Jutta Urpiainen

on koomikkolupaus?

Tunnelma alkoi lämmetä keskustelun puolivälissä, kun Matti Vanhanen leimasi Urpilaisen vaatimuksen ruoan arvonlisäverosta luopumisesta ja veronalennusten suuntaamisesta vähätuloisille "typeräksi".

- Ruokavero pudottaa inflaatiota 0,4 prosenttiyksikköä, Vanhanen perusteli tätä keskustalle tärkeää veroteemaa ja viittasi samalla inflaatioon, joka kesäkuussa laukkasi jo 4,4 prosentin vuosivauhtia.

Vanhasen tyly kommentti sekoitti hetkeksi Urpilaisen pasmat. Yleisö nauroi makeasti Urpilaiselle, kun hän sekoili sanoissaan kertoessaan viikontakaisista keskusteluistaan Turun torilla.

- Pienituloisten naisten huoli oli se, että alkoholin hintaa on nostettu (yleisön raikuvaa naurua), ööö, ruuan hintaa on nostettu (vieläkin raikuvampaa naurua), alkoholin hintaa on nostettu, (naurua) ja bensan hintaa on nostettu. Hänellä ei enää yksinkertaisesti riitä rahaa ruokaan (naurua).

- Sen takia minusta ei ole viisasta hallitukselta laskea ruuan arvonlisäveroa, mikä toisi tälle pienituloiselle eläkeläiselle 4 euroa lisää kuukaudessa.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1557841

10

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on upea

      nainen.

    • ajavat tähän

      maahan tasaverotusta - tuloveronalennukset siirtyvät proportionaalisen kunnallisveron puolelle.

      Se siinä on 'typerää'.

      :)

    • asiaahan

      hänellä kuulostaa olevan.

      Jos ruuan arvonlisäveroa lasketaan, mitä luulet tapahtuvan? Ihanko todella uskot että hinnat laskevat sen verran? Se olisikin historiallista. Todennäköisempää on, että hinnat eivät laske lainkaan tai marginaalisesti. Lisäksi, vaikka poikkeuksellinen ihme tapahtuisi ja se todella kohdistuisi kansamme kukkaroihin, ei se suhteellisesti köyhimpien asiaa kovin paljon auttaisi.

      Isompi apu olisi tuloverotuksen laskeminen. Turvaisi paremmin toimeentulon köyhillä ja toisipa tuo siivun lisää rikkaillekin.

      • Hertha

        Mutta eihän nykyään köyhiä olekaan - ainakaan kukaan ei tunnusta, että rahan kanssa voipi tehdä tiukkaa. On hienoa olla kultapossukerhon jäsen.


    • että koomikkoainesta
      • Hertha

        Oletko katsonut muiden puoluejohtajien naamoja?


    • veroasioista

      Kyllä nauratti, kun Urpilainen selitti pokkana miten verojen alentaminen esimerkkitapauksessa auttaisi enemmän. Matti huomautti että eihän hän (kansaneläkkeellä oleva maksa veroja ollenkaan), joten tyhjästä on paha vähentää.

      • Hertha

        nostaa minieläkkeitä.

        Rahnaa tarvitaan nääs muuhunkin kuin ruokaan.

        Jotkut pystyvät syömään edullisesti näilläkin hinnoilla. Ostaminenkin on osaamista.


    • B. U. Hah

      Onpi tyttöparka tukenu naamansa väärään paikkaan, voe voe hah hah. Tervemenoa historiaan, demarit!

    • tai ei

      "Pienituloisten naisten huoli oli se, että alkoholin hintaa on nostettu."

      Mutta tuohan on totta. Kyllä näille Suomityttärille viina maistuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      152
      11518
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5413
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      42
      4346
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2708
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1636
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1596
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      92
      1481
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1431
    Aihe