Tarvitsisin neuvoa tuoksuvatun leikkaamisesta.
Vatut kasvavat kesällä tosi korkeiksi ja olen leikannut ne keväällä ennen lehtien tuloa n. 30-40 senttisiksi.
Nyt kukinta on huonoa. Onko niin, ettei niitä
saisi leikata keväällä niin paljon?
Tuoksuvattu
9
4880
Vastaukset
- syksyllä
Itse olen leikannut aina syksyllä,joten en tiedä miten käyttäytyvät kevätleikkauksessa.
Marjoja eivät tee muuta kuin vanhoihin varsiin. Itse leikkaan maasta asti aina syksyllä ja nyt kukkivat komeasti. - Tuoksuvatukonomaava
Tuoksuvatukoista leikataan kuihtuneet kukinnot pois syksyllä tai keväällä, sillä ei ole niin merkitystä. Mutta vain kuolleet varret leikataan pois, koska vatukka tekee kukat edellisen vuoden varteen.
- tekee
Kyllä tekee kukat samanvuoden varsiin,ainakin meillä.Leikkaan syksyllä alas.
- puutarhuri.
tekee kirjoitti:
Kyllä tekee kukat samanvuoden varsiin,ainakin meillä.Leikkaan syksyllä alas.
Jos tuoksuvatun alasleikkaa (ihan sama tekeekö sen syksyllä vai keväällä) se ei kuki.
Vattu on kaksivuotinen kasvi. Se kukkii toisen vuoden versoilla (kuten joku jo selitti), kukkineet versot kuolevat syksyllä.
Tuoksuvatusta voi leikata joko kuolleet versot alkukesällä, tai kukkineet versot loppukesällä/syksyllä. Nuoret versot on syytä jättää, jos haluaa sen kukkivan hyvin. - juttu tämä on
puutarhuri. kirjoitti:
Jos tuoksuvatun alasleikkaa (ihan sama tekeekö sen syksyllä vai keväällä) se ei kuki.
Vattu on kaksivuotinen kasvi. Se kukkii toisen vuoden versoilla (kuten joku jo selitti), kukkineet versot kuolevat syksyllä.
Tuoksuvatusta voi leikata joko kuolleet versot alkukesällä, tai kukkineet versot loppukesällä/syksyllä. Nuoret versot on syytä jättää, jos haluaa sen kukkivan hyvin.Olkoot vaikka viisivuotinen, mutta tunnen kyllä tuon leviäjän ja meillä se kukkii joka vuosi,vaikka leikaan syksyllä alas.Onko sitten niin otollinen maa ja pakka että näin tekee. Tämä jutttu on TOSI.
Tällainen se on:
http://www.hevosmaailma.net/Sirpa/Grafiikat/Valokuvat/2005/Kasveja/tuoksuvadelma.jpg
- varjomorelli
vai tuoksuvattua, joka on koristepensas? Ei ole kokemusta vadelmien kasvatuksesta pihalla, mutta tuoksuvatusta on. Tuoksuvatun voi leikata melkein koska vain ihan alas asti. Kun niin tekee, se kasvattaa suuret lehdet, pieniä vaaleanpunaisia kukkia ja on hyvin peittävä kasvi. Jos sitä ei leikkaa, lehdet jäävät pienemmiksi, vaan kukinta tulee runsaammaksi. Itse voi valita, kumman haluaa.
Vadelmapensaitten kasvattaminen onkin jo toinen juttu, paljon vaikeampi, koska siitä pitää saada satoakin. Naapurin näen asettaneen tukilankoja keppien väliin, ja hyvin näyttävät kasvavan. En ole nähnyt koskaan hänen niitä leikkaavan.- siitä puhutaan
Nyt on koko ajan puhuttu Tuoksuvatukasta,joka on sen oikea nimi.Ei mistään tavallisesta vadelmasta.Tähän tuoksuvatukkaan tulee myös marjoja,joita voi syödä.
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=tuoksuvatukka&btnG=Etsi kuvia&gbv=2
Tavallisista vadelmista katkotaan vanhat marjoneet varret pois, syksyllä tai keväällä.
Jos uudet kasvaneet varret ovat liian pitkiä,niistäkin voi leikata keväällä latvoja pois,marjoja tulee leikkauksesta huolimatta. - Varjomorelli
siitä puhutaan kirjoitti:
Nyt on koko ajan puhuttu Tuoksuvatukasta,joka on sen oikea nimi.Ei mistään tavallisesta vadelmasta.Tähän tuoksuvatukkaan tulee myös marjoja,joita voi syödä.
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=tuoksuvatukka&btnG=Etsi kuvia&gbv=2
Tavallisista vadelmista katkotaan vanhat marjoneet varret pois, syksyllä tai keväällä.
Jos uudet kasvaneet varret ovat liian pitkiä,niistäkin voi leikata keväällä latvoja pois,marjoja tulee leikkauksesta huolimatta.että myös tuoksuvatukkaan tulee marjoja! Uusi juttu ainakin minulle. Ei ole tullut mun pensaisiini, vai olisivatko sitten urospuolisia. ;)
- nitusa
Varjomorelli kirjoitti:
että myös tuoksuvatukkaan tulee marjoja! Uusi juttu ainakin minulle. Ei ole tullut mun pensaisiini, vai olisivatko sitten urospuolisia. ;)
Ihan uusi juttu että tuoksuvatukkaan tulee marjoja! ?? Meillä on ollut tuoksuvatukkaa yli 20vuotta eikä koskaan ole marjoja tullut. Tuoksuvatukan ja tavallisen marjovan vadelman leikkaus ohjeet ovat samat. Eli ne oksat poistetaan joihin ei sinä vuonna tule lehtiä. Jos olet oikein näppärä niin voit syksyllä poistaa kukkineet oksat tuoksuvatuksata, mutta minusta itsestäni helpointa on aina poistaa vain ylivuotiset kuivat oksat, joissa ei ole lehtiä. Sama ohje kirjoitettu kahdella tavalla, ja tehty toinen syksyllä toinen kesällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910573Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227927
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304922- 564733
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1263429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263085