Kovasti aihe puhuttaa ja joidenkin itkunsekaiset vaikerrukset Suomen itänaapurin raaka-aineiden saatavuuden perään alkavat jo pikkuhiljaa huvittamaan. Venäjän kaavailemista puutulleista on ollut vinkumassa ja valittamassa yksi jos toinenkin, isänmaallisesta herrasmiehestä upseeriin, kantohumalaisesta kirkkomieheen ja poliitikkoon.
Mitä tuota nyt parkumaan, jos Venäjä haluaa hyötyä omalla maaperällään kasvavasta metsästä? Eivät kai venäläiset ole velvollisia suomalaisia elättämään? Isänmaallisena itseään pitävien itkemisetkin puutulleista saavat vain naurua aikaiseksi, koska siihen itkuun tyssää myös se isänmaallisuus (kuka aidosti isänmaallinen haluaa köyhäinapua ulkomailta?).
Antaapa nyt Venäjän laittaa puutavaralleen tulleja ihan niin paljon kuin haluavat, löytyy sitä puuta muualtakin (Suomeen on tuotu eucalyptuspuutakin sellutehtaan tarpeisiin ainakin jotain 10 vuotta sitten), tai sitten siirrettäkööt tehtaat sinne mistä puuta saa kohtuuhinnalla riittävästi. Jos jokunen työpaikka Suomessa hetkellisesti meneekin, niin aina tekevälle töitä löytyy. Helppoon "suojatyöhön" päässeille ei tietenkään mitkään muutokset kelpaa ja vaikerrellaan sitäkin, kun pitäisi opetella jotain uutta elantonsa eteen.
Puutulleista
6
346
Vastaukset
- vinkumaan,perkele.
Mutta Suomen päättäjät ovat niin munatonta sakkia etteivät iske takaisn,jokaiselle autolle joka kulkee kauttamme 1000 e tullia,olisi minun vastaus.
- Dimpuri
on rahdattu ulkomaille vähintään vuosisata melkein ilmaiseksi ja köyhä kansa maksaa nyt enemmän laudasta kuin valmiista huonekalusta
- Perko
puutulleja pistää mutta pysyköön WTO:n ulkopuolella sitten,tämmöinen tullittelu kun ei kuulu WTO:n kuuluvien tapoihin.
Ihan aikuisten oikeasti,katsottakoon että mitä vain Venäjällä nykyään tapahtuukin, se perustuu voimaan,oikkuihin ja omapäiseen valtaan.
Jos pitävät puutullinsa niin mitäpä se meille kuuluu,rokotetaan mekin Venäjää minkä keritään ja aloitetaan heti.
Mitä tulee köhäinapuun niin sehän sinne kyllä kelpaa,jatkuvasti Duomi avustanut milloin mitäkin,heidän paskansakin kuuluu suomalaisten puhdistaa...suuri ja kaunis Venäjä kun ei siihen pysty.
Kehitysmaa mikä kehitysmaa. - samalla mitalla
Puutulleihin vastaus, kaasuputkelle njet ja ven. rekoille tiemaksu. Nynnyt ei saa vaan aikaiseksi muuta ku voivottelua.
- Pali'
tullit. Venäjä voi aivan vapaasti nostaa puun hintaa, eikä WTO sitä vastusta. Venäjä voi käyttää vientitulleja, ja pysyä WTO.n ulkopuolella. Suomi ostaa puut sieltä mistä edullisemmin saa.
- ja kurjuutta
mitäs sä kuravittu siellä taas vikiset
älä sää saatanan runkkari muiden töistä huolta kanna ittehän et ees töissä käy
ootkos päästäs eläkkeellä?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2263322- 592817
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I242446Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182441Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve721924Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841840Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401812Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191795Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911652Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli66972