milloin palsamin siemeniä kannattaa ottaa ja miten olisi helpointa? tarvitsen niitä hankalaan joutomaahan...
Jättipalsamin siemenet
5
524
Vastaukset
- kokemusta on
Sehän on todettu ongelmaliseksi ympäristölle joten en sitä kylväisi. Aivan tolkutionta leviämistä , .Meilläkin levisi metsään, tukahdutti sammalenkin alta ja meni kolmevuotta kun sain viimeisenkin taimen nykittyä ennen kuin taas siemensi.Ensin se näytti kauniilta kun laitoin juuri sellaiselle joutomaalle likakaivojen lähettyville , mutta kun noita juttuja luki lehdestä havahduin. Nykin todella kolmena kesänä kaikki taimet mitkä näkyi. Tänä neljäntenä kesänäkin olen löytänyt yhden joka ei vielä kukkinut.
- paukkupalsami
alueella jonne laitan sitä on mahdoton levitä...löytyykö ohjeita siementen hankintaan?
- muitten harmiksi
paukkupalsami kirjoitti:
alueella jonne laitan sitä on mahdoton levitä...löytyykö ohjeita siementen hankintaan?
tuuli ja linnut levittävät siemeniä !
- jotakin.
Täältä löytyy paljon tietoa jättipalsamista.
http://www.ymparisto.fi/default.asp?node=16585&lan=fi - mapee
ajeltiin tuossa eilen moottoritietä pitkin ja tien varressa oli kaunista kukkivaa kasvia ihan sankkana merenä. Tokihan heti alkoi mielessä itää että tuota on saatava..
Luettuani nyt vastauksesi tulen ihailemaan kyseistä kasvia edelleen vain vieraillessani sukulaisissa..
Peittää kyllä ilmeisen tehokkaasti joutomaata mutta kuten on kirjoitettu on haittakasvi joten vastuullisesti hoitamalal sopivassa paikassa voi olla ihan hyvä kasvi tuokin. Edelleen s eoli rehevä ja kaunis siitä ei pääse mihinkään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1645258
- 114198
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513675Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032955Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62098- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121358Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621234Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4081219