Room. 14 etc.
"Meidän, jotka olemme vahvoja, on kestettävä heikkoja vajavuuksia. Emme saa ajatella vain sitä, mikä on itsellemme mieluista.
Meidän on jokaisen otettava huomioon lähimmäisemme, ajateltava mikä on hänelle hyväksi ja vahvistaa häntä."
Eikö olekkin hyvin sanottu? Onko Paavali kirjoittanut tuon roomalaisille?
Heikon Veljen tukeminen
"Älkäämme siis enää tuomitko toisiamme. Katsokaa sen sijaan, ettette saata veljeänne kompastumaan ja kaatumaan.
Pyrkikää siis rakentamaan rauhaa ja vahvistakaa toisianne."
Hyvin on sanottu, että uskomatonkin tuon ymmärtää. Selkeitä ja luonnollisia ohjeita.
"Meidän, jotka olemme vahvoja, on kestettävä heikkoja vajavuuksia. Emme saa ajatella vain sitä, mikä on itsellemme mieluista.
Meidän on jokaisen otettava huomioon lähimmäisemme, ajateltava mikä on hänelle hyväksi ja vahvistaa häntä."
Eikö olekkin hyvin sanottu? Onko Paavali kirjoittanut tuon roomalaisille?
Heikon Veljen tukeminen
"Älkäämme siis enää tuomitko toisiamme. Katsokaa sen sijaan, ettette saata veljeänne kompastumaan ja kaatumaan.
Pyrkikää siis rakentamaan rauhaa ja vahvistakaa toisianne."
Hyvin on sanottu, että uskomatonkin tuon ymmärtää. Selkeitä ja luonnollisia ohjeita.
Vastaukset 11
Vanhimmat
katsonut sormien läpi evankeliumista lahkoontumista.
Hän kehoitti seurakuntia olemaan yksimieliset evankeliumiin nähden, esikuvana Jeesus itse. Siitä asiasta hän ei tinkinyt.
Sanan tietoinen väärentäminen ei minun ymmärtääkseni ole heikkoutta ja vajavaisuutta, eikä voida ajatella, että kuka tahansa voi julistaa seurakunnan sisällä mitä tahansa oppia yksimielisyyden siivellä.
Yksimielisyys oli kateissa roomalaisilla mm. ruoan suhteen. Osa porukasta söi kaikkea, mitä lihakaupasta sai, ja osa vain vihannespuolta. Paavali koetti opettaa, että ruoka-ongelmista huolimatta seurakunta voi olla yksimielinen palvoessaan yhdessä Jumalaa.
minä kun kerrankin avasin raamatun ja sieltä luin nuo sanat, minusta ne oli niin kauniisti sanottuja, että piti tänne rientää niitä kirjoittamaan ja tuli niin lohdullinen olo, ni nyt sinä sitten kirjoitat sellaista jota en ymmärrä
"evankeliumista lahkoontumista?
"Sanan tietoinen väärentäminen ei minun ymmärtääkseni ole heikkoutta ja vajavaisuutta,..."
en minä mitään väärentele.
Siellä 'roomaisessa' sanotaan, että saa syödä kaikkea, jos ei loukkaa syömisellään ketään.
huokaus ja kaikkeni pinnistin, jotta jotakin tolkkua saisin raamatusta ja nyt sinä hyväkäs pistit heti suun mutruun yhyyyy:)) etkä kannustanut vaikka raamattu käskee kannustamaan ja tukemaan heikkolahjaisia lähimmäisiään.
Mutta tiesithän kuka snulle vastasi ja johan sinulle ovat sevinneet tämän foorumin uskovat. Täällä ei armosta julistusta tunneta, kyllä jämpti on niin.
ja ovat uskovatkin jotakuinkin selvillä.
Mutta tode on ollut lempeä uskovainen ja aina neuvonut ja opastanut väärälle polulle eksynyttä.
Kai häntäkin riepoo tämä ei-ymmärtäväisten kirjoittelu...tiedä häntä.
juuri on se ei-ymmärtäväinen. Minullekin oli tarjoamassa jopa useita jumalia, miten julkeaakin tuollaista ja kun olen pienestä asti uskonut vain yhteen Jumalaan.
kauniisti sanottu nuo sanat ja nimenomaan meille seurakuntaan, uskoville, kohdistettu.
nyt ei erotella ihmisiä vaikka sanat ovatkin raamatusta, niin sopivat myös ei-uskoville ainakin mulle. Enkä anna periksi.
Nuo lauseet ovat yleismaallista viisautta eikä niitä voi uskovainen omia.
Voi pakana, olet ihan oikeassa, kuinkas todé ei sitä hoksinut! Paavalin periaatteen mukaan on oltava kaikille vähän kaikkea pelastaakseen edes muutamia. Tämä ei tietystikään tarkoita, että samastuisimme pakanoihin ja heidän periaatteisiinsa ja elämänkatsomuksiinsa vaan että lempeästi ja tätimäisesti/setämäisesti pakanoita kohtelisimme ja koettaisimme saada uskomaan meidän tavallamme Raamatun sanaan. Aivankuin puhuisimme pienille lapsille, ja juottaisimme heille maitoa.
Teit hienon löydön. Paavali kyllä puhuu roomalaisille uskovaisille, mutta kyllä tätä voi soveltaa vaikka huuteleviin pakanoihinkin. Kovasanaisuus ja hutkiminen ei houkuttele ketään lähempään tuttavuuteen ja keskusteluun ellei halua alkaa riitelemään.
pieni annos kerrallaan, välillä röyhtäistään ja taasen tuttipullosta lisää maitoa, ennen kuin me pakanat voimme siirtyä kiinteämpään ruokavalioon:)
Niin kyllä tottakai noita Paavalin ja apostolien opetuksia voi ei-uskova pakanakin käyttää hyväkseen kunhan muistaa ne tärkeimmät opetukset, kuten tämä "tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.". -------------> Pitää siis ottaa vastaan elämä, jotta ylipäätään tarvitsee maitoa ja lihaa.
Paavalikin kirjoitti kirjeensä uskoville ojennukseksi, nuhteeksi, kehoiteukseksi ja kiitokseksi.
Paavalilla oli aivan mahtava sanavarasto, kun hän lähestyi rakkaita seurakuntia kirjeillään. Luehan esim. Roomalaiskirjeen alusta ainakin 17 jakeeseen saakka.
Kas siinä aamusaarnani. Nyt tukka putkelle... Olkaamme ahkerat Herran työssä. ;-)