Oletteko rukoilleet koskaan? Jos olette, niin mitä varten. Moni tympääntyy Jumalaan, koska rukous ei autakaan tuomaan mitään kiiltävää. Miksi ihmiset sitten rukoilevat ylipäätänsä, ateistien mielipide ?
Oletko rukoillut ?
Serranenonen
31842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
minä ajattelen, se riittää.
Etkö ole edes kissalle rukoillut ?
Ne ovat älykkäitä eivätkä ala orjiksi, mutta kuulevat uhrin rukouksen ?
Ajatteluelämä ei rikastuta samassa määrin
olis kiva saada sellainen buddhalainen rukousnauha, jota räpylöidä. Sellainen ois aika siisti, kun nykyään ei enää tule käärittyä sätkiä.
Satutko tietämään, mistä moisen vois tilata?
Kysyn sinulta, koska tiedät kaiken:P
kissat ymmärtävät minut tavatessaan kohdella tasavertaisena :D
Ajattele sitä :D
Kiitos komplimentista (perso :D)
Tarvitset fisustuslankaa, 108 helmeä jotka voit vaikka itse veistellä puunpätkistä, väliin voi sitten tehdä tupsun että tietää milloin on kierros täynnä.
Jos olet laiska niin harekrishna temppelistä saa halvimmat n.4 euroa, Intiasta tuotuja ja pyhästä basilikasta (yks krishnan vaimoista)veistettyjä helmiä. Niissä on 108 helmeä kuten buddhalaisissakin.
Jos olet oikein laiska niin voit tehdä sellaisen missä on 21 yksi helmeä ja laittaa helmet kuminauhaan, niin voit pitää ranteessasi myös ettei huku.
ne krishnatemppelin helmet ovat sillä lailla persoonalliset kun joka helmi on erikokoinen
www.harekrishna.fi sivuilta löydät puhelinnumeron ja joku munkelo vastaa ja lähettää sulle mielellään helmet. Mullakin on sellaiset :D
syitä on monia, tässä wikipedian selvitys numeron merkityksestä
http://www.youtube.com/watch?v=NIeAothI8GE&feature=related
mitähän mä nyt oikein... :D
tämä piti laittaa :D
http://en.wikipedia.org/wiki/108_(number)
nyt tämä meni piirileikiks :D
http://en.wikipedia.org/wiki/108_(number)
"kirvesmiehet" kelpaavat minulle myös vallan mainiosti.
Pitäis varmaan aloittaa varovasti sellaisesta 21-osaisesta nauhasta, jotta pysyy luvuissa selvillä (eikä luhistu sen rukousvärkin painon alle). Löytyyköhän Suomesta niin montaa eri puulaatua, jos sais tehtyä kokonaan kotimaisen version... Hmm...pitää konsultoida ylipapitarta tästä asiasta:D
Pikkasen kyllä houkuttaa toi munkille rimpauttaminenkin. Olishan sitä taas ohjelmaa siinäkin. Nythän minulla on vain joku shintolaisten kapistus, jota helistellä jumalkaipuun iskiessä. Sieluni on siis vähän heikoissa kantimissa. Hyvin se on toi japsi pahat henget kodista kuitenkin karkoittanut.
Mutta kyllä aito Hare Krishna rukousnauha täytyy saada vielä mietiskelyn syventämiseksi. Eihän tästä nyt muuten tule oikein mitään:)))
toistamalla buddhalaisia mantroja harekrishna helmieni kanssa, olin ilmeisesti vähän kovaääninen, kun naapurista kuului "shut the fuck up!!!". Sen jälkeen kuiskailin vaan niitä mantroja :D
Paras henkien karkoitus (elävienkin) toimii kun polttelen erään englantilaisen druidin valmistamaa suitsukejauhoa, siinä katajanmarjoja ja montaa erilaista sahanpurua. Savu täyttää kämpän niin mukavasti ja rappukäytävän, että sitä ei kestä kukaan :D
on muuten mahtava puu, enkä sano tätä vain rakkaudesta Gin & toniciin, mitä ei vielä tälle kesälle olekaan tullut maisteltua, kun on ollut vielä niin kylmää. Tonic himotus herää vasta kunnon helteissä, jotka tulevat vielä:D
Hitto, minua alkoi kiinnostamaan toi meille suomalaisille tehty rukousnauha, joka nimettäisiin sitten tietenkin Tapion mukaan.
Mitä luulet, jos Intiassa saadaan aikaiseksi 108-osainen rukousnauha hintaan 4 euroa, niin saataiskos me Tapion 21-osainen nauha myyntiin alle neljällä sadalla? Aarikan merkillä kun sitä vielä myytäis, niin johan lähtee nuorisolta kullatut krusifiksit suoraan panttilainaamoon, vai mikä se niiden kierrätyskeskus nykyään onkaan.
Minä uskon, että onnistuu, jos pidämme tiukkaa kustannuskontrollia... Ja Tapio sen suo;P
Toiminimi Konna sen aarikan sijaan. Ja mahdollisimman tökeröt itse veistetyt puuhelmet 21 eri puusta kuutamon aikaan. Joku olueen liittyvä kampanja olisi myös suotuisa markkinoinnille, vaikka että "Humalan jumalan siunaukset vain Tapion puuhelmien kantajille". Keksit varmaan jotain nokkelampaa :D. Minä tulen ilman muuta avuksi.
Meikäläiselle muuten maistui tuo Gin&tonic jo viime viikonloppuna, en tarvii helteitä sitä varten :D
Olen rukoillut lapsena ja teini-ikäisenä.
Yhtäkaikki, en rukoile enää, enkä sitä ole tehnyt pitkiin aikohin. Uskon muihin asioihin kuin rukoukseen.
nuorena/lapsena/teininä rukoileminen on yleistä
mutta vanhemmiten ilmeisesti, alkaa luottamaan jo itseensä. Tarkoitus oli hahmottaa, mitä ateistit
ajattelevat tästä rukoilemisen perinnöstä, joka
on tosi vanhaa ja kaikkialla maailmassa. Humpuukia?
En näe siinä mitään väärää jos ihminen heikolla hetkellä toivoo saavansa apua joltain yliluonnolliselta taholta.
Jos tuohon yliluonnolliseen vilpittömästi uskoo, niin rukoilemisesta epäilemättä saa lohtua. Yhtälailla jotkut hakevat lohtua ystävistään/puolisostaan tms.
Tärkeintä tuossa tilanteessa on se lohtu, ei se kuinka lohtu saadaan. Vaikka naturalisti olenkin, en hyväksy rukouksen haukkumista turhaksi ja typeräksi.
naturalistina ymmärrätkin, että rukouksen avulla ihmiset ovat aina pitäneet itsensä koossa/järjissään, eli rukous on "yhteydenpito"-väline, millä päästään yhteyteen ja saavutetaan tasapaino. Ei siis humpuukia, ellei
rukousta käytetä väärin
Rukous voi olla psykologinen apu siinä missä ns. purkautuminen ystävälle tai muulle läheiselle, mikäli siihen ja sen voimaan aidosti uskoo.
Jos siihen ei aidosti usko, niin kyseessä on puhdas humpuuki. Näin ollen rukous ei ole tie onneen tai järjissään pysymiseen.
Rukous, kuten vaikkapa ystävän kanssa puhuminen, yksinolo, saunominen tms. voi tuottaa ihmiselle parempaa ja lohdullisempaa oloa ikävällä hetkellä.
En kuitenkaan sano että se on yhteydenpitoväline jumalaan, vaan omaan henkiseen minäänsä.
Olen kokeilumielessä yrittänyt kyseisen riitin avulla saada edes jonkinlaisen syyn uskoa jumalaan. Ei toiminut.
Rukous lienee ihmisillä yritys vaikuttaa todellisuuteen. Paino sanalle yritys, koska rukouksella ei olla koskaan saatu mitään aikaiseksi, ainakaan mitään todisteita ei ole rukouksen vaikutuksesta todellisuuteen. Totta kai rukous vaikuttaa itse rukoilijaan, mutta homma menee silloin psykologian ja aivokemian puolelle. Kai semmoinen pieni endorfiinipölly tuntuu hyvältä, mutta eihän semmoinen mitään kestävää ole.
Itse en tajua rukouksen ideaa - jos on olemassa jokin "Suuri Kosminen Suunnitelma", jonka jumaluudet ovat luoneet jokaikistä pientä yksityiskohtaa myöten, niin miksi tästä suunnitelmasta pitäisi poiketa erään galaksiryhmän erään galaksin erään haaran erään tähtijärjestelmän erään planeetan erään eläinrodun erään edustajan pyynnöstä?
Kaikenlisäksi minua ärsyttää uskovien asennoituminen rukoukseen - heillä on aina se varasuunnitelma tai "takaovi". Yleensä kehoittaessa kokeilemaan rukousta, he ujuttavat jonkin sanan tai lauseen, jolla rukouksen epäonnistuminen voidaan laittaa rukoilijan piikkiin; joko on liian vähän uskoa tai oli tuhmia ajatuksia - jokin tekosyy on aina oltava.
Jumala kuulee nöyrän rukouksen, mitä pienempiä ollaan sitä parempi ja täytyy aloittaa
ihan pienestä. Rukoilemisella voidaan torjua esim. pahuutta rukoilemalla itsehillintää ja silloin vaikutatetaankin todellisuuteen merkittävällä tavalla
"Jumala kuulee nöyrän rukouksen"
Tuo on täysin perusteeton väite.
"Rukoilemisella voidaan torjua esim. pahuutta rukoilemalla itsehillintää ja silloin vaikutatetaankin todellisuuteen merkittävällä tavalla"
Silloin rukoilu ei vaikuta todellisuuteen, vaan rukoilijasta lähtevä itsehillintä. Itsehillintä ei vaadi rukousta millään tavoin.
Ted Haggard on loistava esimerkki: Luuletko ettei hän koskaan rukoillut voimia olla menemättä säännöllisesti ostamaan metamfetamiinia prostituoidulta?
Ok, minun mielestäni koko tapaus tuo vain esille kuinka tuhoisa uskonto voi olla yksilölle: hän ei koskaan voinut toteuttaa omaan luonnollista seksuaalisuuttaan, vaan joutui pakosta menemään naimisiin naisen kanssa ja jopa hankkimaan lapsia. Sen takia hän pystyi vain toteuttamaan edes pinnallisesti omaa seksuaalisuuttaan prostituoidin kanssa huumepöllyssä.
muistan näin tapahtuneen, kun vielä pelkäsin, että sellainen jumala on olemassa.
En minä tiedä miksi ihmiset rukoilevat. Luulisi jo pöljimmänkin tajuavan, että sillä ei ole mitään vaikutusta. Mutta eihän ne tajua. On olemassa jopa rukouspiirejä ja jostain luin, että on sellainenkin, mistä voi tilata esirukouksen vaikkapa jalkojen pidennystä varten. heh.
myös ateistien. Ja niinhän se on, kaikkin rukouksiin ei vastausta tipu, eikä tule mitään "kiiltävää". Joihinkin kuitenkin tulee. Pääsääntö lienee, että vastaus on herkemmässä jos rukoileen Jumalan tahdon mukaisia asioita. Jos rukoilee Jumalalta, että saisi iselleen naapurin nätin vaimon, tuskin tulee tapahtumaan.
Jotkut jopa rukoilevat ammatikseen. Esimerkiksi Pirkko Jalovaaran palvelutyö on rukoilla esimerkiksi sairaiden puolesta. Tutustu:
http://www.rukousystavat.fi
Kun olin aika pieni vielä, ukkini kuoli. Minulle kerrottiin että ukki on taivaassa, ja että voin rukoilla ukin puolesta. Hautajaisten jälkeen makasin illalla sängyssä ja mietin ukkia, ja koitin rukoilla. Rukoilulla ei ollut minuun mitään myönteistä vaikutusta, ja tunsin oloni vain hölmöksi kädet ristissä juttelemassa tyhjyydelle. Sillä hetkellä taisin ensimmäisen kerran tulla ajatelleeksi että ehkä tarinat jumalasta ovat samaa sarjaa kuin Joulupukkikin. Siitä eteenpäin elämässäni olen tullut yhä entistä epäilevämmäksi, kunnes nyt olen siinä pisteessä että pidän itseäni ateistina.
En tiedä miksi ihmiset rukoilevat. Oman kokemukseni perusteella voisin pitää rukoilua turhana, mutta ehkä jollekin toiselle sillä on erilainen merkitys. Ehkä se on tapa välttyä käsitteleästä vaikeita tunteita, ja paeta elämän raadollisuutta. Ehkä lohduttaa ajatella että kaikki on kuitenkin ihan hyvin, vaikka olisi juuri kohdannut hyvin traagisen tapahtuman jota ei kykene käsittelemään muulla tavalla kuin vetoamalla korkeampaan voimaan ja sysäämällä vastuun ja pahan olon mielikuvituskaverin harteille...
"... lohduttaa ajatella että kaikki on kuitenkin ihan hyvin, vaikka olisi juuri kohdannut hyvin traagisen tapahtuman jota ei kykene käsittelemään muulla tavalla kuin vetoamalla korkeampaan voimaan ja sysäämällä vastuun ja pahan olon [Jumalan] harteille..."
http://www.godtube.com/view_video.php?viewkey=47f598bde7d37a5f655b&page=3&viewtype=&category=
En tiedä miksi rukoillaan, mutta heitän veikkauksen: Kai kristityt pelkäävät, ja vakuuttelevat alamaisuuttaan ja tottelevaisuuttaan, ja pyytävät armoa arvaamattomalta hallitsijaltaan. Mitä muuta se voisi olla.
"Moni tympääntyy Jumalaan, koska rukous ei autakaan tuomaan mitään kiiltävää. "
Voi olla, että kristityillä nousee siinä vaiheessa hattuun, kun uskovat olevansa hallitsijansa suosiossa ja valitsemia, ja alkavat janota kiiltäviä palkkioita. Mene ja tiedä.
Minulla ei ole olemassa mitään syytä miksi rukoilisin ja koska en usko rukouksen kontekstiin ei rukous myöskään auta minua millään tavalla.
Eli ihminen joka todella uskoo rukouksen hyvään vaikutukseen voi kokea joitakin positiivisia vaikutuksia rukoillessaan. Tämä ei kuitenkaan ole lähtöisin mistään jumalasta sillä oli rukouksen kohde mikätahansa jumala kokemukset ja tuntemukset pysyvät samoina.
Itse olen kokeillut mielikuva harjoituksia ja vastaavaa jotka vaikuttavat rentouttavasti, virkistävästi ja parantavat olotilaa. Samanlainen vaikutus on varmasti saavutettavissa rukoilemalla.
Mitään jumalallista en kuitenkaan moisessa touhussa näe.
Pointti on siinä että pitää kyetä vakuuttamaan itsensä jostakin sellaisesta asiasta tai olotilasta joka muutoin vastaavassa tilanteessa jäisi kokematta. Tärkeintä asiassa ei ole rukous tai mielikuva vaan se että haluaa jotakin tapahtuvan ja tietää saavuttavansa sen.
Minun mielestä "rukoilu" on tunnusmerkki, joka alunperin kehitettiin sitä varten että pystyttiin helposti erottamaan yhteisön jäsenet satunnaisista matkailijoista ja kulkijoista "katastrofin" tms.tapatuessa. Tunnusmerkki oli tarpeen kun yhteisön koko kasvoi sellaiseksi ettei kaikki tunne (ja tunnista) toisiaan.
Homma siis meni näin että tietyn sovitun tunnusmerkin seurauksena toimittiin vaikkapa sillalailla että laitetaan kädet ristiin ja painetaan pää alas, tai vaikkapa niin että mennään maahan pyllistelemään.
Uskonnot ovat aikojen saatossa varastaneet omaan käyttöönsä paljonkin asioita , miksei siis myös "rukoilua"?
Miksi siis olisin rukoillut?
Silloin, kun olin vielä uskovainen. En ole rukoillut vuosikausiin enää.
Ja ei, en tympääntynyt rukoiluun kun en 'saanut jotakin kiiltävää', kuten halveksivasti syyksi esitit. Huomasin vain, että rukoilin tai en, todennäköisyydet pysyvät samoina.
Rukoiluun lienee monia syitä, mutta suurin taitaa olla tarve uskoa jonkin korkeamman, hyvän voiman auttavan tarvittaessa. Jos se mieltä lohduttaa, niin mikäpä siinä. Apuhan sekin on, vaikka muuta apua ei toki saatavilla ole kuin lohdullinen mieli siitä, jos uskoo apua tulevan.
Joo.
Armeijassa esimerkiksi se tehtiin näin:
"KYPÄRÄ! PÄÄSTÄ! RUKOILKAAMME!"
Muistan tuon hyvin. Tosin en rukoillut mutta se siitä.
Mitäs jos Suomi ja Ruotsi alkaa sotimaan ja molempien maiden sotilaat rukoilevat Jumalalta voimaa voittaa vihollisensa? Kumman puolelle Jumala asettuu vai meneekö vain sohvalle nauttimaan showsta?