Tuossa niille jotka luulivat Nightwishin olevan

Siis joka yhdisti metallia ja ooppera laulantaa. Vuosi oli 1996 ja Angels Fall First julkaistiin 1997.

http://mp3.starbabez.com/artist-waltari/album-yeah-yeah-die-die-death-metal-symphony-in-deep-c

Jotain tietoa levystä: http://en.wikipedia.org/wiki/Yeah!_Yeah!_Die!_Die!_Death_Metal_Symphony_in_Deep_C
4568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

taisi kanssa tehdä tuon yhdistämisen ennen Nightwishiä. Toisaalta oli enemmän tai vähemmän sattumaa että Tarja yhtyeeseen tuli laulamaan eli tietoinen valinta tuo oopperametalli ei ollut, käsittääkseni.

Äänestä
  • Aivan, Tarjan oopperalaulanta tuli tuomakselle ja kumppaneille täytenä yllätyksenä ja shokkina, kun pyysivät aikanaan tarjaa mukaan kokeilemaan. Puhdas vahinko eikä suunniteltu juttu. Tämä sekä moni muu asia selviää end of innosence dvd:llä. Alunperinhän nightwish oli suunniteltu vain pääosin akustiseksi leirinuotio tunnelmointi musaksi. Toisin kävi, ja hyvä niin.

    Äänestä

  • Therion teki sen jo reippaasti ennen Waltariakin. Pistin vain Suomalaisen esimerkiksi, kun näyttää joillakin olevan Nightwish se ensimmäinen metallin ja ooppera laulannan yhdistävä bändi.

    Äänestä

  • -aloittaja- kirjoitti:

    Therion teki sen jo reippaasti ennen Waltariakin. Pistin vain Suomalaisen esimerkiksi, kun näyttää joillakin olevan Nightwish se ensimmäinen metallin ja ooppera laulannan yhdistävä bändi.

    kaipa se ensimmäinen tulee siitä, kuka on ensimmäisenä menestyny sillä ja tehny siitä poppia eli suosittua musaa?:P nw on eräänlainen uranuurtaja, joka on innoittanu monia muitakii samalle tielle. ehkäpä? ja eihän suomalaiset tiedä mistää muusta kuin suomen sisäisistä asioista:D

    kyllähän within temptationiakii haukuttii suomessa joskus, että ne on kopioinu nw:a kun on yhdistäny metallia ja naislaulajan.. ja wt on alottanu 1996.. nw-alkuaikoina se taapekii sano, että maailmalla on paljon samantyylisiä systeemejä.

    ehkä nw on sit se, joka yhdisti metallin ja oopperan parhaiten ja mielenkiintosesti. se on mun oma mielipide asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensimmäinen päällä maan. kirjoitti:

Siis joka yhdisti metallia ja ooppera laulantaa. Vuosi oli 1996 ja Angels Fall First julkaistiin 1997.

http://mp3.starbabez.com/artist-waltari/album-yeah-yeah-die-die-death-metal-symphony-in-deep-c

Jotain tietoa levystä: http://en.wikipedia.org/wiki/Yeah!_Yeah!_Die!_Die!_Death_Metal_Symphony_in_Deep_C

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu