Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

neitsyys ja avioliitto

Onko normaali jos neityytä säilyttää avioliitoon. eikö kaikki sanoo et sen pitäis menettää sen "oikean" kanssa. ja arvostaako miehet sen vai kuulostaako oudolta ja vanhanaikaselta?
41015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yleisesti ottaen neuvoisin, että kulje omaa tahtiasi. Sitten kun sinulla on mies, johon luotat ja jota rakastat, haluat hänen kanssaan sänkyyn. Mutta jos vielä silloinkin haluat odottaa papin aamenta, niin odota. Mikäli mies kunnioittaa sinua oikeasti, hän ymmärtää ja arvostaa päätöstäsi.

Kuitenkin on eräs asia, josta mielestäni aivan liian vähän puhutaan näissä keskusteluissa: Jokaisen miehen penis on erilainen ja samoin on jokaisen naisen vagina. Kaikki eivät ole yhteensopivia pareja. Omalla kohdallani kävi niin, että kun seksikokemusta oli ollut kolmen miehen kanssa, vain yksi niistä oli ollut edes jollain tapaa nautinnollinen. Yhdellä oli niin paksu, että sitä oli todella hankala edes saada sisään, toisella sellainen erektiokulma, että yhdyntä onnistui vain yhdessä asennossa ja silloinkin sattui. Vasta neljäs kohdalleni osunut mies oli sananmukaisesti "täydellinen vastakappale" ja valaistuminen seksin iloihin tapahtui.

Eli ihmettelen aina, mitä tapahtuu, jos säästää itsensä avioliittoon asti vain huomatakseen hääyönä, että seksi kyseisen miehen kanssa ei onnistukaan tai sattuu niin perkeleesti? Mikä on parisuhteen onnistumisen todennäköisyys, jos seksi on jatkuvasti kivuliasta naiselle? (Ja itse siis seurustelin 2,5 vuotta tuon miehen kanssa, jonka erektiokulma oli minuun nähden väärä. Voin kertoa, että "kyllä se siitä venyy kun tarpeeksi venytetään" ei todellakaan pidä paikkaansa, kipu vain yltyy vuosien mittaan).

Seksi ei ole kaikki kaikessa. Mutta silloin jos se ei parisuhteessa toimi, siitä tulee iso ongelma. (Miehet aina valittaa pihtarivaimoista -- jos nainen nauttii seksistä, ei ole syytä pihdata.) Omalla kohdallani ainakin olen hyvin tyytyväinen, että en ehtinyt mennä naimisiin, ennen kuin totesin, että haluan sittenkin myös tyydyttävän seksielämän parisuhteeseeni. Numeron neljä kohdalla onnisti :-)

Äänestä

Ei kannata jos meinaat mennä naimisiin 30-vuotiana!

Äänestä
  • Kyllä minustakin kannattaa koeajo suorittaa ihan useampaan kertaan ennen sitoutumista. Jos kikkelin muoto olisikin ihan normaali ja kokokin prinssinakkia suurempi, voihan se mies olla ihan törppö sängyssä. Siinähän menee hääyö piloille...vai haluatko sä sen harjoittelevan muiden kanssa?

    Äänestä

Itse olen 32-vuotias poika ja "poikuus" on tallessa. Ja meinaan vasta menettää sen vasta avioliitossa.Ehkä kuullostaa vanhanaikaiselta ,mutta ei seksiä ,ennen avioliittoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


justme kirjoitti:

Onko normaali jos neityytä säilyttää avioliitoon. eikö kaikki sanoo et sen pitäis menettää sen "oikean" kanssa. ja arvostaako miehet sen vai kuulostaako oudolta ja vanhanaikaselta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu