Ihan vaan ihmiset päättivät siitä, mikä on jumalan sanaa ja mikä ei. Miksi Tuomaan evankeliumia ei hyväksytty jumalan sanaksi, vaikka siellä on ihan suoria lainauksia jeesuksen sanomisista?
Tuomaan evankeliumi alkaa sanoilla: ”Elävä Jeesus puhui nämä salaiset sanat, ja Didymos Juudas Tuomas kirjoitti ne muistiin.”
Eikö jeesus olekaan
4
168
Vastaukset
- Kempiläinen
Nämä Jeesuksen omat sanat löytyvät Raamatun evankeliumeista:
"Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin." (Mark 10:18)
"Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen" (Joh 17:3)
"Poika ei voi itsestänsä mitään tehdä, vaan ainoastaan sen, minkä hän näkee Isän tekevän; sillä mitä Isä tekee, sitä myös Poika samoin tekee." (Joh 5:19)
"Jos te minua rakastaisitte, niin te iloitsisitte siitä, että minä menen Isän tykö, sillä Isä on minua suurempi." (Joh 14:18) Tuomaan evankeljumia ei hyväksytty Raamattuun siitä syystä koksa se edustaa ja sisältää Raamatulle vierasta oppia.
Miksi Raamatussa pitäisi olla sille vieraita Gnostilaisia opetuksia?
Raamatussa on juuri ne kirjat mitkä pitääkin,ei yli eikä ali.- sitten
Raamattu on ihmisten aikaansaama kyhäelmä, jonne on koottu vanhoja muiden kansojen taruja. Se että ne ovat jollekin jumalan sanaa, sitä on vaikea ymmärtää. Ihmisethän asettuivat jumalan yläpuolelle ja itse määrittelivät, mikä on hyväksyttävää jumalan sanaksi.
Olikohan jeesus gnostilainen? - pyrkivät
sitten kirjoitti:
Raamattu on ihmisten aikaansaama kyhäelmä, jonne on koottu vanhoja muiden kansojen taruja. Se että ne ovat jollekin jumalan sanaa, sitä on vaikea ymmärtää. Ihmisethän asettuivat jumalan yläpuolelle ja itse määrittelivät, mikä on hyväksyttävää jumalan sanaksi.
Olikohan jeesus gnostilainen?asettumaan muiden ihmisten yläpuolelle keksimällä sellainen Jumalan sanan, joka sisältää näiden uskovaisten omia mielipiteitä.
Esimerkiksi ne, jotka haluavat pitää naisen alistettuna, etsivät muiden sovinistien kirjoittamasta raamatusta ajatuksiaan tukevia mielipiteitä, ja julistavat sitten epärehellisesti Jumalan määränneen naisen alamaiseen asemaan.
Tyhmyydessään he ovat myös sokeita, eivätkä näe itsepetoksensa, valehtelunsa ja vallanhimonsa suuruutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä732142- 1331432
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1331410- 1431102
- 105967
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten365896Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55704Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673