Heipä Hei ystäväiset!
Minun tontin kolmanneksen on vallanut villi lupiini. Miten pääsen moisesta eroon kätevimmin?
VILLI LUPIINI pitäis saada pois!!!
12
3544
Vastaukset
- ainoa
tapa ei onnistu kitkemällä
- onnistunee
Myrkky ei ole ihan turvallinen tapa ihan pohjavesienkään kannalta, ym kasvillisuus.
Rikkapeite ensin alle ja sitten maata päälle, mutta varmista ettei siementäviä kasveja jää lähistölle.
- ei vissiin sais
mutta miten ois roundup? Sillä pääsin eroon vihonviimeisestä maahumalasta. -ja on luontoystävällistäkin :)
- vaikka purkissa niin kehuta...
Vaikka tietysti on kyllä tehokasta..
- Ihmettelijä65
vaikka purkissa niin kehuta... kirjoitti:
Vaikka tietysti on kyllä tehokasta..
Roundupin vaikuttava aine on kyllä glyfosaatti :)
- siitä pääsee eroon
tohotin vain toimimaan palaa kasvit ja siemenet on ympäristö ystävällinen
- olla KOSANILLA
EIKÄ KOSNILLA NO..........
- Roundupilla.
Mutta Roundup ei tehoa Lupiinin siemeniin.(Kysyin valmistajalta.)Lupiinin kukkavarret on kerättävä ennen kuin siementävät. Itse keräsimme kaikki varret jätesäkkeihin; työlästä, mutta palkitsevaa. Vasta sitten myrkytimme Lupiinit ja hyvin pääsimme niistä eroon. Jos oli tulossa uusia alkuja, otimme ne heti pois.Nyt ei ole pihalla ainuttakaan Lupiinia ja toivottavasti ei tulekaan.
- nypi juurineen
Jos halua eroon , nypi juurineen.
Leviäminen estyy kun leikkaat kuihtuneet kukat pois ennen kuin siementää.- mullakin
miksi haluat ne pois? ne ovat kauniita.
- Miksi pitää poistaa?
Lupiini kunnostaa maata ,koska se kuuluu hernekasveihin ja pörriäiset tykkäävät niistä.
- musta muovi
Jos kysyjällä on pakottava tarve poistaa lupiinit, ei siinä tarvita mitään kehoituksia sen kauneudesta eikä pörriäisistä.
Paras tapa on kenties leikata lupiinit keväällä alas ja laittaa kate päälle, jokin iso musta muovi on paras, anna sen olla ainakin kaksi vuotta, silloin tukehtuvat sinne alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751