Sosiaaliturva heikkenee Suomessa

Tulevaisuudessa. Näin päättää Sata-komitea tämän vuoden lopulla. Lisää juttua Aamulehdessä.
12394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

on luomassa. Paraskohta laissa on- työvelvollisuus ilman palkkaa ! Luulin orjuudesta on päästyn, mutta, mutta..

Äänestä

Olla työttömänä nykyhallituksen mukaan.

Äänestä

Kovenee, veliseni. Heikot sortuu , vain kovat pärjää. Näin se menee.

Äänestä
  • maatamme ja asialle on tehtävä välittömästi jotain ! Niimpä nyt hallituksen voimalla, tänne ollaan hommaamassa, noin 400 000 tuhatta työtöntä lisää. Eikö kukaan tervejärkinen voi pysäyttää tätä mielettömyyttä ?

    Äänestä

  • pula uhkaa kirjoitti:

    maatamme ja asialle on tehtävä välittömästi jotain ! Niimpä nyt hallituksen voimalla, tänne ollaan hommaamassa, noin 400 000 tuhatta työtöntä lisää. Eikö kukaan tervejärkinen voi pysäyttää tätä mielettömyyttä ?

    lomalla ollessaan ihmisten työajan pidentämistä ?

    Äänestä

Sen vuoksihan veroja maksetaan että on turvaa eikä sen takia että hyysätään kansanedustajia pelkästään ja monumentteja sun muuta turhaa.

Itse haluisin verorahani suunnata nimenomaan köyhemmille. Ilman pakkotöitä. Nyt ei ole aiemminkaan ollut sosiaaliturvaa kaikille kunnolla, ja tilanne vain pahenee. Ei ihmisiä voida kohdella pompotellen ja miten tahansa, koulutusta pitää olla tarjolla ja sopivia paikkoja. Sijoittaminen minne tahansa heikossa asemassa olevan pakolla, poljetaan ihmisoikeutta.

Säälin nuoria ja vanhempia, jotka jotuvat todennäköisesti sairauslomille popsimaan turhia mielialalääkkeitä, psykiatrille, kuntotutkimuksiin ennenaikaiselle eläkkeelle jos eivät pysty ns. pakkopompotukseen Heti kun käsky käy. Tai heiltä jää laskut maksamatta tai asunto menee jos tulee sotkua näissä asioissa yhtään. Laki ei tunne armoa.

Ja tilanne on - nolla! Vaan sen vuoksi että pelätään sosiaaliturvan väärinkäyttöä. On niitäkin jotka eivät käytä väärin.

Äänestä

No pelottaa ett joutuuko hommiin kun on jo tottunut nukkuu pommiin !.

Äänestä
  • palkkaa töistäsi ! Jos et ymmärtäny äskeistä : Kuvittele saavasi liksaa työstä ja sen jälkeen kuvittele voitelevasi leipäsi päälle sillä työllä ansaitemaa rasvaa. Kuivaa pettua on syömäsi.

    Äänestä

Just kun tällä tulolla jotenkin pärjää, niin ei kai nyt mitään huononnuksia oo tulossa.

Äänestä
  • Lisään veroja sinulle ja pakkohoitoa. Sitä tarjoaa porvarihallitus !

    Äänestä

Tämä on jo opittu käytäntö NATSI Saksasta ! Hai Hitler !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Köyhälistö kärsii kirjoitti:

Tulevaisuudessa. Näin päättää Sata-komitea tämän vuoden lopulla. Lisää juttua Aamulehdessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu