Miksi uskonnottomuus on usko?

hermiitti

En voi käsittää tätä otsikon kysymystä 2000-luvun modernissa länsimaassa!

8

377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfgsdfgsdf

      enirossa on tyhmiä ihmisiä töissä. Eivät osaa pistää asioita oikeiden otsikoiden alle. Siksi tämäkin palsta on yhtä riitelyä, kun ateismi ei kuuluu uskontoihin.

    • H.H.

      Ateismi ei ole uskonnottomuutta, vaan uskonto, jossa opilliset teesit vaihtelevat runsaasti, mutta keskeinen dogmi sille on Jumalan kieltäminen. Julkikuvaltaan ateisti siten torjuu uskomisen Jumalaan, vaikka sisimmältään ateisti Häneen uskoisi ja jopa kääntyisi joskus tämän puoleen rukouksissaan. Esiintyessään sellaisena, ateismi on lähinnä heikkoa uskoa, ympäristön sanelemaa ja siis eräänlaista ujoutta.

      • ertert

        "Ateismi ei ole uskonnottomuutta, vaan uskonto"

        Ateismissa ei ole yhtäkään uskonnon piirrettä. Kenties sinun tulisi selvittää itsellesi, mitä sanalla uskonto tarkoitetaan.

        Loppuviestissäsi esittelet luulojasi.


      • Kössönöm

        Uskonnottomuus ei ole uskomista.


      • jumalan kieltämistä

        Miten voi kieltää jotain mitä ei ole.

        Ateisti on realisti, joka kokee asioitten olevan omissa käsissä, ei minkään ulkopuolisen olennon. Siksi ateistit ovat rohkeampia ja rehellisempiä kuin uskovaiset.


      • ei kerro

        toki ateismista, mutta varmaan tuollaisiakin uskovaisia on, jotka eivät kehtaa uskoaa myöntää. Tiedostavat itsekin sen järjettömyyden ja uskovat salaa.

        Ateismin merkityksenhän pystyt tarkistamaan hyvinkin helposti, joten väärinymmärryksesi sen tiimoilta on selkeästi tahallista. Tahallinen tietämättömyys on säälittävää.

        Sivumennen, ateisti ei usko mihinkään jumalaan. Ei erikseen aktiivisesti keskity olemaan uskomatta sinun jumalaasi. Ethän sinäkään usko kuin yhteen, joten keskeisimmät oppisi oman kirjoituksesi perusteella keskittyvät näiden muiden jumalien kieltämiseen. Sisimmässäsi kuitenkin saatat heidän puoleensa kääntyi, mutta en kuvittelekaan sinun uskaltavan sitä kenellekään myöntää.


      • jumalan kieltämistä kirjoitti:

        Miten voi kieltää jotain mitä ei ole.

        Ateisti on realisti, joka kokee asioitten olevan omissa käsissä, ei minkään ulkopuolisen olennon. Siksi ateistit ovat rohkeampia ja rehellisempiä kuin uskovaiset.

        Juuri niin, Jumalaa ei voi kieltää, ihminen kieltää vain oman mielikuvansa. Ateistit elävät hyvin kapealla älyllisellä tasolla. Se ei ole todellista rehellisyyttä, koska he jättävät henkisen todellisuuden huomiotta. Henkisyys, ei kirkkouskovaisuus, lisääntyy koko ajan.


    • Kössönöm

      ja siksi he haluavat vetää uskonnottomatkin samaan läjään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7475
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4123
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3645
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3150
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2826
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      53
      2399
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2327
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      38
      2281
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2278
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe