Lapuan kepulla ja kokoomuksella on vaalitappio edessä syksyn kuntavaaleissa.
Lapulaiset äänestäjät ovat kyllästyneet niiden "kähmintään" esimerkiksi Simpsiön maakauppojen osalta ym.
Lapulaiset äänestäjät ovat kyllästyneet niiden "kähmintään" esimerkiksi Simpsiön maakauppojen osalta ym.
Vastaukset 8
Vanhimmat
voinu luottaa.
Vain
vasurit on luotettavia yhteisen hyvän
rakentajia.
Miten vasurit ovat Lapuan kunnallispolitiikassa kunnostautuneet? Eiväthän ne uskalla valtuustossa edes suutansa avata.
Liimatta on ollut sitkeästi oikealla asialla ja oikeassa. Oppipoika Yli-Paavola on aloittanut erinomaisesti. Syksyllä sataa ääniä perussuomalaisten laariin. Se ei kuitenkaan estä nykyisen menon jatkumista.
Tolkkua päättäjiin saataisiin vain yhdellä konstilla: valtuustosta olisi pudotettava kummankin suurimman puolueen kärkinimet, siis Pekka Hella ja Maiju Lemettinen keskustasta, Kai Pöntinen ja Panu Lahdensuo kokoomuksesta. Semmoinen rykäisy panisi heidän seuraajansa miettimään verovarojen käyttötarkoitusta hiukan tarkemmin. Mutta koiraskin poikii ennen kuin äänestäjät oppivat niin paljon.
Ei auta vaikka kaupungissa olisi tuhat tai kaksi tuhatta ymmärtäväistä, jos sieltä löytyy ne sata äänestäjää kullekin nykyisistä valiopoliitikoistamme. Ja ne löytyy.
Neljänsadan hölmön takia saamme kaikki kärsiä sellaista siedätyshoitoa, että tukka lähtee. Vielä neljä vuotta samaa rillumareita ja sitten pidämmekin kunnallispamppujen röyhkeyttä ja edesvastuuttomuutta asiana, joka kuuluu elämään luonnostaan ja välttämättä.
"Ei auta vaikka kaupungissa olisi tuhat tai kaksi tuhatta ymmärtäväistä"
Eipä niin. Abraham tinki Jumalalta lupauksen, että tämä säästää Sodoman, jos sieltä löytyy kymmenenkin vanhurskasta. Se oli silloin.
Lapualla riittä sata ääntä oman erinomaisuuden ja erehtymättömyyden perusteeksi ihan loistavasti, koska rima sellaisilla taantuvilla maaseudun pikkukunnilla on jo niin matalalla.
Kyllähän toi kunnan perustehtävä sujuu, voihan poliitikot ottaa kunnian siitäkin jos muut näytöt on hakusessa. Toi kehittämispuoli on mennyt Lapualla pahasti persuksilleen ja sitä mieltä ollaan maakunnassa yleisesti.
"Ihmiset eivät enää tyydy siihen, että heille kerrotaan vain sen verran kuin on pakko. He haluavat kuulla itseään koskevien päätösten perusteet ja tietää, mitä heidän nimissään puuhataan.
1988 oli ja meni. Vallan kätkeminen ei enää onnistu. Lopputuloksen ohella myös sen saavuttamisessa käytetyillä keinoilla on merkitystä. Poru ”etelän medioiden” ajojahdeista ja ”kaunatoimituksista” osoittaa, että avoimuus tekee kipeää. Maton alle lakaisijoilta on vedettävä matto jalkojen alta. Nyt siihen löytyy myös työkalut."
Markku Jokisipilän kolumnista Mitä tapahtui 20 vuodessa? http://jokisipila.blogspot.com/
"Uusi teknologia jatkoi tätä kehitystä. Kun yhä enemmän tietoa oli saatavilla yhä nopeammin ja helpommin, sortokoneistojen ylläpitäminen kävi entistä vaikeammaksi. Internet vahvisti tavallisen ihmisen asemaa suhteessa hallituksiin ja muihin portinvartijoihin.
Harmaapukuisten herrojen johtama vakavamielinen ”on sovittu” -Suomi, jossa kansa tuijotti yhdessä samaa urheilukilpailua valtiolliselta tv-kanavalta, kansainvälistyi ja moniarvoistui."