Hassua jengiä!

Nämä ateistit

Mun on ihan pakko avata sanainen arkkuni, vaikka tiedän, että tästä ei ole

a) mitään hyötyö kenellekään
b) herättää hilpeyttä
c) vahvistaa tän palstan jengin hulluutta

Löysin tieni tänne ateismi palstalle googlen kautta. Hakusanat olivat Raamattu elämän tarkoitus. Tuli sitten tännekin osuma.

Noh, selasin muutaman viestin ja hekottelin itsekseni ihan kummallisia kommentteja. Hihittelin aikana, mutta sitten alkoi pelottaa. Ensin pidin itsestään selvänä, että tämä on lasten temmellyskenttä. Mutta huhhuh, aikuisia täällä taitaa olla suurin osa. Ja se on pelottavaa!

Olen ennen saattanut sanoa itseäni ateistiksi, mutta nyt olen todennut, että en todellakaan ole ateisti. Olen vain minä. Ateisti ei olekaan rakentavaan keskusteluun kykenevä, asioita monesta näkökulmasta pohtiva henkilö, vaan immeinen, joka on täysin hukassa itsensä kanssa ja kirjoittaa ihan sekopäisiä asioita.

Siis oikeasti. Ihan aikuisten oikeasti. Ootteko te tosissanne täällä näine juttuinenne? Ette kai te saa osallistua mihinkään yhteiskunnalliseen päätöksentekoon tms.?

Onnea ja menestystä valitsemallanne tiellä! Jatkan oikean keskustelun etsimistä.

11

430

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukea noita uskisten tekstejä. Suurin osa tän palstan kirjoittajista on vajakkeja eli uskiksia.

    • dsfgsaga

      Omia mielipiteitään ei ehkä kannata muokkailla sen mukaan, minkälaisia aatteen kannattajia löytyy kyseisen asian Suomi24-keskustelupalstalta

    • Nämä ateistit

      Forumia taaksepäin lukiessa EI Jeesuksen rakastelijoilla mene lujaa..

      Jopa tappouhkaus ei ole Jeesusmiehen kullinimusuusta edes rikos.

      huhu huhu!

    • puusilimä

      en ole enää pitkään aikaan ollut tosissani,koska kaikenmaailman hihhulit käyvät tasaisen tappavaa tahtia moralisoimassa ja haukkumassa.

      nykyään en tee muuta kuin vittuilen hihhuleille ja kirjoittelen ihan mitä sattuu.

      tämä palsta on muutenkin ollut jatkuvan hihhuli invaasion rasittama ja vaikea on keskustella mistään kun kaikkeen saa vastauksena haukkuja ja paskalappunippu(raamattu) copypastea.

    • Kössönöm

      on keskusteluissa naurattanut? Keskustelu homoseksuaalien ihmisoikeuksista, lestadiolaisten piirissä ja kirkon hyväksymässä naisten alistamisessa, uskonsodista, vai mikä?

      Minusta näissä asioissa ei ole mitään nauramista, mutta naura sinä toki, jos siltä tuntuu.

    • e.k.v_

      Onhan täällä aika pirun paljon täyttä skeidaa postitettu, onneksi sitä on tullut sekä ateilta että uskiksilta ;)

      Joukossa toki paljon ihan hedelmällisiä keskustelujakin kun jaksaa vain vähän etsiä.

      Tarttis varmaan perustaa oma foorumi kohta.

    • konna

      "Olen ennen saattanut sanoa itseäni ateistiksi.."

      ja

      "Löysin tieni tänne ateismi palstalle googlen kautta. Hakusanat olivat Raamattu elämän tarkoitus."

      Valehteleminen on rumaa, jopa palstahihhulilta.

    • Huuhaalle

      Taas yhdestä "rakentavasta" avauksesta ;)

      Maa on litteä ja kreationismi on pyhä jumalan tosi :D

      Eikö sulla tosiaan ole mitään muuta sisältöä säälittävässä elämän tapaisessasi kuin tehtailla tällaista paskaa?

      Sääliksi käy..

    • ertert

      "Olen ennen saattanut sanoa itseäni ateistiksi, mutta nyt olen todennut, että en todellakaan ole ateisti."

      Ei se tilanne sanomisista muutu. Oleellista on se, uskotko jumaliin vai et. Tämä palsta ei ole perustelu suuntaan taikka toiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1792
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe