Englannin malli tänne piäneen Suameen.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/28448-anttila-ruoan-alv-pois-koko-eusta
Jos nyt ei kokonaan poisteta, niin peruselintarvikkeiden osalta, kuten maidon, leivän, makkaran jne. osalta nyt ainakin.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/28448-anttila-ruoan-alv-pois-koko-eusta
Jos nyt ei kokonaan poisteta, niin peruselintarvikkeiden osalta, kuten maidon, leivän, makkaran jne. osalta nyt ainakin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Haluan tietää, kuinka paljon maksamastani ruuanhinnnasta siirtyy eri tahojen kirstuihin.
Ainut, mitä tiedän, on että arvonlisävero menee yhteiseen eli valtion kirstuun. Siitä hyödymme yhdessä.
Arvonlisäveron poisto tai huomattava alennus ei merkitse automaattisesti sitä, että minä maksan vähemmän kaupan kassalla. Voi olla niin, että eri välikädet rohmuavat itselleen koko vähennyksen/poiston.
Tällöin minulta viedään sekin ropo minkä olisin mahdollisesti saanut välillisesti valtiolta yhteisestä budjetista, kun
käytännössä verot vain siirretään yksityisten taskuihin.
Haluan tietää, mihin taskuihin esim. viimeaikaiset hinnankorotukset ovat tuoneet kilisevää rahaa.
Ovatko varsinaiset työntekijät, tuottajat saaneet korvausta esim. energian hinnan noususta? Vai ovatko kaupanhyllyllä/varastossa pitäjät korottaneet omia osuuksiaan/voittojaan. Voimmeko puhua "hyllyverosta"?
sitten olisi helpompi luopua kaikesta yhteiskunnan tuesta vähävaraisilla. Koulutukseen pääsisi vain ne, joilla on siihen riittävä omaisuus ja vanhemmilla halu panostaa yhden kerrostalokolmion hinnan verran lastensa kouluttamiseen.
Sairaanhoitoa saisivat vain 10 % rikkaimmista, kuten tällä hetkellä USA:ssa. Muut saisivat vain vähäistä ensiapua ja kadulle passituksen, kuten USA:ssa tänään.
verot ja muutkin kulut valtion maksettavaksi ...HAH
Meillä pitäisi olla aito hintakilpailu S-ryhmän ja Keskon välillä, jotta veronalennus näkyisi hinnoissa emmekä edelleen joutuisi kauppalaskuissamme rahoittamaan keskusliikkeiden kymmenien tuhansien myymäläneliöiden kokoisten kauppakeskusten turhia rakennushankkeita, kun kansa ei lisäänny, ostovoima ei kasva ja yksikään lisäneliö ruokakauppoihin ei ole kuluttajalle tarpeellinen.
pieni eläke, että vero vähennys ei tunnu.
MUtta ruoka verottomaksi, tuntus
,
Varsinkin tukkuporras pitää huolen siitä, että veropohja vain kapenee, mutta suomalainen syö vähintään yhtä kallista ruokaa kuin ennenkin.
Valio, Atria, Lihakunta, HK, Saarioinen ja monet kepun hallitsemat osuuskunnat saisivat vain ylimääräisen piristysruiskeen voitonjaolleen ALVin alentamisesta