Kuis tämä liikenneongelma:
Ajan kapeaa katua, jonka reunassa parkkiruudut. Kun ruudut loppuvat, siirryn kadun oikeaan reunaan kääntyäkseni oikealle.
Samalla oikeaan kylkeeni ajaa auto, joka on tullut kadun reunaa parkkiruutujen päällä.
Ja mikäs on tuomio?
Ajan kapeaa katua, jonka reunassa parkkiruudut. Kun ruudut loppuvat, siirryn kadun oikeaan reunaan kääntyäkseni oikealle.
Samalla oikeaan kylkeeni ajaa auto, joka on tullut kadun reunaa parkkiruutujen päällä.
Ja mikäs on tuomio?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Vika oli tietysti sen parkkiruutuja pitkin ajavan. Kaistallahan sitä pitää ajaa, eikä parkkialueella.
Parrkiruudut eivät ole ajorataa.
...tai oikeammin ajokaistaa.
..siis oikeammin ajorataa, ajoradallahan voi olla
useampiakin kaistoja.
Vaikka tuossa ei käynyt ilmi kaistamaalaukset yms. Useinkaan ei muisteta mitä valkoinen sulkuviiva tarkoittaa. Se on kuta kuinkin sama kuin keltainen, mutta viivan molemmilla puolin liikenne on samaan suuntaan. Keltaisella puolestaan vastakkaisiin.
Siksi esimerkiksi parkkipaikoilla kannattaa olla tarkkana, jos ylitää ruudut eikä peruuta pois ruudusta perä edellä.
ajetaan yleensä oikealta vasemmalle
Kyllä minä ainakin aina ajan joko eteenpäin tai taaksepäin, jos ajaa oikealta vasemmalle, on nopeus ollut liian suuri ja mennään sivuluisussa pöppelikköön.
Siinä kohdassa jossa rysähti, ei ole enään parkkiruutuja, vai mitä. Sinun olisi pitänyut ryhmityyä siihen kohtaan jossa toinen auto oli... taitaa mennä syyllisyys puoliksi.
syyllisyys puoliksi. Tien reunasta lähtevä on velvollinen näyttämään aikeensa suuntamerkillä ja varmistumaan siitä, ettei aiheuta vaaraa tai tarpeetonta estettä muille.
Kun vaihtta kaistaa tai siirtää ajoneuvoa sivu suunnassa ajoradalla, pitää myös varmistua ettei haittaa muuta liikennettä.
kyllä se on 100% kadun laidasta tai parkkiruudusta lähtevän syy.
Ryhmittyminen ei ole kaistanvaitoa.
Koska parkkiruudut eivät ole ajorataa, niin sivusuunnassa liikkuminenkaan ei ole haitta. Paitsi, jos liikkuu ajoradalta pois, mutta se onkin jo toinen juttu...
Mikähän oli tilanne. Oliko parkkiruudut jo loppunut. Sinä vaihdoit silloin kaistaa ja toinen tuli oikealta!
Ei tuosta selostuksesta saa vielä tarkkaa kuvaa. Miten pitkä matka
ruutujen loppumisesta risteykseen oli? Ja siirryitkö heti ruutujen
loppumisen jälkeen oikeaan reunaan? Kysymyksilläni koitan selvittää,
olisiko kylkeen ajanut ollut aikeissa kääntyä oikealle ja tulkinnut
sinun olevan menossa suoraan, jolloin hän katsoi kadun reunaan
jäävän tilaa ryhmittyä.
Syyllisyyden ratkaiseva tekijä taitaa olla tuo parkkiruutujen päällä
ajaminen, joka todennäköisesti kallistaa vaakakupin törmänneen
syyllisyyden kannalle. Toisaalta, jos rosikseen mennään, niin siellä
saatetaan kysellä myös sitä, miten hyvin ilmoitit aikeistasi kääntyä
oikealle muille, ja miten hyvin varmistit, että kadun oikeaan reunaan
voi ryhmittyä vaaraa aiheuttamatta.
Näin alunperin kirjoitin: Kun ruudut loppuvat, siirryn kadun oikeaan reunaan kääntyäkseni oikealle
Eli HETI ruutujen loputtua siirryn oikeaan reunaan. Kylkeen ajaja tulkitsee ajavansa ajoradan oikeaa reunaa parkkiruudusta piittaamatta.
..et ole syyllinen muuhun kuin siihen, ettet kunnolla varmistanut,
ajaako joku muu sääntöjen vastaisesti parkkiruutujen päällä ja
törmää kylkeesi. Uskallan veikata, että pääsisit tuosta tilanteesta
ilman rangaistusta, vaikka oikeusistuimien päätöksiä liikenteessä
tapahtuneista tapauksista melko mahdotonta veikata onkin.
Ei vierekkäin kulkevan auton kylkeen voi ajaa...
Kyseessähän olisi käytännössä perään ajoa tai sinä kiilaisit toisen auton kylkeen...
Parkista lähtevä tai niitä ajoratana käyttävä on syyllinen.
Ajoipa sitten vain ruutujen läpi tai lähti "parkista", niin on väistämisvelvollinen vaikka tiellä menisi mikä tahansa. Siksi ei saa lähteä ennakoiden liikkeelle, koska se ajoradalla menijä voi vaikka yllättäin joutua jarruttamaan, jolloin lähtijä saattaa törmätä.
Ei kukaan ajoradalla ajaja voi tietää, milloin ruudusta lähtevä ryntää liikkeelle. Eikä tarvikaan!
Toinen samankaltainen juttu.
Ajan kapeahkoa katua sen oikeassa reunassa, ei kaistaviivoja, mahtuu kaksi rinnan. Eteen tulee maalattuja parkkiruutuja, eli kaista kapenee. Väistän vasemmalle jolloin takavasemmalla ajanut kolahtaaa kylkeeni.
Väitän tekeväni oikein. En vaihtanut kaistaa, koska minun kaistani jatkuu, hänen loppuu. Parkkiruutu on ns. pysyvä este, eli kadun oikea reuna siirtyy parkkiruutujen reunaan.
Sanotaan nyt selvyyden vuoksi, että molemmat kysymykseni ovat mahdollisia tilanteita, eivät tapahtuneita. Turussa voi esim. Itäisellä pitkälläkadulla käydä hakemassa ennakkopäätöstä.
:-)
Takakulmaan törmännyt katsotaan syylliseksi varomattomuuteen
kaistanvaihtotilanteessa. Lakitermi-intoilijoille tiedoksi, että en nyt
väitä tuomiossa olevan kyseistä sananmuotoa.
Tekniikan Maailmassa oli jokin aika sitten juttua näistä kapenevista
tai katoavista kaistoista parkkiruutujen kohdalla.
Vastausta vaille siinä jutussa jäi, onko ajoradassa oltava ruudut maalattuna vai riittääkö P-kyltti tai se, että ei ole minkäänlaista kylttiä eli pysäköinti on vapaa.
Kyllä se minun milestäni on tuossa tapauksessa oikeanpuoleinen kaista joka lopuu, eli vasemmalle siirtyvä väistää siellä olevaa liikennettä.
Yleensä tulkinta menee kyllä niin, että oikeanpuoleinen ajokaista jatkuu ja vasen loppuu, jos muuta ei ole merkeillä osoitettu. Mihin sinä perustat oman tulkintasi?
Poliisin tulkinta Turussa on, että parkkiruutu on ns. pysyvä este, joten kaista tekee siinä mutkan.
Asiaa selvittelu TS noin vuosi sitten. Mutta kyseessä voi olla vain turkulainen tulkinta. Siksi onkin hyvä kuulla muista paikkakunnista.
Minulle sanottiin autokoulussa aivan samalla tavalla. Ajoradan reuna tekee mutkan, joten oikeanpuoleinen kaista tekee myös mutkan. Koska sen jälkeen ei kaistoja enää kahta mahdu, vasen kaista loppuu.
Eräs väistämiseen liittyvä vaikea asia tuntuu olevan myös silloin, kun autoja on pysäköity tien varteen. Se, kumman kaista on tukittu, on väistämisvelvollinen, vaikka ehtisikin kohtaamistilanteeseen ensin. Tämä on joidenkin vaikea sisäistää.
Mutta milloin?
>autoja on pysäköity tien varteen.
Mutta tässä on sitten eroja. Ovatko mittaripaikalla, rajoitetulla esim. puolen tunnin paikalla vai ihan muuten vaan luvallisesti tien vieressä. Siis jos EI ole niitä ruutuja.
Onkohan se sitten niin, että aina kun ei ole ruutuja, kaista päättyy ja pitää väistää? Tähän ei ole vielä selkeää vastausta.
Viittasin kohtaan, jossa ei ole parkkiruutuja tai merkittyä parkkipaikkaa. Pysäköintikielto puuttuu, joten auton saa jättää tavallaan ajokaistalle. Tällöin kyseinen kaista on tukossa, joten sen ajaja on väistämisvelvollinen.