Älkää lähtekö mukaan tähän hässäkään. Meidän täytyy syödä huomenakin. Myykää ruokanne suoraan tilaltanne, ostajia on.Mitä puhtaampaa tuotteet on sitä enemmän on ostajia. Kaupasta ei saa sitä mitä haluamme. Eihän siellä ole edes mansikoita myynisä. Satsatkaa markkinointiin vaikka netiin, puska toimii.
Piruako te ne markat annatte kansainväliseen korporaation hoteisiin. Te olette hölmöjä!!!
Katsokaa maamme rajoja ja historiaa. Historia tupaa toistamaan itseään.
Piruako te ne markat annatte kansainväliseen korporaation hoteisiin. Te olette hölmöjä!!!
Katsokaa maamme rajoja ja historiaa. Historia tupaa toistamaan itseään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lähes kaikki tilamyymälät, tilateurastamot,kotimyyntipisteet ovat
hävinneet?
Kun ei ole asiakkaita!
Ei nykyajan ihminen lähde, ainakaan näillä polttoainehinnoilla, kirtelemään kyliä ja etsimäänruokatarpeitaan, lihat tuolta, kananmunat täältä ja leivät seuraavasta pitäjästä.
Kyllä nykyihmisen pitää saada kaikki tarvitsemansa
yhden parkkipaikan ympäriltä.
... raaka-aineita. Sanotaan nyt perunoita ja mansikoita lukuunottama ne eivät ole ruokaa, ennen kuin niitä käsitellään elitarviketehtaissa. Myös perunoita käytetään valmisruokien raaka-aineina samoin mansikoista tehdään monenlaista syötävää ja juotavaa tehtaissa. Jakelu suoritetaan kaupan kanavien kautta. Näiden raaka-aineiden osuus kaupan hyllyllä olevasta ruuasta on hyvin pieni. Esimerkiksi leipäkilo maksaa 4 €, mutta viljelijä saa viljakilosta tilallaan 20 c, eli 5 %.