Ammattiliittojen

piti alkaa laihduttaa mutta kun ei ole tahdonvoimaa, kuinka tällaiset ihmiset pystyy toisten asioista huolehtimaan kun ei edes itsestään, vai paljonko muka paksuahonenkin on laihtunut tai läskipääjaana?

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1491043
2125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse otin 40 kg pois, Suhteellisen helposti.
0,5 vuodessa.

Voisin alkaa konsultiksi Ahoselle ja kumppaneille.
Ahonen on vielä noinkin lyhyt kasvuinen, silti painaa n. 140 kg.
Helpolla tulisi alkuun 100:n kiloon.

Ei elämä silti ole sen mukavampaa, mässäilyilläkään. Tapa sekin vain.

Itse jouduin asian opetteleen ja opiskeleen, pitemmän kaavan kautta. Sikäli "pitempi kaava" kun lähdin lähes nollasta, ja opiskelin itsekseni hyvään tulokseen.
Kiitos kuuluukin mm Kansanterveyslaitokselle. Ja toinen merkittävä tiedon lähde oli Yhtyneet Laboratoriot. muut.

Ihme ja kumma silloin, se alkoi just niin menee kun sai näiltä laitoksilta tiedon.
Kukaan ei päässyt kohdallani rahastaan välistä.

Lyhyesti oli pois mm.
-suklaat
-kananmunat
-kova rasva
-vehnätuotteita mahdollismman vähän
-Maito muuttui rasvattomaksi. Enään ei rasvainen maistu sitten millään.
-kalja ja nämä alkoholit, kokonaan pannasa.
-"konjakki kilistys" sallitaan
-liha muuttui rasvattomampaan suuntaa, mm hirvi, kana , kala. Joskus muutakin, mutta harkiten rasva, ja sitetn pienemmäöt annokset
-iltasyönti pois
-makkarat kokonaan pois (grilli roskiin)
-vihaksia lisää, muuta niitäkin harkiten
-vain rypsiöljy, etupäässä olisi perusrasva
-voi pois, ainakin tietoisesti

Jos saisin Ahosenkin nyt olevilla tiedoillani käsittelyyn.
Se olisi 1-2 kk ja 7-10 kg pois alussa/kk
Seuraava kuukausi olis 5 kg -
Ja vähän vähenisi sitten 2-5 kg - / kk

Alussa vähenentään suolan käyttöä, saadaan normitettua, ja sen vähennys antaa nesteenpoistona, onnistumisen tunteen, että tämähän sujuu sutjakkkaasti..

Äänestä

tarpeeksi ahkerasti huolehtii toisten asioista, jää omat asiat hoitamatta. Myös stressi lihottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läskipäät,,, kirjoitti:

piti alkaa laihduttaa mutta kun ei ole tahdonvoimaa, kuinka tällaiset ihmiset pystyy toisten asioista huolehtimaan kun ei edes itsestään, vai paljonko muka paksuahonenkin on laihtunut tai läskipääjaana?

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1491043

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu