Miksi uskonnottomuus on usko?

hermiitti

En voi käsittää tätä otsikon kysymystä 2000-luvun modernissa länsimaassa!

8

402

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfgsdfgsdf

      enirossa on tyhmiä ihmisiä töissä. Eivät osaa pistää asioita oikeiden otsikoiden alle. Siksi tämäkin palsta on yhtä riitelyä, kun ateismi ei kuuluu uskontoihin.

    • H.H.

      Ateismi ei ole uskonnottomuutta, vaan uskonto, jossa opilliset teesit vaihtelevat runsaasti, mutta keskeinen dogmi sille on Jumalan kieltäminen. Julkikuvaltaan ateisti siten torjuu uskomisen Jumalaan, vaikka sisimmältään ateisti Häneen uskoisi ja jopa kääntyisi joskus tämän puoleen rukouksissaan. Esiintyessään sellaisena, ateismi on lähinnä heikkoa uskoa, ympäristön sanelemaa ja siis eräänlaista ujoutta.

      • ertert

        "Ateismi ei ole uskonnottomuutta, vaan uskonto"

        Ateismissa ei ole yhtäkään uskonnon piirrettä. Kenties sinun tulisi selvittää itsellesi, mitä sanalla uskonto tarkoitetaan.

        Loppuviestissäsi esittelet luulojasi.


      • Kössönöm

        Uskonnottomuus ei ole uskomista.


      • jumalan kieltämistä

        Miten voi kieltää jotain mitä ei ole.

        Ateisti on realisti, joka kokee asioitten olevan omissa käsissä, ei minkään ulkopuolisen olennon. Siksi ateistit ovat rohkeampia ja rehellisempiä kuin uskovaiset.


      • ei kerro

        toki ateismista, mutta varmaan tuollaisiakin uskovaisia on, jotka eivät kehtaa uskoaa myöntää. Tiedostavat itsekin sen järjettömyyden ja uskovat salaa.

        Ateismin merkityksenhän pystyt tarkistamaan hyvinkin helposti, joten väärinymmärryksesi sen tiimoilta on selkeästi tahallista. Tahallinen tietämättömyys on säälittävää.

        Sivumennen, ateisti ei usko mihinkään jumalaan. Ei erikseen aktiivisesti keskity olemaan uskomatta sinun jumalaasi. Ethän sinäkään usko kuin yhteen, joten keskeisimmät oppisi oman kirjoituksesi perusteella keskittyvät näiden muiden jumalien kieltämiseen. Sisimmässäsi kuitenkin saatat heidän puoleensa kääntyi, mutta en kuvittelekaan sinun uskaltavan sitä kenellekään myöntää.


      • jumalan kieltämistä kirjoitti:

        Miten voi kieltää jotain mitä ei ole.

        Ateisti on realisti, joka kokee asioitten olevan omissa käsissä, ei minkään ulkopuolisen olennon. Siksi ateistit ovat rohkeampia ja rehellisempiä kuin uskovaiset.

        Juuri niin, Jumalaa ei voi kieltää, ihminen kieltää vain oman mielikuvansa. Ateistit elävät hyvin kapealla älyllisellä tasolla. Se ei ole todellista rehellisyyttä, koska he jättävät henkisen todellisuuden huomiotta. Henkisyys, ei kirkkouskovaisuus, lisääntyy koko ajan.


    • Kössönöm

      ja siksi he haluavat vetää uskonnottomatkin samaan läjään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      88
      843
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      603
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe