Miten divien korkeudet toisistaan riippuvaisiksi?

Amatööri..

Minulla on siis "kehys"pohja, jossa on ylhäällä otsikkodivi, ja sen alla on menudiv ja tekstidiv. Nämä ovat yhden ison divin sisällä.

Ongelma on nyt se, että kun tuo tekstidiv kasvaa sen mukaan, kun siihen tulee lisää tavaraa, niin sekä tämä iso div että menudiv pitäisi saada kasvamaan korkeutta sen mukana. IE 7:lla tuo ympäröivä div kyllä kasvaa sen mukaan kuin tuo tekstidiv kasvaa, mutta ainakaan Mozilla Firefox ei tätä tee. Ja menudiv taas ei kasva ollenkaan. Menun ongelman olen saanut "ratkaistua" tyydyttävästi sillä, että olen liimannut sen kiinni ruutuun (position:fixed)ja laittanut sen kehykset näkymättömiksi, mutta tämä tietenkin vaikuttaa yleisilmeeseen.

Onko siis mitään sellaista muotoilua, joka joko määrittäisi nuo divit niin, että ne ovat tavallaan kuin ison divin sisältöä, tai vielä parempi, sellaista komentoa, jolla saisin myös menudivin korkeuden riippuvaiseksi tekstidivin korkeudesta.

Tältä sivun pitäisi siis suurinpiirtein näyttää (näyttää oikein Mozilla Firefoxilla, näytön koon aiheuttamista virheistä en tiedä (kertokaa toki, jos tämä näyttää teillä kovin kummalliselta)):







body {
background-color:beige;
font-family:Anette, Mikado;
}
#paakehys {
border:2px solid #000000;
min-height:600px;
}
#otsikkokehys {
border-bottom:2px solid #000000;
font-size:80px;
text-align:center;
}
#linkkikehys {
border:2px solid #000000;
width:20%;
min-height:480px;
text-align:center;
padding:10px;
margin:3px 0px 3px 3px;
float:left;
}
#tekstikehys {
border:2px solid #000000;
min-height:480px;
width:72%;
float:right;
padding:10px;
text-align:justify;
margin-left:0px;
margin-right:3px;
margin-top:3px;
margin-bottom:3px
}
-->






Otsikko



Linkki
Linkki



Teksti







En millään jaksaisi tehdä joka sivulle eri pohjaa ja määrittää aina kaikkia pituuksia, jos tuo tekstidiv kasvaa hiukankin. Olisi niin paljon helpompi saada vain liitettyä tuo kehyspohja jokaiselle sivulle ulkoisena css tiedostona ja sitten vain muuttaa tekstejä.

Tuo kyllä läpäisee w3.orgin tarkastuksen, mutta kenties siellä voi silti olla jotain turhaa tai ristiriitaista? -niistä saa myös huomauttaa jos vain viitsii.

1

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiyiyi

      Helppo vastaus tuohon on, että tee taulukko jolla määrität CSS tarvittavat tiedot.

      Myös display: table toimii, mut ei IE selaimilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      73
      3855
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      92
      3244
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      111
      2528
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      17
      1707
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      74
      1505
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1383
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      58
      1353
    8. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      131
      1350
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1103
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      58
      1073
    Aihe