Soviet Paradigma Paradise

Tulipa tässä mieleen eräänä päivänä että jospa lähtisin käymään itäisessä naapurimaassa näin vuosien jälkeen.
Hämmästykseni oli suuri kun sain ilmoituksen että viisumia ei myönnetä vanhan "elinikäinen maahantulo" kiellon takia. Olin niinmaar kauhian hmmästyny, minä joka aina olen pitänyt rehellisistä ja ahkerista venäläisistä, ei pääsekään vierailulle jonkun vanhan pienen rikkeen takia.
Joskus kauan sitten kun Venäjä oli suuri ja mahtava, tiesimme ettei se millään pystynyt huolehtimaan kaikista asukeistaan tasavertaisesti joten päätimme auttaa omalla pienellä panoksellamme.
Veimme sinne muutaman paketin Anttilan erittäin laadukkaita sukkahousuja, Wrigleysin purkkaa ja vähän Lee-farkkuja, emmekä pyytänyt kuin ihan pienen summan kulujen kattamiseksi.
Tästä suuttuneena joku tullikenraali syytti meitä salakuljetuksesta ja länsimaisen korruptio hapatuksen levittämisestä Venäjän itsenäisessä valtiossa, joka oli vielä joutunut laittamaan piikkilankat ympärilleen kun länsimaalaiset yrittivät joukolla nauttimaan Venäjän tarjoamasta paratiisista.
Siitä hyvästä minulle annettiin siten elinikäinen tulokielto.
Ymmärtenette pettymykseni kun näin 50 vuoden jälkeen vielä muistellaan vanhoja asioita.
Me kun vain yritettiin auttaa pieniä ihmisiä kaukaisessa Batumin kaupunkissa.
Niin huuhaata, niin huuhaata että. Huoh!

0

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. PropsApp Koodi

        Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
        2
        3538
      2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

        kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
        Maailman menoa
        102
        3419
      3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

        Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
        Maailman menoa
        93
        2973
      4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

        eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
        Maailman menoa
        61
        2703
      5. Taas nuoren kuolema

        Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
        Lapua
        70
        2638
      6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

        Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
        Maailman menoa
        92
        2505
      7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

        Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
        Maailman menoa
        17
        2192
      8. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

        Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
        Suomalaiset julkkikset
        26
        1454
      9. Kuinka paljon teillä

        on ikäeroa?
        Ikävä
        98
        1349
      10. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

        On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
        Luterilaisuus
        392
        1293
      Aihe