rakkaudettomia, epäsopuisia, rahanahneita, seksiä enemmän kuin Jumalaa rakastavia, ja kun tapahtuu maanjäristyksiä, nälänhätää, kansa-nousee kansakuntaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, niin se päivä on lähellä oven edessä!

    Raamattu kertoo, että maa saastuu asukkaittensa alla, sillä he syystänsä kärsivät,...tämä johtaa siihen että kansat lähtevät asuinsijoiltaan, koska omalla maan kamaralla ei voi elää.

    Jeesus lähti sanomaan; " Minä olen tie totuus ja elämä" ja " Minun sanani on kokonansa totuus"

    Rooman paavilla on tällaisia samoja sanontoja, mutta hänpä on syntinen ihminen, eikä Jumala!

    herra jumala paavi, on tosin hänen alaistensa suosima huomion osoitus paaville, mutta olkoon!

    Kuka herjaa, hän saa herjaajalle kuuluvan palkankin!!

    Äänestä

Onko tää joku sun oma uskontos, mitä sä muille yrität saarnata?
Jokainen osaa raamatusta, Jumalan omasta sanasta lukea, että Jumala on järjestänyt ihmiselle, kaikille ihmisille, pelastuksen ikuisesta erosta Häneen ja se on Jeesuksen Kristuksen jo kaksituhatta vuotta sitten suorittama pelastusteko ristillä kerran Golgatalla.
Tämän on itse taivaan Jumala järjestänyt meille pelastukseksi jottemme joutuisi ikuiseen eroon ihanasta Isästämme.
Se ei ole mitään ristiriitaista Hänen luontonsa kanssa sillä: Isä on rakkaus, mutta Hän on myös Pyhä, ja Hänen taivaaseensa ei ilman Jeesuksen sovitustyötä pääse.

Jumala parantaa meidät kurjat rääpäleet taivaassa lopullisesti: täällä alhaalla ollaan vielä vajavaisia. Mutta on ihanaa olla Jumalan suojeluksessa ja varjeluksessa.
Jos kristityllä on Jumalan mieli, ja Jumalan mieli on se ettei yksikään joutuisi kadotukseen, niin taivaassa ei totisesti iloita kenenkään kadotuksessa olevan tähden.
Eihän siellä enää muisteta menneitä. Muutenhan se olisi helvetti jos siellä joutuisi aina itkemään niiden puolesta jotka ei halunneet taivaaseen.
Siksi on täällä ajassa työtä elopelloilla, jotta Jumalan kutsu kuuluisi kirkkaana.
Meillä on niin suloinen Jumala, joka on meidät jo pelastanut kadotukselta, jos vain otamme sen vastaan. Hän on antanut meille vapaan tahdon.

Äänestä
  • juuri yritit täällä omin sanoin saarnata?
    Jos jokainen osaa Jumalan sanasta Raamatusta itse lukea Jumalan järjestämästä pelastuksesta, niin tarkoittaako kirjoituksesi sitä, että sinä viimeisen kerran kirjoitit täällä foorumilla, ja selitit
    meille Jumalan evankeliumin periaatteita??

    Miksi sitten kerroit että: " Jumala parantaa meidät kurjat rääpäleet taivaassa lopullisesti"

    Etkö yritä opettaa jotain oppia? "> Jos kristityllä on Jumalan mieli, ja Jumalan mieli on se, ettei yksikään joutuisi kadotukseen

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    juuri yritit täällä omin sanoin saarnata?
    Jos jokainen osaa Jumalan sanasta Raamatusta itse lukea Jumalan järjestämästä pelastuksesta, niin tarkoittaako kirjoituksesi sitä, että sinä viimeisen kerran kirjoitit täällä foorumilla, ja selitit
    meille Jumalan evankeliumin periaatteita??

    Miksi sitten kerroit että: " Jumala parantaa meidät kurjat rääpäleet taivaassa lopullisesti"

    Etkö yritä opettaa jotain oppia? "> Jos kristityllä on Jumalan mieli, ja Jumalan mieli on se, ettei yksikään joutuisi kadotukseen

    Kuule mä en ole missään sun tarkkailussasi, etkä sä päätä mun elämästä mitenkään, vaikka suuruudenhulluudessasi niin luuletkin.
    Mä olen Jeesuksen oma :)

    Äänestä

  • zigi kirjoitti:

    Kuule mä en ole missään sun tarkkailussasi, etkä sä päätä mun elämästä mitenkään, vaikka suuruudenhulluudessasi niin luuletkin.
    Mä olen Jeesuksen oma :)

    on kirjoitettu: " Joka näkee veljensä tekevän syntiä, eikä häntä varoita...jne

    Täällähän ne on nähtävillä kaikki se, mitä me olemme kirjoittaneet!

    " Sanoistasihan sinut tuomitaan syyttömäksi tahi syylliseksi" (raamattu)

    Älkää tuomitko, sinä sanot, johon minä vastaan: " Ettehän tekään tuomitse muita kuin omaan piiriinne kuuluvia, ulkopuolist tuomitsee Jumala"

    Lausuntosi: " Minä olen Jeesuksen oma" Silloinhan sinä kuulut "omaan piiriimme" ..niinhän minäkin sanon. " Minä olen Jeesuksen oma"

    Onhan minulla silloin oikeus tarkkailla mitä sinä kirjoitat ja puhut!!
    Ja sinulla samoin minun suhteeni.

    Onhan kirjoitettu: " Se joka tietää mitä on tehtävä, eikä tee, se tekee syntiä"

    Mitä synti on? " Syntiä en olisi tullut tuntemaan, ellei laki sanoisi mikä on syntiä"

    Jos tiedät, että sinun on elämään sisälle päästäksesi myös toteltava lakia, sillä eivät: varkaat, murhaajat, huorintekijät, epäjumalanpalvelijat jne. peri Jumalan valtakuntaa....jos, olet Jeesuksen oma? , niin silloin tiedät mitä on tehtävä??

    " Jos tahdot päästä elämään sisälle, pidä käskyt" (Jeesus)
    Rikasta nuorukaistako se vaatimus pelkästään koski, ja sinulla on muut ohjeet elämään sisälle päästäksesi?

    Uskovia on miljoonia, ja kailla olisi eri säännöt.
    Ne, jotka kilparadalla juoksevat, ne juoksevat sääntöjen mukaan!!

    Säännöt on Jumala antanut laissaan! Juokset niitten mukaan, jos taivaaseen aiot juosta"

    " Autuaat ne jotka pitävät Jumalan käskyt, sillä heillä on oikeus elämänpuuhun ja porteista käydä sisälle kaupunkiin" Ilm. 22: 14

    Johan jae 15 kertoo että olen oikeassa, kun luet ketkä ovat ulkopuolella, niin siitä voit päätellä ketkä ovat sisäpuolella!!

    Niin on sekasta taas, noi sinun ajatuskuviot, mutta onneksi minä elän,

    Sitä varten minä olen syntynyt, että todistaisin totuuden puolesta, ja uskon että " Sinun sanasi on kokonansa totuus"

    Valheen puolestako todistamaan sinä olet syntynyt?
    etkö? Totuudenko?

    No sittenhän me kuljemme samaa tietä, yhdessä ja sovinnossa.

    Onhan kirjoitettu: " Kulkeeko kaksi yhdessä, jos eivät ole keskenänsä sopineet"

    Kerrohan mistä asiasta me emme voisi päästä sopimukseen?? :-)

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    on kirjoitettu: " Joka näkee veljensä tekevän syntiä, eikä häntä varoita...jne

    Täällähän ne on nähtävillä kaikki se, mitä me olemme kirjoittaneet!

    " Sanoistasihan sinut tuomitaan syyttömäksi tahi syylliseksi" (raamattu)

    Älkää tuomitko, sinä sanot, johon minä vastaan: " Ettehän tekään tuomitse muita kuin omaan piiriinne kuuluvia, ulkopuolist tuomitsee Jumala"

    Lausuntosi: " Minä olen Jeesuksen oma" Silloinhan sinä kuulut "omaan piiriimme" ..niinhän minäkin sanon. " Minä olen Jeesuksen oma"

    Onhan minulla silloin oikeus tarkkailla mitä sinä kirjoitat ja puhut!!
    Ja sinulla samoin minun suhteeni.

    Onhan kirjoitettu: " Se joka tietää mitä on tehtävä, eikä tee, se tekee syntiä"

    Mitä synti on? " Syntiä en olisi tullut tuntemaan, ellei laki sanoisi mikä on syntiä"

    Jos tiedät, että sinun on elämään sisälle päästäksesi myös toteltava lakia, sillä eivät: varkaat, murhaajat, huorintekijät, epäjumalanpalvelijat jne. peri Jumalan valtakuntaa....jos, olet Jeesuksen oma? , niin silloin tiedät mitä on tehtävä??

    " Jos tahdot päästä elämään sisälle, pidä käskyt" (Jeesus)
    Rikasta nuorukaistako se vaatimus pelkästään koski, ja sinulla on muut ohjeet elämään sisälle päästäksesi?

    Uskovia on miljoonia, ja kailla olisi eri säännöt.
    Ne, jotka kilparadalla juoksevat, ne juoksevat sääntöjen mukaan!!

    Säännöt on Jumala antanut laissaan! Juokset niitten mukaan, jos taivaaseen aiot juosta"

    " Autuaat ne jotka pitävät Jumalan käskyt, sillä heillä on oikeus elämänpuuhun ja porteista käydä sisälle kaupunkiin" Ilm. 22: 14

    Johan jae 15 kertoo että olen oikeassa, kun luet ketkä ovat ulkopuolella, niin siitä voit päätellä ketkä ovat sisäpuolella!!

    Niin on sekasta taas, noi sinun ajatuskuviot, mutta onneksi minä elän,

    Sitä varten minä olen syntynyt, että todistaisin totuuden puolesta, ja uskon että " Sinun sanasi on kokonansa totuus"

    Valheen puolestako todistamaan sinä olet syntynyt?
    etkö? Totuudenko?

    No sittenhän me kuljemme samaa tietä, yhdessä ja sovinnossa.

    Onhan kirjoitettu: " Kulkeeko kaksi yhdessä, jos eivät ole keskenänsä sopineet"

    Kerrohan mistä asiasta me emme voisi päästä sopimukseen?? :-)

    Mä ajattelen vaan että onko sulla joitain ihmisiä siinä lähipiirissä jotka auttais sua pysymään reaalitodellisuudessa.
    Ihan oikeesti.
    Että nytkin keksit että olen sulle kateellinen.
    Mä ajattelen vaan, kun olet niin kärkäs kirjottamaan ja toisia oikasemaan ja raamatunlauseita laitat aina väliin ja kaikki on ihan sekasta.
    Mietin vaan että onko sulla ketään oikeeta ihmistä, jonka kanssa voit olla ihan oma ittes ilman mitään todisteluja ja suorittamista, joka ei olisi täällä virtuaalitodellisuudessa.
    Ajattelen vaan että me jokainen tarvitaan ihan oikeita ihmisiä siinä lähellä, jotka on meitä varten ja me heitä.
    Voidaan puhua tunteistamme, iloistamme ja suruistamme. Yleensä elämään kuuluvista asioista.
    Ei tarttis olla mitään raamatunlauseautomaatteja vaan ihan inhimillisiä ihmisiä.
    Niitä me jokainen tarvitaan :)

    Äänestä

  • zigi kirjoitti:

    Mä ajattelen vaan että onko sulla joitain ihmisiä siinä lähipiirissä jotka auttais sua pysymään reaalitodellisuudessa.
    Ihan oikeesti.
    Että nytkin keksit että olen sulle kateellinen.
    Mä ajattelen vaan, kun olet niin kärkäs kirjottamaan ja toisia oikasemaan ja raamatunlauseita laitat aina väliin ja kaikki on ihan sekasta.
    Mietin vaan että onko sulla ketään oikeeta ihmistä, jonka kanssa voit olla ihan oma ittes ilman mitään todisteluja ja suorittamista, joka ei olisi täällä virtuaalitodellisuudessa.
    Ajattelen vaan että me jokainen tarvitaan ihan oikeita ihmisiä siinä lähellä, jotka on meitä varten ja me heitä.
    Voidaan puhua tunteistamme, iloistamme ja suruistamme. Yleensä elämään kuuluvista asioista.
    Ei tarttis olla mitään raamatunlauseautomaatteja vaan ihan inhimillisiä ihmisiä.
    Niitä me jokainen tarvitaan :)

    uskoontuloasi reaalitodellisuudessa, (viina, tupakka, kahvi, kalja, huumeet???)

    Nythän me elämme Jumalan todellisuudessa!

    " En minä enää elä, vaan Kristus elää minussa" Ymmärsitkö nytkään?

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    uskoontuloasi reaalitodellisuudessa, (viina, tupakka, kahvi, kalja, huumeet???)

    Nythän me elämme Jumalan todellisuudessa!

    " En minä enää elä, vaan Kristus elää minussa" Ymmärsitkö nytkään?

    No niin se taitaa olla ja ollaan vaan jokainen omia ittejämme :)

    Äänestä

  • zigi kirjoitti:

    No niin se taitaa olla ja ollaan vaan jokainen omia ittejämme :)

    " Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme" Gal. 5: 25

    Äänestä

Minä käsitin tästä sen että benedi tarkoittaa:

-Helvettiin joutuneita ei piinata kuin sen aikaan kun nämä syntiset ja koko helvetti on lopullisesti palanut.

-Oppia siitä että helvetti on ikunen kärsimyksineen on laajalti opetettu eri kirkkokunnissa.

-Joku jumaluusopin tohtori kerskailee sillä että on pyhien ilo katsella kun syntiset palavat. Tälläisesta lauseesta benedi ei pidä eikä varmaan kukaan muukaan.

Benedi suomii tuollaisia ylläolevia oppeja ja ihmettelee missä kohtaa raamattua tuollaista opetetaan ja antaa ymmrtää ettei missään. Toivottavasti ei missään.

En tiedä onko helvetti ikuinen vai päättyykö helvetti joskus. Kuten benedi sanoi niin tuskin sille "paremmalle puolelle" päässeet ilkkuvat aidanraosta huonompiosaisiaan kun heitä käristellään grillissä.

Eli benedi koettaa tuoda esille Jumalan laupeuden myös niitä kohtaan jotka ovat valinneet väärän tien ja joutuneet lopulta helvettiin, Jumalan antaessa heille suuren armon kuolla lopullisesti kun helvetti on palanut kokonaan loppuun asti.

Äänestä
  • Sinähän ymmärsit!!
    Juuri niin, Koska Jumala ei voi jumalattomia taivaaseenkaan ottaa, ja he eivät suostu millään tavoin , eikä millään vapaaehtoisella keinolla, hyväksymään Kristusta Jeesusta OVEKSI, josta mennään sisään Jumalan valtakuntaan, niin
    Jumala rakkaudessaan ottaa heiltä elämän pois, heidät , jätetään siksi hetkeksi tämän maapallon päälle, kun tämä maapallo on tulella puhdistettu, eli poltettu!

    Sen jälkeen luodaan uusi taivas ja uusi maa, jossa vanhurskaus asuu!

    Vanhasta maailmasta, ei jää muistuttamaan mitään muuta kuin Lunastajamme ristiinnaulitsemisen jäljet,..jotka muistuttavat synnin julmasta työstä!

    Tästä on maininta Habakuk 3: 4

    Jumalattomat saavat rangaistuksensa maan päällä Sananl. 11:31 ja asian vahvistaa Malakia 4 :1

    Oikeuden vaatimukset jumalattomien osalta on täytetty. Taivas ja maa jotka tätä katselevat julistaa että Herra on vanhurskas!

    Saatanan hävitystyö on ikuisiksi ajoiksi päättynyt, Jumala ei sodi iankaiken syntiä ( saatanaa) ja syntisiä vastaan! Hesek. 28: 6-8; 16-19 ( Minä panen sinut tuhaksi maahan kaikkien silmäin edessä, jotka sinut näkevät") eng.käännös

    Kaikki maa on saanut levon ja rauhan, he ( vanhurskaat) puhkeavat iloon ja riemuun" Jes 14: 7

    " Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan, sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet" Ilm 21: 1

    Sama tuli joka puhdistaa tämän maan , ydinlaitokset, tuhannet kaatopaikat, öljyillä ja myrkyillä saastutetun maan,...sama tuli tuhoaa jumalattomat, kuka tuhoutuu silmänräpäyksessä, kuka kestää 10 sekuntia, kuka on juossut piiloon vuorenrotkoihin tms. ja elää useamman päivän...kyllähän se vie aikaa ennenkuin maapallon kuumuus kohoaa niin suureksi , että alkuaineetkin kuumuudesta sulavat ja palavat"

    Tehän opetatte että ne tarvitsevat useamman tuhannen asteen lämpötilan! Enkä kiistä!

    Koko maapallo tulee hehkuvaksi planeetaksi...on luonnollista että tuli kaiken puhdistaa, myös jumalattomat tältä planeetalta!

    Jumala on rakkaus, ja rakkaudessaan hän ei ketään kiusaa

    " Ei Herra ketään kiusaa, jokaista kiusaa hänen oma himonsa, joka vetää ja viettelee"

    Tällä planeetalla, joka luodaan pelastettujen perinnöksi, ei tule olemaan mitään kirousta, eikä kuolemaa ole oleva, eikä kipua, tuskan huutoja..sillä kaikki entinen on mennyt!!

    Ei tule olemaan mitään ikuisesti palavaa helvettiä muistuttamassa lunastetuille synnin kauheista seurauksista!

    Täällä maapallolla on ollut vaikka minkälaisia hallituksia ja valtoja, mutta Raamattu ennustaa Miika 4: 8

    " Sinun luoksesi on tuleva, saapuva entinen hallitus"

    Aadamin ja Eevan saatanalle luovuttama omaisuus on lunastettu takaisin, ja pesty tulella puhtaaksi synnin jäljistä!!

    Ef 1: 14 kertoo kuinka omaisuus lunastetaan takaisin!!
    Tämä maa planeetta on valmistettu asuttavaksi, vaikkapa se tulella puhdistetaankin!! Jes 45: 18

    Vanhurskaat tämän maan perivät Psalmi 37: 29

    Pelastettujen perintöä kutsutaan maaksi, eikä taivaaksi,...maa on pelastettujen lopullinen sijoituspaikka! Heb 11: 14-16

    Jesaja kertoo 32: 18, 60: 18, ja 65: 21, 22

    Mitä Jumalan valitut puuhaavat uudessa maassa!...
    Raamattu on huomionut sen, että jos jumalattomatkin pelastuisivat.

    " Jos jumalaton saa armon , ei hän opi vanhurskautta, vaan taivaan maassakin hän tekee vääryyttä"

    Tämän vuoksi Jumala ottaa heiltä eĺämän henkäyksensä pois...he katoavat kuin savu, kuin niittyjen koreus" Eikä heitä enää ole!!

    Äänestä

rakkaudesta pursuava lähde, kuten Jumala on minä hyväksyn sen kaikkineen, onko se?

Asia on tehtävä selväksi, JUMALA ON RAKKAUS.
Jos Hänen nimissään esiintyy pienintäkään uhkausta, painostusta, vaatimusta yms. on tällainen informaatio pelkästään peloitteluun tarkoitettua ns 'dis informaatiota.
Minä hyväksyn ainoastaan Rakkauden, joka ei luonnollisti esitä ehtoja.

Äänestä
  • suurempansa käden alla..

    Asetat siis oman inhimillisen käsityskykysi mittatikuksi Jumalan luonteelle. Ups .... Jobinkin oli uhoamisestaan luovuttava ja myönnettävä Jumalan kaikkivaltius.

    Jes.45:77. "minä, joka teen valkeuden ja luon pimeyden, joka tuotan onnen ja luon onnettomuuden; minä, Herra, teen kaiken tämän."

    Äänestä

  • vain myöntyä kirjoitti:

    suurempansa käden alla..

    Asetat siis oman inhimillisen käsityskykysi mittatikuksi Jumalan luonteelle. Ups .... Jobinkin oli uhoamisestaan luovuttava ja myönnettävä Jumalan kaikkivaltius.

    Jes.45:77. "minä, joka teen valkeuden ja luon pimeyden, joka tuotan onnen ja luon onnettomuuden; minä, Herra, teen kaiken tämän."

    Jes.45:77. osoittaa että siteeraat jesajaa. Jesaja oli kanava ja tuossa kanavassa selvästi kalskahtaa välillä kylmä maku. Kanavia on syytä tarkastella kriittisesti eikä uskoa kaikkea mitä ne suoltaa. Tulee arvioida itse, muuten menee herkkäuskoisena hölmönä metsään. Kaikki kanavat ovat puutteellisia.

    Äänestä

  • vain myöntyä kirjoitti:

    suurempansa käden alla..

    Asetat siis oman inhimillisen käsityskykysi mittatikuksi Jumalan luonteelle. Ups .... Jobinkin oli uhoamisestaan luovuttava ja myönnettävä Jumalan kaikkivaltius.

    Jes.45:77. "minä, joka teen valkeuden ja luon pimeyden, joka tuotan onnen ja luon onnettomuuden; minä, Herra, teen kaiken tämän."

    kannanottoni Raamattuun.
    Uskon maalaisjärkeen ja siihen, että ei itse Jumala muuta meiltä vaadi.

    Äänestä

  • velvollisuuksia ja vastuutakin?

    Jos et usko, niin kokeilehan aika ajoin päätäsi, kuinka monta tuoretta ja vanhaa kuhmua siellä on, kun et ole totellut kertaakaan rakastavaa vaimoasi!!

    Ei taida autta: " Minä hyväksyn vain rakkauden"
    Ei taida myötäeläjän pää kestää, niin monta kertaa rakkauden vaatimuksia " kaulimesta" hi, hih..naurua. tosin ei pilkallista!

    Äänestä

  • UPDATE_8806661 kirjoitti:

    kannanottoni Raamattuun.
    Uskon maalaisjärkeen ja siihen, että ei itse Jumala muuta meiltä vaadi.

    että päälakesi ei kestä, niitä rakkauden vaatimuksia..joita kieltäydyt tottelemasta, sillä ei vaimosi elä pelkästä rakkaudesta!!

    Ootko jo miten huonossa kunnossa,( kaulimen jäljiltä) kun vain rakastat, mutta et tee sen eteen mitään!??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


benedi kirjoitti:

Miten vastakkainen kaikille rakkauden ja laupeuden tunteille, vieläpä oikeudentunnollemmekin , on se oppi, että jumalattomia kuolleita piinataan tulella ja tulikivellä ikuisesti palavassa helvetissä; että heidän täytyy lyhyen maallisen elämän aikana tehdyistä synneistä kärsiä kidutusta niin kauna, kuin Jumala elää.

Kuitenkin tätä oppia on opetettu laajalti, ja se esiintyy vieläkin useiden kirkkokuntien uskontunnustuksissa.

Eräs oppinut jumaluusopin tohtori sanoo: " Helvetin kidutusten katseleminen lisää pyhien onnea iankaikkisiksi ajoiksi. Kun he näkevät toisten samaa luontoa olevien ja samoissa olosuhteissa syntyneiden olevan syöstyinä sellaiseen kurjuuteen, heidän itsensä ollessa niin erilaisessa asemassa, he tuntevat voimakkaammin, miten onnellisia he ovat"

Missähän Jumalan sanan kohdassa tuollaista opetetaan!?
Kadottavatko pelastetut taivaassa kaikki sääliin ja armahtavaisuuden tunteet, jopa tavallisen inhimillisyydenkin?

Vaihtuuko lähimmäisen rakkaus, ja armahtavaisuus stoalaiseen välinpitämättömyyteen tai epäinhimilliseen julmuuteen?

Rakkauden apostoleistako tulee taivaassa " epäinhimillisiä raatelevia, toisten tuskanhuudoista välinpitämättömiä petoja?

Ei, ei sellaista ei Raamattu opeta, nämä oppineilta vaikuttavat teologit yms. saarnajat ovat ehkä rehellisiä ihmisiä, mutta saatana on saanut heidät petetyksi!!

Saatanan pettämänä, nämä kristityt tulkitsevat väärin Raamatun voimakkaita ilmaisuja, niin että heidän esityksensä saa sellaisen katkeran, kostonhimoisen ja ilkeän sävyn, joka kuuluu saatanalle eikä Rakkauden Jumalalle.

" Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, Herra, ei ole minulle mieleen jumalattoman kuolema, vaan se, että jumalaton kääntyy tieltänsä ja elää.

Kääntykää, kääntykää pois pahoilta teiltänne; ja minkätähden te kuolisitte, Israelin heimo"! Hes. 33:11

Vihaako Jumala syntiä niin paljon, että on päättänyt ikuistaa sen, iankaikkisen piinan paikaksi helvetissä?

Eikö synnin säilyttäminen , helvetin piinassa, aiheuta juuri sen vahingon , jonka Jumala yrittää estää, rauhattomuuden ja epäjärjestyksen?

Voisivatko kamalat piinan huudot olla juuri se musiikki joka suloisena kaikuu pelastettujen taivaassa?

Miten paljon pahaa ja kärsimystä tämä ikuisen piinan oppi on aiheuttanut? Rakkauden ja hyvyyden täyttämä, sääliä ja armoa uhkuva Raamatun uskonto on pimitetty taikauskolla ja puettu kauhun vaatteisiin!

Onko ihme, että kun Jumala kutsuu kansa estelee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu