mikä olisi hyvä salakieli salaisten viestien lähettämiseen? Ja miten nämä salaiset viestit kannattaa lähettää, jotta viranomaiset ei vaan saa selvää niistä?
Salakieli
10
529
Vastaukset
- Kaunis Mieli
tämmönen että olisi eräänlainen sakkilauta, jossa on kirjaimia ja sitten lähettäs vaikka tukun shakki siirtoja. Ne kato vaan luulis että pelaat kirje shakkia.
- Kaunis Mieli
on muistipeli. Annat vain koordinaatit. Jos et omista kortteja jotka on oikeassa järjestyksessä et kykenen tulkintaan.
- Kalma-Aarne
Sähköpostilla vaan menemään. Kyseessä ei ole salakieli vaan salaus, joka perustuu julkiseen avaimeen. Kuka tahansa voi salata viestin sinun julkisella avaimella mutta saat itse auki salaisella avaimellasi, jota voi myös käyttää viesti allekirjoittamiseen. Eli tässä on salauksen lisäksi vielä mahdollisuus varmistaa viestin alkuperä.
- lå¨l¨ggg
Miten ois 1000-kertainen rot13
- Kalma-Aarne
Tuohan on paras. Nimenomaan parillinen määrä rot13:a niin vot, johan pysyy salojen salat salassa.
- poliisi on påp
Kirjota ulkomaan kielellä, ei ne tajua sitä!
vaikka ruotsiks tai norjaks..
Jos haluut 100% suojauksen nii kirjota suomenruotsiks, sitä ei ymmärrä pirukaan. - kokeiltukin
kouluaikana. Ei kylläkään toimi täällä. Pantiin täytekynään maitoa ja kirjoiteltiin tytöille sillä konstilla salarakkaita viestejä. Tyttö sai tyhjän näköisen paperilapun, mutta sai tekstin näkyviin hamettaan prässätessä silitysraudalla vähän kuumentamalla.
Toinen poikien keskeinen salakieli oli korvata kirjaimet numeroilla. Sovittiin vain, mistä kohdasta aakkosia aloitetaan ja hypätäänkö merkin jälkeen yli 2 tai 3 aakkosta. Niistä ei sivullinen selvää saanut, jos ei tiennyt systeemiä:) - secret1
kannattaa varmaan käydä kirjastosta ettimässä tietoa asiasta. aion itse kehittää sellaisen salakielen ettei sitä pysty murtamaan.tietoa löytyy varmasti netistä(oon itekki löytäny).
tietoa saa jos vaan haluaa.
kato vaikka wikipediasta(löytyy varmasti).- Kalma-Aarne
Kuhan saat sen valmiiksi tänne vaan messua niin koitetaan murtaa se
- aukusti
minä taas kehittelen kokonaan uuden kielen mutta se kestää
kannattaa kokeilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1938666
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264818- 504278
- 623847
- 513236
- 503030
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262706Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.482519- 432501
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422295