SOKEROINTI KOTONA?

sokeripupu_87

Miten voi sokeroida itsensä kotona? ohjeita!

7

4555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SugarDaddy

      Ostat kaupasta sokeria (esim. hillosokeri on hyvä, mutta taloussokerikin käy.)
      Sitten kotona vedät itses nakuks ja sivelet alastoman kehosi esim. hunajalla (luomu on parasta, mutt hieman tyyristä).
      Kun jokainen nelisentti alastonta kehoasi on hunajan peitossa, avaat sokeripaketin ja sirottelet tasaisesti joka paikkaan.
      Tähän on hyvä olla joku luottokaveri mukana, koska joihinkin paikkoihin on vaikea sirotella itse.
      Ja näin olet sitten onnellisesti sokeroitu.

      • aijee

        XD...että repesin...


    • kannattaa lukea

      Joo ei nämä edellä mainitut ymmärtanyt kysymystäsi.

      Eli 2ruokalusikallista sokeria ja 2 ruokalusikallista vettä osta sitruuna suolaa sitä puoli teelusikallista joukkoon.

      Sitten kaikki laita teflonpannulle ja sekoita koko ajan anna ruskistua. Kun on ruskistunut anna jäähtyä. Muotoile ja "muovaa" ja laita sääreen vaikka levitellen. Ehdottomasti vauvan harsovaippa. Levitä harso sääreen ja riuhtaise nopeesti irti vähän kirpaisee. Toista käsittely 2- viikon päästä niin karvat ovat poissa pitkän aikaa ilman sänkiä. Muut naurakoon täällä nätti ja sileä iloinen säihkysääri.

      • Melkein blondi

        Eli siis ensin 2 ruokalusikallista sokeria ja 2 ruokalusikallista vettä. Ja sitten pitää ostaa sitruuna ja suolata sitä sitruunaa puoli teelusikallista joukkoon. Laitetaanko kuortakin?

        Toimiiko varmasti?


      • ohjetar556
        Melkein blondi kirjoitti:

        Eli siis ensin 2 ruokalusikallista sokeria ja 2 ruokalusikallista vettä. Ja sitten pitää ostaa sitruuna ja suolata sitä sitruunaa puoli teelusikallista joukkoon. Laitetaanko kuortakin?

        Toimiiko varmasti?

        Eli= kaikki aineet joukkoon ja se sitruuna suola valmiina kaupasta, toimii ei ainakaan maksa. Jos massa jähmettyy pehmitetään vedella ja laitetaan esin. jalkaan sama massa säilyy pitkään pari viikkoa.


    • 54321

      löytyy useita googlettamalla

    • M22...

      Tässä ohjeet kuinka tehdä ja käyttää tahnaa.

      Vaiheet:
      1.Laita seuraavat aineet kattilaan. (On suositeltavaa, että kattila on terästä tai alumiinia, jotta näet seoksen värin keittäessäsi sitä.)
      - 2 kuppia hienoa sokeria
      - ½ kuppi sitruunamehua
      - ½ kuppi vettä

      2.Lämmitä seosta miedolla lämmöllä. On tärkeää, että seos kiehuu, mutta mahdollisimman hitaasti. Sekoita hyvin koko ajan. Varaa viereen jotakin valkoista (esim. lautanen).

      3.Joka minuutti ota hiukan seosta valkoiselle esineelle, jotta näet seoksen värin. Noin 5 minuutin kiehumisen jälkeen väri muuttuu keltaisesta vaalean kullanruskeaksi. Heti kun näin tapahtuu, sammuta liesi.

      4.Anna seoksen jäähtyä, kunnes voit koskea kattilaan paljain käsin. Sitten kaada seos kuumuutta kestävään säilytysastiaan ja anna sen jäähtyä hiukan huoneenlämpöä korkeammaksi.

      5.Kun seos on jäähtynyt, voit käyttää sitä. Voit käyttää sitä tavallisen vahan tavoin (levitys kangasliuska) tai sitten hiukan kivuttomammalla tavalla. Seuraavissa kohdissa kerrotaan, kuinka se tapahtuu.

      6.Varmista, että ihosi o puhdas ja kuiva. Rasvainen karva estää toimivan lopputuloksen.

      7.Ota köntti tahnaa käteesi. Sen ei pitäisi vielä tarttua ihoosi. Levitä tahnaa sormillasi poistettavien karvojen päälle karvan kasvusuunnan vastaisesti reilun puolen sentin paksuiseksi kerrokseksi. Muutaman sekunnin kuluttua, repäise se irti karvan suuntaisesti. Sitten vaivaa tahnaa hiukan, voit käyttää tahnan välittömästi uudestaan.

      Väri on hyvä mittari, milloin pitää lopettaa keittäminen.


      www.youtube.com/watch?v=9MjCUfndWTU

      http://www.youtube.com/watch?v=rHBCtuQWH-E&feature=related

      Toimii ainakin mulla. Revin karvat pois jo toisen kerran kotitekoisella tahnalla, koska en todellakaan kehtaisi kaupasta ostamaa mitään oikeita tuotteita. Itse tehty tahna on myös tosi halpa (sitruuna maksoi 35 senttiä ja sokeri tais olla jotain 80 senttiä kilo). Kassien vahaaminen on jotenkin työlästä, mutta tasaisilta pinnoilta (sääret ja naisen "brassi alueet") uskoisin sen olevan helpompaa. Kassit on nyt ihan sileet ja perskarvat poissa. Täytyy myöntää että kyllä siinä vaiheessa kun alkoi tota tahnaa kasseille levittelemään niin tuli homo-olo. Mutta toimii siis kaikesta huolimatta ihan helvetin hyvin ja itse käytin vahaa neljä kertaa putkeen siten että lämmitin sen aina uudestaan mikrossa. Siinä vaiheessa tuli kans häiriintynyt olo kun laitto omia perskarvoja mikroon!! Ja tämä kaikki teidän takia naiset!

      M22

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      95
      3651
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      35
      915
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      815
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      799
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe