Moi! Olen menossa ensi viikolla pankkiin neuvottelemaan 1000e käyttölainasta,samana päivänä maksan siellä pankissa viimeisen ulosottoeräni jonka jälkeen kaikki merkinnät ulosotosta siis maksettu tuona päivänä,antaisikohan pankki minulle samalla kyseisen lainan vai menenköhän ihan turhaan edes keskustelemaan asiasta??? Jos jollain muulla kokemusta niin olisin kiinnostunut miten toimia..Kiitos!
Saisikohan käyttölainan??
874857343
5916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja en usko, että he antavat tuota lainaa samantien koska kestää jonkun aikaa ennenkuin tuo viimeinen maksu näkyy tiedoissasi vaikka siis pankkisi tietenkin tietää, että justiin sen maksoit. Mutta ei neuvottelusta varmaan haittaa ole koska kyllähän pankkivirkailija antaa sinulle neuvoja kuinka/koska voit tuon 1000 euron lainan saada. Pankillehan 1000 euroa ei ole juuri mitään.
No sen verran tiedän ainakin että pankkivirkailijat sanoivat viimeksi että tule toki heti uudestaan kun olet maksanut kyseiset merkinnät..ja nyt olisin sitten menossa uudestaan kun olen kyseiset laskut saanut maksettua..
lainaa tuskin saat ilman vakuuksia.
Voi olla, että tulkitsen taloudelliset kykysi väärin, mutta suosittelen että *et edes harkitse mitään lainaan viittaavaankaan vähään aikaan*.
Ulosotto ei ole mikään leikin asia. Se voi olla osoitus kohtalon ivasta, mutta todennäköisemmin jostain aivan muusta, kuten kyvyttömyydestä laskea kustannuksia oikein. Tai siitä, että et osaa suunnitella tulevaisuuden varaan: Plasmatelkkari on saatava *nyt*, eikä 6 kuukauden kuluttua.
Velka merkitsee orjuutta. Niin kauan kun olet velkaa (suuria summia tuloihisi verrattuna), et ole vapaa. Velallisena teet töitä maksaaksesi pankille, et itsellesi.
ulosotto kurjuudesta olet selvillä vesillä, niin älä saata uudelleen itseäsi kuseen! Kokeile säästämistä, eli tuo tonni on äkkiä säästetty tarkalla taloudella. Sitten kun sinulla on tuo tonni omaa rahaa tulee ylensä kummallinen ilmiö, sitä ei haluakkaa paiskata hömpään, vaan katsoo tarkemmin! Velkaraha valuu läpi käsien, mutta säästetty ei!