katsottavaa kun SDP laskee liukurilla kovaa vauhtia pahnanpohjimmaiseksi ja vauhti kovenee aina vaan kun Urpilainen avaa suunsa.
Urpilainen ei halua ruuan veroalennuksia antaa,Urpilainen haluaisi antaa kunnille alennuksi,tyhmädemari ei tajua että jokainen kunta päättää veroprosenttinsa ihan itse loppukädessä ja sen takia se vaihtelee kunnittain riippuen missä asut.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id96301.html
Demeri siis kannattaa kallista ruokaa,eikä halua että kansalaisilla olisi mahdollista saada edullisempaa ruokaa.
Urpilainen ei halua ruuan veroalennuksia antaa,Urpilainen haluaisi antaa kunnille alennuksi,tyhmädemari ei tajua että jokainen kunta päättää veroprosenttinsa ihan itse loppukädessä ja sen takia se vaihtelee kunnittain riippuen missä asut.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id96301.html
Demeri siis kannattaa kallista ruokaa,eikä halua että kansalaisilla olisi mahdollista saada edullisempaa ruokaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sun hellanduudelis sentään kun jotkut ovat hyväuskoisia ja odottelevat vesi kielellä vuosi kausia jotain pientä ja epävarmaa ruoan ALV-alea,kun saman rahan voisi saada veronkevennyksenä takuuvarmasti joka kuukausi suoraan omalle tilille.
Suomalaista ruokakauppaa vaivaa krooninen kilpailun puute ja sen ketjut ovat eräänlaisia hyvävelijärjestelmiä jotka ovt stöneet omiin suuriin suihinsa jo monta kertaa tuon ALV-alennuksen.
Urpilaisen ehdotus
TYPERÄ!
sillä akalla ei oikein leikkaa, tyhmä kuin pässi. ei tajua köuhien asemaa ollenkaan.
kuinka paljon kunta verottaa asukkaitaan,kuule sen määrää jokainen kunta ihan itse ja jos hoitavat paskasti asiat niin veroprosentti on korkea ja jos taas kunnalla pyyhkii hyvin se on pieni prosentti.
Huonosti asiansa hoitavalle kunnalle siis annettaisi verohelpotuksia ja voisitko antaa vinkin siitä kuka ne korkeasta veroprosentin omaavien holtittomasti asiansa hoitavien kuntien kulut sitten maksaisi jos ei kuntien itse tarvitse veroalennuksen myötä niitä maksaa?
alennuksesta yhtään mitää sillä ainakin omalla paikkakunnalla työttömältä viedään vähintään 20% työttömyyskorvauksesta veroa ensiksi veivät 25% mutta vein verokortin mutta silti ottivat 20%,eli kun olin tuossa jokin aika sitten työttömänä minulta meni enemmän veroa työttömänä ollessa kuin töissä ollessa vaikka tulot romahtivat huomattavasti.
Lukekaa tuo.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Kuntaliiton Vuorento Urpilaisen ehdotus voisi kannustaa töihin/1135237921569
Kaikki tietävät, että alv-vähennys ei näy hinnoissa, vaan kaupan katteissa sekä maajussien kukkarossa. Partureiden alv pudotettiin vajaa vuosi sitten... kuka on huomannut sen? Ei kukaan, koska se ei laskenut hintoja!!!
ALV-alennus on suuri kusetus, joka maksaa valtiolle, mutta siitä hyötyy vain pieni osa..
Idiootit!
tuolla vihjailla,kunhan annoin esimerkin demareiden köyhien kyykytyksestä joka on jatkoa Filatovin köyhien kyykytykselle.
Et sinä tumpelo tajua mitään,KUNNALISVERO MÄÄRÄYTYY KUNNAN OMISTA TOIMISTA JA NIIDEN KULUJEN MAKSAMISESTA,ruuan hintaan taas ei vaikuta eikä pitäisi vaikuttaa typerien kuntapoliitikkojen teot ja päätökset.
sitten niiden kuntien menot jotka ovat nyt jo miinuksella jos Urpilaisen malli menee läpi niin ne kunnat jää entistä enemmän miinukselle,otetanko ne toisten kuntien veronmaksajien kukkaroista?