help me!

Mitä täytyy tehdä tai elää että kuoltuaan pääsee taivaaseen?
Uskon jumalaan ja haluan elää rehellisesti mut ei kai se riitä perimään iänkaikkista elämää??
Miten synnit saa anteeksi? Rukoilemalla ja katumalla?
5191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pyytää Jeesukselta. Synti täytyy hylätä. Tää on mulle joskus vaikee juttu... kun siis se synti asuu lihassa. Sen mukaan ei pidä elää, mut joskus vaa huomaa että se on niin ovela että saa huijattua mukaan johonkin. Jos nyt ei mihinkään moraalittomaan niin sitten voi tulla lakihenkiseksi ja alkaa suorittamaan tekoja että kelpaisi Jumalalle ja ihmisille. Mutta: ei ole mitään kadotustuomiota niille jotka ovat Jeesuksessa Kristuksessa, vaikka joskus on kiusattu tekemään jotain huonoa.
Jos jotain "täytyy" tehdä niin kysellä Jumalan tahtoa päivittäisissä valinnoissa ja rukoilla suojelua ja johdatusta. Hyvät työt on jotain sellaista että haluu auttaa ja tehdä oikein koska saa hyvän mielen siitä. Ei välttämättä tarvii tehdä mitään kauheen erikoista, ainakin voi aloittaa ihan normaaleista velvollisuuksista ja tilanteista mitä elämässä on.
Kannattaa lukee Sanaa päivittäin ja hankkiutuu johonkin uskovien yhteyteen, siis ihan "elävien" eikä vaan netissä.

Äänestä

Tuo kysymys täytyy aina esittää suoraan Luojallemme, taivaalliselle Isälle. Se voi tapahtua esim. Isä meidän rukouksen yhteydessä. Johonka sanat löytyy Matteuksen kirjan luvusta kuusi, rukoilu ohjeineen.

Joskus, aikaajoin synninpäästön sai ostaa rahalla.

Mutta oikeasti, synnit voi antaa anteeksi sekä se henkilö jota vastaan olet rikkonut että tietenkin ihmiskunnan Luoja, taivaallinen Isä tai hänen asettamansa edusmies. Ihmisen Poika, Kristus esimerkiksi.

Äänestä

"Kaikki ovat samassa asemassa,
sillä kaikki ovat tehneet syntiä
ja ovat vailla Jumalan kirkkautta
mutta saavat hänen armostaan lahjaksi
vanhurskauden, koska Kristus Jeesus on
lunastanut heidät vapaiksi. Hänet Jumala
on asettanut sovitusuhriksi, hänen verensä
tuo sovituksen uskossa vastaanotettavaksi."
(Room. 3:22-24)

Niin. Miten syntinen ihminen voi päästä Kaikkivaltiaan Pyhän Jumalan yhteyteen ja kerran Taivaaseen?

Kun lukee Raamattua, nopeasti tulee tuohon johtopäätökseen, jonka kirjoitit, että ei tämä oma elämä taida riittää Taivaaseen pääsemiseen.

Mitä enemmän lukee Raamattua, sitä enemmän tajuaa omaa syyllisyyttä Jumalan käskyjen rikkojana. Siinä joutuu aika pian - samalla tavalla kuin Paavali kirjoittaa - toteamaan: "Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei" (Room. 7:18) ja "Minä kurja ihminen! Kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?" (Room. 7:24).

No miten Paavalin kävi, kun hän uskovanakin puhui näin? Miksi Jumala antoi hänelle hänen syntinsä anteeksi? - Siksikö, että hän aina katui ja pyysi syntejään anteeksi? - Siksikö, että hän lupasi yrittää, ja yrittikin paremmin elää Jumalan tahdon mukaan? - Riittäisikö Jumalalle, että mekin tekisimme niin?

Ei, Taivaaseen pääsemiseen ei riitä mitkään katumisesi tai lupauksesi siitä, että jatkossa pyrit elämään hänen käskyjensä mukaan. Sisimmässäsikin kuitenkin tiedät, että se ei onnistu. Syntivelkahan vain kasvaa joka päivä. Raamatun mukaan ihmiset ovat itse asiassa niin syvälle pahaan juurtuneet, etteivät he halua vilpittömästi tehdä hyvää, eivätkä omasta aloitteestaan edes halua etsiä sitä Jumalaa, joka on luonut tämän kaiken.

Miten ihminen tulee Jumalan yhteyteen kelpaavaksi, Taivaaseen matkaavaksi?

- Hän tulee sellaiseksi, kun hän on kastettu, ja uskoo Jeesukseen.

"Kun kuitenkin tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi (eli Jumalalle kelpaavaksi) tekemällä lain vaatimia tekoja vaan uskomalla Jeesukseen Kristukseen, olemme mekin uskoneet Jeesukseen Kristukseen, jotta tulisimme vanhurskaiksi häneen uskomalla emmekä tekemällä lain vaatimia tekoja. Eihän kukaan ihminen tule vanhurskaaksi tekemällä mitä laki vaatii." (Gal. 2:16)

Miksi sitten saat uskoa syntisi anteeksi? Mistä tiedät, että Jumala hyväksyy sinut?

- Sinä tiedät sen Jumalan kirjoituttamasta kirjasta, Raamatusta. Siellä on mustaa valkoisella Jumalan lupaukset, joista Hän pitää kiinni.

Syntiesi anteeksi saaminen perustuu siihen, että Jumalan Poika, Jeesus Kristus, syntyi kerran tähän maailmaan veljeksesi ja auttajaksesi. Hän otti vapaaehtoisesti omille harteileen kaikki synnit, jotka olet tehnyt, ne joita teet, ja tulet tekemään. Sitten Hän otti vastaan Jumalan oikeudenmukaisen rangaistuksen synneistäsi, kun hän kuoli ristin puussa.

Raamattu kertoo: "Kristuksen veressä meillä on lunastus, rikkomustemme anteeksianto." (Ef. 1:7)

- Keillä meillä? Koskeeko se sinua? Mistä voit olla varma? Jumala vastaa sanassaan:

"Hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien." (1. Joh. 2:2)

"Armollisen Jumalan tahto näet oli, että Jeesuksen oli kärsittävä kuolema jokaisen ihmisen puolesta." (Hepr. 2:9)

- Jos olet ihminen, ja kuulut tähän maailmaan, tähän synnin vallassa elävään ihmissukuun, tämä koskee sinua. Saat uskoa sen omalle kohdallesi. Koko maailman synnit on sovitettu - myös sinun. Sinulla on Jeesuksen vuoksi rauha Jumalan kanssa.

Miten voit omistaa tuon valtavan lahjan?

Haluaisitko saada Jumalalta syntisi anteeksi?

Kelpaako sinulle Jumalan anteeksianto, jonka Kristus Jeesus ansaitsi sinulle ristinkuolemallaan?

Jos kelpaa, ja sinut on kastettu, olet Jumalan silmissä pyhä ja tahraton Jumalan lapsi. Sinut on puhdistettu, pyhitetty ja vapautettu kaikesta kadotustuomiosta Hänen Poikansa verellä.

Jeesus teki sinut pysyvästi täydelliseksi Jumalan edessä. Itsessäsi pysyt kyllä syntisenä, mutta Jeesuksen ristintyön vuoksi Jumala julistaa sinut puhtaaksi kaikesta synneistäsi.

"Sillä hän on jo yhdellä ainoalla uhrilla tehnyt pysyvästi täydellisiksi ne, jotka pyhitetään."(Hepr. 10:14)

"Jumalan laupeus on kuitenkin niin runsas ja hän rakasti meitä niin suuresti, että teki meidät,
rikkomustemme tähden kuolleet, eläviksi Kristuksen kanssa. Armosta teidät on pelastettu." (Ef. 2:4-5)

"Vaikka vuoret järkkyisivät ja kukkulat horjuisivat, minun rakkauteni sinuun ei järky eikä minun rauhanliittoni horju, sanoo Herra, sinun armahtajasi." (Jes. 54:10)

"Jos taas jollakulla ei ole ansioita, mutta hän uskoo Jumalaan, joka tekee JUMALATTOMAN vanhurskaaksi, Jumala lukee hänen uskonsa vanhurskaudeksi." (Room. 4:5)

"Minä vahvistan liiton sinun kanssasi, ja silloin sinä tiedät, että minä olen Herra. Sinä muistat tekosi, sinä häpeät, et tohdi suutasi avata häpeäsi tähden, kun minä annan sinulle anteeksi kaiken minkä olet tehnyt. Näin sanoo Herra Jumala." (Hes. 16:62-63)

"Ei hän maksanut meille syntiemme mukaan, ei rangaissut niin kuin me olisimme ansainneet.
Sillä niin kuin taivas on korkea maan yllä, niin on Herran armo suuri niille, jotka pelkäävät ja rakastavat häntä. Niin kaukana kuin itä on lännestä, niin kauas hän siirtää meidän syntimme." (Ps. 103:10-12)

"Pyydämme Kristuksen puolesta: Suostukaa sovintoon Jumalan kanssa. Kristukseen, joka oli puhdas synnistä, Jumala siirsi kaikki meidän syntimme, jotta me hänessä saisimme vanhurskauden." (2. Kor. 5:20-21)

"Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa." (Room. 7:1)

"Jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu." (Joel 3:5)
- Ja kukaan muu, kuin se, joka on tajunnut hiukankin omasta syntisyydestänsä, jumalattomuudestansa, pahuudestansa, itsekkyydestänsä ja sydämensä kovuudesta, ei huuda Jeesusta avukseen. Se, että sinä käännyt oman heikkoutesi havaittuasi huutamaan avuksesi Jeesusta, siinä on Raamatun tarkoittama pelastava usko.

Uutena uskovana, missä sinun tulee vahvistua?

"Meidän sydämemme tulee vahvistua armosta" (Hepr. 13:9)

Mitä sinun tulee varoa?

"Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen." (Gal. 5:1)

"Minä en tee tyhjäksi Jumalan armoa; jos näet vanhurskaus saadaan lakia noudattamalla, silloin Kristus on kuollut turhaan." (Gal. 2:21)

Pelastuksesi asiassa et voi lisätä mitään Jeesuksen täytettyyn työhön. Kaikki Raamatun kehotukset ovat nyt sinulle ohjenuora, miten elää Jumalan tahdon mukaisesti nyt, kun elät Kristuksen armossa. Mikään epäonnistumisesi tässä pyrkimyksissä Jumalan tahdon mukaiseen elämään ei voi viedä sinulta pelastusta, sillä pelastuksesi lepää varmalla pohjalla: siinä, mitä Jeesus on jo tehnyt. Raamattu ankarasti toki kehottaa elämään näin suuren armon arvon mukaisesti. Mutta vain Pyhä Henki, jonka Jumala antaa uskovan sydämeen asumaan, vaikuttaa lukemasi ja kuulemasi sanan kautta, ja saa aikaan meissä hyviä tekoja. Hyvät teot, ja synneistä pidättäytyminen, kun sitä tapahtuu, ovat kaikki Hengen hedelmiä meissä. Kunnia niistä kuuluu yksin Jumalalle.

"Eikä siinä vielä kaikki. Me saamme myös riemuita Jumalastamme, kun nyt olemme vastaanottaneet Herramme Jeesuksen Kristuksen valmistaman sovituksen." (Room. 5:11)

Saat olla iloinen Jumalamme suuresta armosta Jeesuksessa.

Raamattu kehottaa sinua uskomaan syntisi anteeksi viivyttelemättä, tänään. Jos odotat hetkeä, jolloin tuntisit tulleesi paremmaksi, saat odottaa loppuelämäsi, koska sellaista hetkeä ei tule. Jumala kyllä tietää millaista tekoa me olemme. Sen vuoksi hän lähetti Poikansa.

Käy ehtoollisella, jos voit, vaikka jo ensi sunnuntaina. Siellä Jumala vakuuttaa sinulle anteeksiantonsa Sanassaan ja ehtoollisessa. Kun kuulet siitä, miten Jeesus sovitti syntisi, sen sanan kautta Pyhä Henki synnyttää, ylläpitää ja vahvistaa uskoasi. Ehtoollisessa kohtaat itse Herran Jeesuksen. Se leipä ja malja on osallisuus hänen kuolemaansa ja ylösnousemiseensa. Ehtoolliseen liittyy Jeesuksen lupaus: "Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, pysyy minussa, ja minä pysyn hänessä." (Joh. 6:56)

Lisää aiheesta:
http://www.sley.fi/eo/tampere/?p=tietoisku&a=3
http://www.latva-rasku.fi/hakemisto/index.html

Äänestä

Jeesus anna anteeksi kaikki syntini, tule sydämeeni, haluan seurata sinua aina.

Jeesus pitää sinusta hyvän huolen, juttele hänen kanssaan joka päivä

Äänestä

Usko riittää, (kun olet rehellinen itsellesi ja Jumalalle, ja tunnustat jos olet tehnyt syntiä tai langennut, kuten yleensa monet joutuvat uudestaan ja uudestaan tunnustamaan, ja saavat anteeksi.) kysymyksessähän on Jumalan Poika, joka maksoi meidän velkamme. Yleensa juuri uskoon tullut ihminen yrittää elää mahdollisimman hyvin, niinkuin minä ajattelin silloin vuosia sitten kun olin juuri tullut uskoon. Minä ainakin olen monta kertaa joutunut pyytämään anteeksi, ja sitten matka jatkuu taas. Ei ihminen pelastu omilla teoilla, vaan uskosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Mitä täytyy tehdä tai elää että kuoltuaan pääsee taivaaseen?
Uskon jumalaan ja haluan elää rehellisesti mut ei kai se riitä perimään iänkaikkista elämää??
Miten synnit saa anteeksi? Rukoilemalla ja katumalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu