Teen treidausta öljyllä ja valuutalla, mutta pitäis saada lisää rahaa jotta kassa olisi tarpeeksi suuri tuottamaan kunnolla. Olen nyt harjoitellut yli puoli vuotta demolla ja hyvin on mennyt. Oletko kiinnostunut sijoittamaan?
öljy- ja valuuttakauppaa
xizzix
161599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen.
Kyllä demolle virtuaalirahaa. Öljymarkkioilla raha voi kasvaa kokonaisuudessa(toisin kuin valuutanvaihdossa), mutta saudiprissin pieraisu väärässä paikassa voi heittää kursseja arvaamatta. no ehkä ei, mutta samaa arvauspeliä spekuloijille. Sieltä vuosisadan verran tuottonsa hakeneet energiayhtiöt asiakkainen suojaavat/ottavat aina omansa pitkässä juoksussa käyttämällä markkinoiden instrumenttejä.
> arvauspeliä spekuloijille
mitään arvauspeliä kunnon treidaaminen ole.
Faktoja:
a) Jenkkien talous on ihan kuralla ja pankkeja tulee kaatumaan lisää. Juuri tuli pikku korjaus, mitäs teet?
b) Öljy loppuu ja kysyntä kasvaa. Tuli muuten tähänkin pikku korjaus, mitäs teet?
Tällä hetkellä on muuten mielenkiintoinen tilanne, dollari korjasi euroon nähden joka vaikutti öljyyn ja jenkkiosakkeisiin. Eilen eurodollari kävi vihdoinkin alatrendiviivalla (uskokaa näihin tai ei niin pomppasi mukavasti takaisin ylös siitä) ja euro alkoi nousemaan taas. veikkaan että mennään yli 1.6 tällä kertaa ja siitä seuraa että öljy nousee, jenkkien talous rupisee taas ja pankkeja kaatuu lisää.
Arvatkaa shorttaanko jenkkien finanssisektoria (joo tiedän rajoituksista - futuureja katsos!)?
Capitaanoille?
No ei todellakaan. Kusetus mikä kusetus tämäkin. Tosin jos nyt haluat ihan välttämättä rahasi menettää, niin mikäs siinä.
Kun tukka kasvaa kuin Knurmikko, osta Nurmen hiusöljyä
(pähkähullu suomi)
öljyyn kannattaa sijoittaa siten, että "osta helvetin paljon ja myy myöhemmin!"
esim. tammikuussa 2005 oisit saanut raakaöljyä noin 35 dollaria tynnyri ja huhtikuussa 2008 oisit saanut siitä 110 dollaria, eli sijoituksesi olisi kolmessa vuodessa kolminkertaistunut. jos oisit sijoittanut miljardin niin nyt oisit 2 miljardia rikkaampi!
bravo, olen nero!
Muistutetaan muuten tässä taas että öljyn hinta johtuu sekä kysynnästä ja tarjonnasta että dollarin kuralla olemisesta. Kumpikaan ei helpota tulevaisuudessa ainakaan nopeasti.
viestini sisältö oli ettei tarvi olla taloustieteilijä tai edes erityisen terävä sijoittelija että pystyy arvioimaan että öljyn hinta tulee nousemaan jatkossakin. ei tietenkään loputtomasti - liian jyrkkä nousu kyllä romahduttaisi kysynnän tai vaihtoehtoisesti aiheuttaisi kansainvälisen sotapoliittisen puuttumisen öljyvarojen jakeluun, kummastakaan eivät öljyntuottajat hyötyisi mitenkään - öljyyn sijoittajat hyötyisivät luultavasti joka tapauksessa.
öljyn mahdollinen loppuminen (tai kallistuminen niin ettei se sovellu enää liikenteen käyttöön) aiheuttaa senlaatuista turbulenssia, talous- ja logistiikkasysteemien taantumisen että sekä öljyyn että ruokaan suuressa mittakaavassa sijoittaessa kannattaa olla selvillä siitä että ostetut tuotteet todella ovat jossain käyttökelpoisten etäisyyksien päässä.
Minun viestini sisältö taas oli että öljyn hinta ei johdu pelkästään öljystä koska hinta annetaan dollareina.
Ettei jää epäselväksi.
Tänä aamuna.
Otin lusikallisen kalanmaksaölyä.
Kalanmaksaöljyä?
Ja sittenkö lättyperse penkkiin ja narukädet näppäimille? ;)
Et sinä sijoittanut kalanmaksaöljyyn. Me täällä Pattayalla - tai ainakin pari kuukautta sitten tämä oli joku sen niminen paikka - olemme sitä mieltä, että sijoitit kalanmaksaölyä itseesi.
Lättyjä, joten en ole lättyperse.
Murot ja kalanmaksaöljy maistuu muuten eri hyvälle.
Ai niin tämä olikin verkostomarkkinointipalsta, eikä öljybisnispalsta.
Sorry vaan.
Aloittaa tuon kalanmaksaöljyn sijoittamisen tuohon wc-systeemiin.
Laskevat investment bankissa 15 minuutissa kantaako bisnesideasi vai ei. Jos kantaa, ota lainaa niin ei tarvi jakaa voittoja nettipalstatuttavuuksien kanssa.
Epäilen että mitään öljy- ja valuuttakauppaa ei tälläkään kertaa ole olemassakaan.
Hannu itse soitti, kyllä hiusöljy kasvattaa hiukset katsokaapa koko pönttöveljeskuntaa !
Tukka kasvaa kuin nurmikko Pattajalla, tosin
kohtahan konnansuolla tukka lyhenee...