Otetaanko myyntivoittovero heti, kun kiintestö on myyty, vai lähettääkö verottaja mätkyt jälkikäteen ?
Myyntivoittovero
9
3640
Vastaukset
Luovutusvoittovero erääntyy maksettavaksi verovuoden lopullisen verotuksen yhteydessä. Siis jos myyt tänään, veron ensimmäinen erä erääntyy maksettavaksi ensi vuoden joulukuussa riippumatta siitä, milloin olet kaupasta verovirastolle ilmoittanut. Veron määrää pienentävät mahdolliset luovutustappiot ja muut negatiiviset pääomatulot, jotka saa vähentää pääomatuloista.
Myynnistä pitää tehdä ilmoitus verovirastolle (Lomake 9: "Laskelma luovutusvoitosta tai -tappiosta"). Se kannattaa laatia melko pian myynnin jälkeen, kun asiat ovat vielä tuoreessa muistissa ja paperit käsillä. Ilmoituksen voi jättää verovirastoon vaikka heti. Viimeistään se on jätettävä veroehdotuksen tarkastuksen yhteydessä toukokuussa, mutta jos verovirastosta pyydetään ilmoitusta aiemmin, on toimittava sen mukaan.- verotetaanko se
Kiitos Timotti vastuksesta.
Selvitän vielä miksi kyselen asiasta. on kyse perikunnan talosta joka aiotaan myydä. Ja miten tässä tapauksessa, kun talosta saadut rahat on jaettu, maksaako jokainen sitten tämän myyntivoittoveron verovuoden lopullisen verotuksen yhteydessä.
Kun nyt on pelkona kun yksi on persaukinen varmaan silloin, niin joudutaanko me muut maksaan hänenki veronsa.
Eli verottaako verottaja kuolinpesää vai jokaista kuolinpesän osakasta erikseen? verotetaanko se kirjoitti:
Kiitos Timotti vastuksesta.
Selvitän vielä miksi kyselen asiasta. on kyse perikunnan talosta joka aiotaan myydä. Ja miten tässä tapauksessa, kun talosta saadut rahat on jaettu, maksaako jokainen sitten tämän myyntivoittoveron verovuoden lopullisen verotuksen yhteydessä.
Kun nyt on pelkona kun yksi on persaukinen varmaan silloin, niin joudutaanko me muut maksaan hänenki veronsa.
Eli verottaako verottaja kuolinpesää vai jokaista kuolinpesän osakasta erikseen?En ole juristi, mutta näin olen asian ymmärtänyt:
Jos ennen myyntiä tehdään [mahdollisesti ositus ja sen jälkeen] perinnönjako, myyjänä ei ole kuolinpesä vaan joukko henkilöitä, joilla on kullakin tietty omistusosuus myytävään kiinteistöön. Heitä verotetaan jokaista erikseen, kukin saa tehdä omat vähennyksensä (jos on vanhoja luovutustappioita) ja ne jotka ovat asuneet talossa 2 vuotta vainajan kuoleman jälkeen, saavat osuutensa verottomana.
Mutta jos myyjänä on jakamaton kuolinpesä, silloin verokin määrätään ymmärtääkseni kuolinpesän maksettavaksi. Jos pesä jaetaan pian myynnin jälkeen, pesänjaossa pitäisi laittaa erilleen maksamattomaan veroon tarvittavat rahat, ettei kukaan pääse niitä tuhlaamaan. Veron määrähän on tarkkaan etukäteen laskettavissa ja rahat voi jättää kuolinpesän nimellä avatulle pankkitilille odottamaan veron eräpäivää.- verottaa aikaisemmin
Kuolinpesän kotikunnan verotoimistosta voi myös tulla kirje, jossa pyydetään selvittämään mahdollinen luovutusvoitto ja vero pannaan maksuun ennakkoperintälain perusteella. Voitte toki itsekin oma-aloitteisesti käydä selvittämässä myynnin verotstossa ja maksaa verot tässä vaiheessa pois, jos on vaarana että joku kp:n osakas olisi myöhemmin kyvytön maksamaan oman osuutensa. Näistä seuraa yleensä ikäviä tilanteita pesän osakkaiden kesken, kun muut joutuvat maksamaan varattomankin osuuden.
Toinen vaihtoehto on jättää myyntivoitosta kuolinpesän tilille veroa vastaava summa ja jakaa vain ylimenevä pesän osakkaiden kesken.
- Samsara
Avioeron sattuessa kohdalleni tulee yhteisen asunnon myyminen ajankohtaiseksi. Entinen puolisoni muutti pois jo useita kuukausia sitten itse asun edelleen yhteisessä asunnossamme. Miten määräytyy myyntivoittovero, kun asunnon arvo puolitetaan? Joudunko minäkin maksamaan myyntivoittoveroa vaikka olen asunut asunnossa yli 2 vuotta? Entä jos ostan puolisoni osuuden?
- puttesetä
En ymmärrä mitä tarkoitat asuntonne arvon puolittamisella. Kyllä asuntonne arvo säilyy entisellään erostanne riippumatta.
Jos myytte asuntonne ennen ositusta, teidän kummankaan ei tarvitse maksaa luovutusvoitosta veroa.
Jos saat puolisosi osuuden asunnosta ositussaantona, sinun ei tarvitse maksaa luovusvoitosta veroa.
Jos ostat puolisosi osuuden, ja sen jälkeen myyt sen, joudut maksamaan ostamastasin osuudesta saadusta voitosta veroa, ellet oston jälkeen asu asunnossa kahta vuotta. - putti-Setä
puttesetä kirjoitti:
En ymmärrä mitä tarkoitat asuntonne arvon puolittamisella. Kyllä asuntonne arvo säilyy entisellään erostanne riippumatta.
Jos myytte asuntonne ennen ositusta, teidän kummankaan ei tarvitse maksaa luovutusvoitosta veroa.
Jos saat puolisosi osuuden asunnosta ositussaantona, sinun ei tarvitse maksaa luovusvoitosta veroa.
Jos ostat puolisosi osuuden, ja sen jälkeen myyt sen, joudut maksamaan ostamastasin osuudesta saadusta voitosta veroa, ellet oston jälkeen asu asunnossa kahta vuotta.Jos kysyjä käyttää "ulkopuolisia varoja" (=esim. pankkilaina) puolison osuuden ostoon >>> pitää maksaa varainsiirtoveroa (ellei ensiasunnon varainsiirtoverosta vapautettu).
- Samsara
putti-Setä kirjoitti:
Jos kysyjä käyttää "ulkopuolisia varoja" (=esim. pankkilaina) puolison osuuden ostoon >>> pitää maksaa varainsiirtoveroa (ellei ensiasunnon varainsiirtoverosta vapautettu).
Kiitos vastauksestasi :) selvensi näkemystäni huomattavasti. Joudun tod.näköisesti ottamaan hieman pankkilainaa mikäli saan siipan suostumaan siihen että myy osuutensa minulle. Paljonko on varainsiirtovero prosenteissa??
Aurinkoista viikkoa! - puttesetä
Samsara kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi :) selvensi näkemystäni huomattavasti. Joudun tod.näköisesti ottamaan hieman pankkilainaa mikäli saan siipan suostumaan siihen että myy osuutensa minulle. Paljonko on varainsiirtovero prosenteissa??
Aurinkoista viikkoa!Varainsiirtovero on neljä prosenttia kiinteästä omaisuudesta ja 1,6% arvopaperin hankintahinnasta. Jos otat pankkilainan ennen avioerohakemuksen jättämistä eli ositusperusteen syntymistä, kyse ei ole ulkopuolisista varoista. Näin voitte tehdä osituksen ilman varainsiirtoveroa ja pelkoa luovutusvoiton verosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4233631Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181612- 1141432
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851399Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991368Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591316- 501246
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi891159Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331027- 39960