Ravit alkoivat miellyttää

ennen vihasin

Olen koko ikäni vihannut raviurheilua siksi, että lajin pariin valikoituu henkisesti alimmalla tasolla olevat, hevosia piiskaavat eläinrääkkääjät ja heitä arvostava räkänokkakansa.
Näitä ihravatsaisia, pelihimoisia mätämunia olen vihannut kuin ruttoa, mutta eilen muutin mieltäni, kun näin Ylen Aamu-tv:ssä Kuninkuusraveista tänä vuonna vastaavan henkilön haastattelun ja ko. henkilön miellyttävät kasvonpiirteet.
Tässä linkki ko. haastatteluun, mikä alkaa 16 minuutin kohdalla:
http://areena.yle.fi/toista?id=1389563
Harmi, ettei miehestä saatu elävää kuvaa. On niin inspiroivan ja sympaattisen näköinen mies, että tämän jälkeen en sano ravikansasta mitään pahaa.

3

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :'<

      Täytyy sanoa, että tuo viestisi alkuosa tuntui todella pahalta. En mielestäni ole "hevosia piiskaavat eläinrääkkääjä". :'/

      Mutta hyvä että mielipiteesi on muuttunut, enkä todellakaan ymmärrä mistä alunperäinen mielikuvasi on tullut.

    • ent ratsuihminen, kelkankää...

      Tässä yks päivä katselin pari päivää ratsastuskoulun toimintaa, yhtä ruunaa laitettiin liki 2h autoon liinoilla ja isolla porukalla, samainen polle käveli aloittelevan pojan kanssa kiltisti autoon myöhemmin, kun poika ei osannut arkailla/ varoa tai epäillä ettei tulis..

      4v oria kengitettiin, siinä oli kengittäjän lisäksi 4 ihmistä paniikissa höösäämässä, läps läps läps, moneen kertaan.. Hevonen pyöry ja hätäänty.

      Ainahan jotenkin hevosta komennetaan, useimmat ravi-ihmiset pitää parempana lyödä kerran ja kunnolla, suuri osa ratsupuolella läpsäsee jopa 5-10 kertaa päivän aikana samaa hevosta....

    • sivusta seurannut

      Eräässä haastattelussa kuski sanoi raviurheilun olevan pelkkää välineurheilua. Jos hevosta, elävää tuntevaa ja ajattelevaa olentoa, aletaan pitää pelkkänä rahantekovälineenä, niin metsään on menty! Metsään on menty siinäkin, että herkästi tuottamattomille nuorillekin hevosille jaellaan teurastuomioita tai siinä, että suomesta lähtee italiaan ravureita valmennukseen tai kilpailemaan (suom. rääkättäviksi)! Ohessa pätkä italialaisten ravureiden "valmennuksesta".
      http://www.youtube.com/watch?v=X1sa8sSOY5I&eurl=http://www.hovtramp.se/huvud.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe