Kuinka kauan kestää autokoulu?

Kuinka kauan kestää ajokortin hankkiminen opetusluvalla? ja kuinka kauan teillä on menny?
188960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kuukausi on minimiaika mikä voi kestää. Maksimipituus sitten voi olla mitä on, se vähän riippuu oppilaasta että kuinka nopeasti oppii.

Äänestä
  • molemmat kokeet...hahhah..autoo osasin ajaa ennen autokoulua ne säännötliikenteessä ja kokeissa kusin sukkaani niin pahasti että kokeet meni uusiks kallis lasku ..sniif näinkin voi käydä,kortitta ajaneelle :)

    Äänestä

  • Riippuu ainoastaan opettajasta, kuinka nopeasti saat ajotunteja. Jos jokaisen ajotunnin väliin jää parin viikon tauko, niin vaikka kuinka hyvin oppisit, niin ajokortin saamiseen menee kuukausia.

    Äänestä

  • pariin kertaan uusin kirjoitti:

    molemmat kokeet...hahhah..autoo osasin ajaa ennen autokoulua ne säännötliikenteessä ja kokeissa kusin sukkaani niin pahasti että kokeet meni uusiks kallis lasku ..sniif näinkin voi käydä,kortitta ajaneelle :)

    Itse taas osaisin liikennesäännöt jo 10-vuotiana. Ja pääsin läpi ajonetin ABC-kortin teoriakysymyksistä ensimmäisen teoriatunnin jälkeen, kun sain ne salasanat ajonettiin. Mutta kortin saaminen kestää jo kaksi kuukautta, kun näitä ajotunteja saa vain kahden viikon välein.

    Äänestä

  • kuinka nopeasti kirjoitti:

    Riippuu ainoastaan opettajasta, kuinka nopeasti saat ajotunteja. Jos jokaisen ajotunnin väliin jää parin viikon tauko, niin vaikka kuinka hyvin oppisit, niin ajokortin saamiseen menee kuukausia.

    Meillä ajoja laitetaan oppilaan toiveiden (eli työaikojen ja kouluaikojen) mukaan.

    Jos pääsee ajamaan silloin, kun on tilaa, niin ajot on ajettu vaikka 15 arkipäivässä, jos ajaisi kaksi tuntia kerrallaan.

    Yleensä ajetaan kyllä se yksi ajotunti kerrallaan. Harvat oppilaat haluavat ajotunteja joka arkipäivälle, koska heillä on muutakin elämää: koeviikkoja, työharjoittelua jne...

    On toki paljon autokouluja, joissa on töissä vain pari opettajaa, ja jotka kaiken opettamisen lisäksi hoitavat myös konttoristinkin työt. Nostan heille hattua. Itse en ehtisi opettaa missään välissä, kun konttoritöitä on ihan tarpeeksi.

    Meillä siis "riippuu ainoastaan OPPILAASTA" kuinka nopeasti haluaa ajotunteja ja onko tarpeeksi kiinnostusta suorittaa se ajokortti mahdollisimman nopeasti?

    Äänestä

Eli minimiaika on 30 päivää, ja maksimiaika 9kk, eli siis 9kk jälkeen ei saa enää opettaa, mutta kokeisiin voit vielä mennä kuukausina 9-12 mutta jos munit ajokokeen ja tulee lisäopetusta, niin sitä ei voi enää antaa 9kk jälkeen.

Itselläni meni tuossa hommassa 35 päivää, eli perjantaina oli teoriakoe, inssin olisi saanut jo maanantaiksi mutta aika ei sopinut mulle, ja tiistaina oli inssiajo.

Eli kannattaa hoitaa asia niin että 30 päivän päästä luvan myöntämisestä on teoriakokeessa ja heti sen jälkeen ajokoe

Äänestä
  • Sinä tiedät? sinähän olit siinä ihme omaoppijutussa ilman mitään teoriatunteja muka!!! Mites se sielä sinun Laa Laa Landissä hommat onnistuu?

    Äänestä

  • Ikik Kiki kirjoitti:

    Sinä tiedät? sinähän olit siinä ihme omaoppijutussa ilman mitään teoriatunteja muka!!! Mites se sielä sinun Laa Laa Landissä hommat onnistuu?

    Tosin teoriatunteja ei ollut, mutta silti pääsin teoriakokeen EKALLA läpi, toisin kuin monet 20 teoriaa käynnyttä...

    Äänestä

  • Kiki   kirjoitti:

    Tosin teoriatunteja ei ollut, mutta silti pääsin teoriakokeen EKALLA läpi, toisin kuin monet 20 teoriaa käynnyttä...

    teoriatunneilla teoriakokeeseen harjoitella, se treeni on ihan erikseen eikä siihen paljoa vaikuta oletko ollut/istunut/nukkunut koulun penkillä.

    Äänestä

  • kahdellakymmenellä kirjoitti:

    teoriatunneilla teoriakokeeseen harjoitella, se treeni on ihan erikseen eikä siihen paljoa vaikuta oletko ollut/istunut/nukkunut koulun penkillä.

    Ihan tosiaan että teoriakokeen kysymykset eivät liittyisi teoriatuntien kysymyksiin?

    Äänestä

  • Kiki   kirjoitti:

    Ihan tosiaan että teoriakokeen kysymykset eivät liittyisi teoriatuntien kysymyksiin?

    mutta se, oletko istunut teoriatunneilla, ei ole mitenkään RATKAISEVAA teoriakokeesta läpi pääsemisen kannalta. Ne teoriakysymyksethän ovat naurettavan helppoja, ei niin selviä ja yksinkertaisia asioita teoriatunneilla käsitelty.

    Äänestä

  • tietysti kirjoitti:

    mutta se, oletko istunut teoriatunneilla, ei ole mitenkään RATKAISEVAA teoriakokeesta läpi pääsemisen kannalta. Ne teoriakysymyksethän ovat naurettavan helppoja, ei niin selviä ja yksinkertaisia asioita teoriatunneilla käsitelty.

    Ai ei liity siihen pääseekö kokeen läpi, tai ei...

    No tota nyt en oikeen usko, kyseessä on vaan melkoinen ääliö jos munii teoriakokeen vaikka on käynyt tunneilla...

    Ja muista että jos toimit tosielämässä kuten teoriakokeessa, saattaapi tulla jopa syyte kuolemantuottamuksesta, eli ns. kompakysymyksiä löytyy

    Äänestä

Mulla meni kuukausi ja päivä kirjallisiin ja inssi 3 arkipäivän päästä kirjallisista.

Äänestä
  • Ainoastaan luvan saaminen kestää yli 6 viikkoa, ja sitä ennen ei pääse edes kirjallisiin... Kuukaudessa? Kiss my ass....

    Äänestä

  • yli 6 viikkoa kirjoitti:

    Ainoastaan luvan saaminen kestää yli 6 viikkoa, ja sitä ennen ei pääse edes kirjallisiin... Kuukaudessa? Kiss my ass....

    Niin varmaankin Hellussa kestää vähintään 6 viikkoa.

    Turussa jätettiin ajokortti- ja opetuslupahakemus maanantaina, ja lupa oli haettavissa keskiviikkonat, et oikeen 2 päivää meni...

    Äänestä

itse, kuinka kauan se kestää. itse aloitin elokuun puolivälissä 2006, kortin sain 5. joulukuuta 2006. eli semmoset 3,5 kuukautta meni siinä. mikäpä siinä kun ei mikään kiire ollut. ajotunteja tuli kai merkattua lähemmäs 50, vaikka todellisuudessa niitä oli vieläkin enemmän.
teoriassa oli 3 virhettä, kaikki ekan 10 kysmymyksen sisään. jännityksestä kai johtui. inssistä ei tutvo keksinyt mitään pahaa sanottavaa. sen jälkeen tullut nyt lähes 40 000 turvallista ja naarmutonta ajokilometriä :)
isäni oli ennen minua opettanut jo 4 uutta kuskia liikenteeseen.

Äänestä
  • Ennen kuin puhutaan "turvallisista kilometreistä" on hyvä muistaa, että keskivertokuljettaja tekee havaintovirheen joka toinen sekunti. Virheitä hänelle sattuu joka toinen minuutti. Lähes onnettomuuksia kerran kuukaudessa jne.
    Keskivertokuski jos olisi ajokokeessa, niin tekisi ajon aikana 15 virhettä sen puolen tunnin aikana.

    Liikenteessä on yleensä aina keskivertokuskeja, joten ei ne kilometrit välttämättä niin turvallisia ole.

    Äänestä

?==)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dgfdgf kirjoitti:

Kuinka kauan kestää ajokortin hankkiminen opetusluvalla? ja kuinka kauan teillä on menny?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu