KUN NYT KATSON TÄTÄ PALSTAA,NIIN IHAN JÄRKYTYY,TÄÄLLÄHÄN OVAT KAIKKI KAIKKIA VASTAAN.MIE RUKOILEN TÄMÄN PALSTAN PUOLESTA.AAMEN JEESUS ELÄÄ.
HUH,HUH
9
560
Vastaukset
- kivistää
kun katsoo tekstejä. Täytyy vissiin mennä pois, kun Jeesusta ei tahdo löytää edes rivien välistä.
Onkohan mitään muuta palstaa, missä voisi virvottua?
Niin minäkin olen rukoillut monta päivää...
- Tule Herra Jeesus - - äly älä jätä
lukuisista tutkimuksista, ettei rukoilulla ole minkäänlaista vaikutusta. Se on täysín turhaa puuhaa.
- ketura
hyvin teet. Halleluja!
Olisikohan viisaampaa rukoilla persoonattoman palstan puolesta sille kirjoittavia persoonien puolesta. Heistä jokainen (minä mukaan lukien) tarvitsee esirukouksia.
Tämä palsta on eksyttäjien ja synnissä elävien temmellyskenttä. Onpa täällä niitäkin, jotka kieltävät meidän Herramme. He kyllä puhuvat Jeesuksesta ja lainaavat Raamattua sujuvasti, mutta he kieltävät meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen persoonan todellisuuden. Esimerkkinä Ekivaari. Ja huomaa: hän on vilpitön eksynyt.
Olen rukoillut takiasi ja päässyt ymmärrykseen, että aikamme eksyttävät tuulet ovat temmanneet Sinutkin mukaansa. Et erota eksytystä totuudesta. Sinä olet vilpitön antaessasi äänesi harhaoppien vallassa oleville valovoimaisille julistajille, luullen, että heidän kokouksissaan tapahtuvat fyysiset manifestaatiot (vapina, lämmön tunne, kaatuilemiset, hallitsemattomat liikkeet [kloonisine kouristeluineen], nauru jne) ovat Jumalasta. Mutta ne eivät ole.olet oikeassa,me kaikki tarvitaan esirukousta.Ja en ole eksyksissä,en etsi tunnekokemuksia,mulle usko on tärkein ja tunteet tulevat ja menevät,jos pelkästään luottaisin niihiin väliillä ei uskossa olisi,olen kuitenki ylistysihminen ja niissä tunteet kyllä pysyvät hallinna jos tarve vaatii.Pyhä Henki ei nöyryyttä ihmistä.Se että olen mukana netmissionissa ei tee musta harhapoluilla olevaa.
- ,,,,
aksu521 kirjoitti:
olet oikeassa,me kaikki tarvitaan esirukousta.Ja en ole eksyksissä,en etsi tunnekokemuksia,mulle usko on tärkein ja tunteet tulevat ja menevät,jos pelkästään luottaisin niihiin väliillä ei uskossa olisi,olen kuitenki ylistysihminen ja niissä tunteet kyllä pysyvät hallinna jos tarve vaatii.Pyhä Henki ei nöyryyttä ihmistä.Se että olen mukana netmissionissa ei tee musta harhapoluilla olevaa.
Olet hyvällä ja oikealla tiellä :)
Psalmi 121
1 Matkalaulu. Minä nostan silmäni vuoria kohti: mistä tulee minulle apu?
2 Apu minulle tulee Herralta, joka on tehnyt taivaan ja maan.
3 Hän ei salli sinun jalkasi horjua, sinun varjelijasi ei torku.
4 Katso, hän, joka Israelia varjelee, ei torku eikä nuku.
5 Herra on sinun varjelijasi, Herra on suojaava varjosi sinun oikealla puolellasi.
6 Ei polta sinua aurinko päivällä, eikä kuu yöllä.
7 Herra varjelee sinut kaikesta pahasta, hän varjelee sinun sielusi.
8 Herra varjelee sinun lähtemisesi ja tulemisesi, nyt ja iankaikkisesti. - jpto
että ihmisen uskonelämä on jatkuvaa kasvua ja ajan myötä harjaantuu erottamaan eksytykset aina paremmin. Mielestäni Aksun kirjoitukset ovat parhaasta päästä tällä palstalla ja näkee, että hän on aidossa uskossa.
jpto kirjoitti:
että ihmisen uskonelämä on jatkuvaa kasvua ja ajan myötä harjaantuu erottamaan eksytykset aina paremmin. Mielestäni Aksun kirjoitukset ovat parhaasta päästä tällä palstalla ja näkee, että hän on aidossa uskossa.
Aikamme eksytykset eivät uskosta osattomia vaanikaan vaan juuri meitä uskovia. Kannan huolta siitä, että monet uskovaiset ovat eksyneet mukaan Raamatun ilmoitukselle vieraisiin tapoihin ja menoihin.
Itse olen miettinyt että miksi ei voi keskustella rakentavasti ja asiallisesti,vaikka olisikin eri mieltä?
Vaan aletaan haukkumaan,arvostelemaan ja mennään henkilökohtaisuuksiin...surullista ja mieltä pahoittavaa sellainen on.
Siunausta aksulle vanahalle kamulle..:)
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074466Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t763201Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881757Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131357Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181326Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231168Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121- 501118
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481109- 501009
