850:n tyyppiviat kertauksen vuoksi

Eiköhän listata 850:n tyyppiviat
vielä kerran. Kertokaa myös kokemuksia
ja eroja 10 ja 20v välillä.
Ja kun talvi on tulollaan, miten 850:llä
pärjää talvella, riittääkö lämmintä jne...
132874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tässä muutamia tyyppi"vikoja":
- kallistuksenvakaajan "linnunluut"
- käsijarru
- takajarru levyt

eipä oikeestaan muuta.
Koneethan kestää, ainut on kampiakselin stefa
joka saattaa alkaa vuotamaan ja tietää vähän
isompaa serviisiä.

Kaiken puolin asiallinen ja turvallinen
käyttöauto.

Äänestä

20v mootorissa menee venttiilin hydrauliset nostajat. alkaa tikittää ja on helvetin kallis remppa ja ite melko mahoton laittaa kun idiootit on liimalla tiivistänny koneen. erikois liima ja tarkka homma kasata kun liimoja täytyy levitellä.

Äänestä
  • Naapurilla oli samaa oiretta nostajien kanssa, mutta kun vaihtoi paksummat öljyt koneeseen niin naputukset katosivat. Onko auttanut muilla? Niin, autolla on ajettu yli 200 tkm.

    Äänestä

  • V245 kirjoitti:

    Naapurilla oli samaa oiretta nostajien kanssa, mutta kun vaihtoi paksummat öljyt koneeseen niin naputukset katosivat. Onko auttanut muilla? Niin, autolla on ajettu yli 200 tkm.

    ei paksumpien öljyjen laitto ole mikään korjaus vaan siirtää vian vähän myöhemmin havaittavaksi ja eihän 200000 tuhatta pitäis olla volvolle mitään muuta kun kevyt sisään ajo.

    Äänestä

Morjesta vaan vaikka autokuume on kova?.Katsoppa takakontti ulkopuolelta rekiteerilaatan takaa alkaa ruostumaa jos edellinen omistaja on iskenyt laimin vahaukset ja pesut.Auto tulee sinulle rekkari pois taustan pesu ja hyvä vahaus sen jälkeen ja ruuvit roosteria ei pata rautaa pysyy nättinä.Katsoppa takakontissa ulkopuolelta tiiviste kupruilee on alkavaa ruostetta unohda se auto .Katso massattu auto näitä ongelmia ei ole.Sekä talvi tulee tarkista huohotinjarjestelmä että röörit auki.Sekä Casrolit koneseen.Pakkasnesteet vaidat 60tkm välein niin tarkenee kun ei tule kennoihin mitää töhnaa ja luovuttaa lämpöä.Mieleen ei tule mitään muuta viat löydät Googli VIAT 850 hakuna suomen .Onnea etsintään ja minä henkilökohtaisesti tykkään 2.5L ja 10 valve on muuten vääntävä kone alakieroksilla ajelen vallan 4 ja 70 nopeudessa jo 5 vähällä bensalla kulkee.

Äänestä
  • Johtuu Volvon maahantuontikunnostuksesta.
    Rekisterikilpi on ruuvattu suoraan takakontin peltiin kiinni.
    Se on sitä Bilia -laatua.

    Äänestä

  • Volvomania kirjoitti:

    Johtuu Volvon maahantuontikunnostuksesta.
    Rekisterikilpi on ruuvattu suoraan takakontin peltiin kiinni.
    Se on sitä Bilia -laatua.

    Peruutusvaihde on hankala saada päälle,tuntuu tahmealta myös ykköselle.

    Äänestä

  • eka volvo kirjoitti:

    Peruutusvaihde on hankala saada päälle,tuntuu tahmealta myös ykköselle.

    Mitäs vuosikertaa peli on ettei olisi 94.Ilmoittele , tämmöistä en ole kuullut ennen.

    Äänestä

Kylmänä käynnistäessä hiukan tuhnauttaa sinertävää sauhua. 190tkm. Oliskohan ohjurin kumit jo menny vai mikähän on? Onko kokemuksia?

Äänestä
  • Minulla 185tkm ei pöläyttele mitään vesihöyryjä vain.Mikäs öljymerkki ja ilmasuodatin ok.Tekisin porukalle kysymyksen paljon vetoakselin suojakumit kestää pääsekö 300tkm normaali ajoa. Merkki 850 vm 96.

    Äänestä

  • Volvo Puranen kirjoitti:

    Minulla 185tkm ei pöläyttele mitään vesihöyryjä vain.Mikäs öljymerkki ja ilmasuodatin ok.Tekisin porukalle kysymyksen paljon vetoakselin suojakumit kestää pääsekö 300tkm normaali ajoa. Merkki 850 vm 96.

    Mitäs p- jauhantaa täällä puhutaan liimaamisesta Volvossa=? Onko oikeita Volvon omistajia vai puhuvat pelkkää palturia

    Äänestä

  • V-type kirjoitti:

    Mitäs p- jauhantaa täällä puhutaan liimaamisesta Volvossa=? Onko oikeita Volvon omistajia vai puhuvat pelkkää palturia

    Rikkaimilla jopa 2 autoa ja molemmat ovat Volvo merkkisiä henkilöautoja.Eikä täällä saisi kiroilla jälkikasvu saa huonoja vaikutteita taikoitan pienet lapset.Siitä huolimatta hyvää syksyä .

    Äänestä

  • Volvo Puranen kirjoitti:

    Rikkaimilla jopa 2 autoa ja molemmat ovat Volvo merkkisiä henkilöautoja.Eikä täällä saisi kiroilla jälkikasvu saa huonoja vaikutteita taikoitan pienet lapset.Siitä huolimatta hyvää syksyä .

    Joo - liimaile sinä vaan sitä volvon moottoria kasaan, niin saat kesäksi hyvän ajopelin alle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sportwagon kirjoitti:

Eiköhän listata 850:n tyyppiviat
vielä kerran. Kertokaa myös kokemuksia
ja eroja 10 ja 20v välillä.
Ja kun talvi on tulollaan, miten 850:llä
pärjää talvella, riittääkö lämmintä jne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu