Tämän päivän Hesarissa on kiva juttu uskonnottomasta nimenantotilaisuudesta eli nimiäisistä. Kannattaa lukaista:
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Nimen paljastaminen huipentaa nimiäiset/HS20080721SI1KA03v7u
Samasta aiheesta on ollut viimeviikolla pari muutakin juttua Hesarissa:
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Epämuodikas valinta/1135237904306
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Enää runsas puolet lapsista kastetaan Helsingissä/1135237904299
Erittäin hienoa että nykylapsille annetaan ihan oikeasti uskonnonvapaus, eli mahdollisuus itse päättää kirkkoon kuulumisestaan, sitten kun on se aika tullut. Fiksut vanhemmat jättävät päätöksen lapsilleen, eivätkä päätä sitä lapsen puolesta kasteella.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Nimen paljastaminen huipentaa nimiäiset/HS20080721SI1KA03v7u
Samasta aiheesta on ollut viimeviikolla pari muutakin juttua Hesarissa:
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Epämuodikas valinta/1135237904306
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Enää runsas puolet lapsista kastetaan Helsingissä/1135237904299
Erittäin hienoa että nykylapsille annetaan ihan oikeasti uskonnonvapaus, eli mahdollisuus itse päättää kirkkoon kuulumisestaan, sitten kun on se aika tullut. Fiksut vanhemmat jättävät päätöksen lapsilleen, eivätkä päätä sitä lapsen puolesta kasteella.
Vastaukset 24
Vanhimmat
taitaa olla aiempaa enemmän.
Jotenkin on vaikea kuvitella, että lapsi, jota ei liitetä kirkkoon, eikä käy koulun uskontotunneilla, sitten myöhemmin kirkkoon liittyisi. Suuntaus on hyvä.
Todella typerät tuollaiset nimiäiset. Pelkää kirkon matkimista. Sama jos kastaisivat lapsensa ei kirkkoon kuuluvaksi. Oisko jossakin ateistirippileirissä jotakin ajatusta? Siellä huumehörhöt, sivarit ym. vapaa-ajattelijat voisivat vakuuttaa lapselle oikeita elämänarvoja.
lapselle on annettava nimi ja samalla sitä voi ihan hyvin myös juhlistaa. Oman lapseni kohdalla ei juhlia pidetty, ilmoitin vain lapsen nimen maistraattiin.
Loppuosa kirjoituksestasi on täysin mieltä vailla.
"Oisko jossakin ateistirippileirissä jotakin ajatusta? Siellä huumehörhöt, sivarit ym. vapaa-ajattelijat voisivat vakuuttaa lapselle oikeita elämänarvoja."
Oisko protuleiri sellainen?
Homot taisi unohtua?
Jännää että koplasit yhteen sivarit ateistien kanssa. Tämähän tarkoittaa, että armeija koplautuu yhteen kirkon jäsenyyden kanssa.
Ja niinhän se vähän muistellessani taisi ollakin:
KYPÄRÄ! PÄÄSTÄ! RUKOILKAAMME!
En ole ennen kuullut protuleiristä. En osaa sanoa sen sisällöstä mitään.
Taitaa suurin osa nykyäivän sivareista olla jotakin muuta kuin uskonnollisen vakaumuksen omaavia.
löysin netistä.
http://www.protu.fi/leirit/
Eläkä unhoita homoja ja sukurutsaajia!
Nopean vilkaisun perusteella näyttää minun "hieno" ajatukseni panetun jo käytäntöön. Lainatakseni tuossa erästä aikaisempaa vastaajaa kommenttini kyseisestä leiristä (kuten myös nimiäisistä): "täysin mieltä vailla".
Eivätkö kirkoon kuulumattomat ihmiset mielestäsi ansaitse edes nimeä? Pitähän sitä ihmiselle joku nimi antaa, ei ihmistä voi vain "Makkosten pojaksi" tai "Virtasten tytöksi" sanoa. Ja onhan se tärkeä hetki lapsen elämässä, kun saa ihan ikioman nimen, niin kiva sitä on sukulaisten ja ystävienkin juhlia. Luuletko että ihmisille ei annettu nimiä ennen kuin kirkko keksittiin?
>>> Taitaa suurin osa nykyäivän sivareista olla jotakin muuta kuin uskonnollisen vakaumuksen omaavia.
lapselle on annettava nimi tietyn ajan kuluessa. Siksi olikin kummallista, että eräs poika oli kahdeksan vuotta vailla nimeä ja henkilötunnusta.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1434419
Ettet vaan nyt tee vähän liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä aikaisemmista kirjoitukssistani.
Nimen saaminen ei todellakaan ole lapselle "tärkeä hetki". Nimi annetaan lapselle niin varhaisessa vaiheessa, että lapselle sillä ei ole mitään merkitystä. Vai muistako sinä hetken kun sait nimesi? Oliko kovinkin mukava tilaisuus?
"Luuletko että ihmisille ei annettu nimiä ennen kuin kirkko keksittiin?" En luule. En ole myöskään aikaisemmissa kirjoituksissani kirjoittaut mitään tuohon viittaavaa.
saivat erivapauden Kekkosen ansiosta ja heidät vapautettiin asepalvelusta, mutta myös siviilipalvelusta, eikä heidän tarvitse muiden totaalikieltäytyjien tavoin istua vankilassa.
Kekkonen oli käynyt jossain vankilassa, jossa siihen aikaan jehovat istuivat kakkua jopa yli kaksi vuotta ja hän tämän jehovien vapautuksen sai aikaan. Olen keskustellut erään jehovanaisen kanssa ja hän sanoi molempien poikiensa kärsineen pitkää rangaistusta.
Tuo, että jehovilta on kielletty poliittinen toiminta on selitetty syyksi siihen, että he eivät voi myöskään mennä sivariin. Mikä on kyllä kummallinen argumentti.
Menee jo ohi aiheesta, mutta pakko kommentoida seuraavaa lausettasi: "... kertoo ateismin yleistymisestä."
Se, että siviilipalveluksessa on enemmän ateisteja kuin uskonnollisen vakaumuksen omaavia, ei kerro erityisesti ateismin yleistymisestä (vaikka sekin pitää paikkansa), vaan ennen kaikkiea kaiken hörhöilyn ja lässyn lässyn humanismin yleistymisestä.
Tästä minulla ei ole muuta tietoa kuin pari tuntemaani sivaria, jotka ovat kertoneet sivarikavereistaan: toinen halusi päästä vain vähemmällä (oman kertomansa mukaan) ja toinen seurasi isänsä esimerkkiä.
>>> Ettet vaan nyt tee vähän liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä aikaisemmista kirjoitukssistani. > Nimen saaminen ei todellakaan ole lapselle "tärkeä hetki". Nimi annetaan lapselle niin varhaisessa vaiheessa, että lapselle sillä ei ole mitään merkitystä. Vai muistako sinä hetken kun sait nimesi? > En luule. En ole myöskään aikaisemmissa kirjoituksissani kirjoittaut mitään tuohon viittaavaa.
Tietääkseni kaikenlaisia ihmisen elämänkulkuun liittyviä riittejä on ollut ennen kristinuskoa.
Vaikka se olisikin matkimista, niin mitä sitten? Ei kai se siitä väärää tee?
Ei toki väärää mutta naurettavaa matkia sellaista, mitä vastustaa. (Oletan suurimmanosan ateisteista vastustavan kirkkolaitosta.)
Sinun kannattaisi ensin lukea tekstit ja vastata, jos ymmärrät mistä keskustelussa on kyse eikä keskustella pelkästään itsesi kanssa.
Kirkko ei edusta rituaaleja, eivätkä ne ole kirkon omaisuutta. Tietääkseni ateistit eivät sinänsä vastusta elämän kaareen liittyviä rituaaleja.
"Nimen saaminen ei todellakaan ole lapselle "tärkeä hetki". Nimi annetaan lapselle niin varhaisessa vaiheessa, että lapselle sillä ei ole mitään merkitystä. Vai muistako sinä hetken kun sait nimesi? Oliko kovinkin mukava tilaisuus? "
Laki vaatii, että 2kk kuluessa syntymästä on lapselle annettava nimi. Tämä on käytännöllistä, sillä pitäähän lasta vuosien mittaan jollain nimellä kutsua, eikä esim. "Virtasen Ykkönen" oikein taida toimia.
Mitä kastettu lapsi muistaa kasteestaan? Silti sillä on hänelle juridisia seurauksia ja siitä seuraa jäsenmaksuvelvoite aattellisessa yhdistyksessä.
Nimihän on joka tapauksessa annettava.
Kristinuskolla ja kirkolla ei ole yksinoikeutta siirtymäriitteihin, vaikka se on yrittänytkin itsensä joka pippaloon kutsua marketin avajaisista kissan ristiäisiin.
Kas kun kirkko ei ole tehnyt syntymäpäivän viettoon "kristillistä kaavaa".
tupaantuliaiset, joita yleisesti vietetään. Onko nekin kirkolta varastettu?
Elonkorjuujuhlat, koulujen päättäjäiset (joihin kirkko tosin on tunkenut itsensä), kihlajaiset jne.
Olen minä muksuna leireillä ollut, eikä ne olleet kirkon järjestämiä vaan kunnan. Rippileirillä en ole ollut vaan rippikoulussa.
Mikä mahtaisi olla 50-vuotisjuhlien kristillinen kaava? En ole koskaan kuullut, että jonkun 50-vuotisjuhlia vietettäisiin kirkossa.
Toivomme puolisoni kanssa jälkikasvua joskus tulevaisuudessa, ja olemme myös valinnanvapauden kannalla. Johan Raamatussakin on niin väkivaltaista ja perverssiä tekstiä, että en alle 15-vuotiaille suosittele.
On tekopyhää kuulua valtionkirkkoon pelkästään sakramenttien vuoksi. Saimme järjestettyä hienot häät aivan ilman uskonnollisia menoja.
Omat vanhempani valitsivat kyllä puolestani.
Ei nimittäin olla kastettu.
Tämä vaikka molemmat vanhemmistani ovat kyllä edelleenkin hyvin vanhoillisia ja varsin uskonnollisia.