USA:ssa on

kirkossa http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id97314.html

USA:ssa yli 90% kansasta uskoo jumalaan, mutta myös aseita ja vinksahtaneita henkilöitä löytyy aivan
liikaa. USA:ssa uskonnollisuus ei olekaan ainakaan
vähentänyt väkivaltaa toisin kuin kreationistit
väittävät.
4331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...joku "tosi kristitty" toteuttamassa "Jumalan tahtoa", kun ottaa huomioon uutisen tämän katkelman:

>>Tennessee Valley Unitarian Universalist Church on osa vapaamielistä kristillispohjaista kirkkokuntaa, jonka jäsenet ovat toimineet aktiivisesti muun muassa naisten ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolustajina.>>

Äänestä
  • evon kannattaja kun tunsi tarvetta mennä kirkkoon tappamaan.

    Äänestä

  • olla joku kirjoitti:

    evon kannattaja kun tunsi tarvetta mennä kirkkoon tappamaan.

    ...sinua niin paljon, että uskontosi lupaukset ovat tyhjiä, että täytyy erikseen muita parjata?

    Äänestä

  • olla joku kirjoitti:

    evon kannattaja kun tunsi tarvetta mennä kirkkoon tappamaan.

    Vai olisiko ollut ennemmin joku punaniska ääriokeistolainen kristitty, joka ei hyväksy naisten ja homoseksuaalien oikeuksien ajamista? Tennessee kun on Raamattuvyöhykkeellä (http://en.wikipedia.org/wiki/Bible_Belt).

    http://www.cbsnews.com/stories/2008/07/27/national/main4297809.shtml :
    "The gunman's motive is not yet known. The church, like many other Unitarian Universalist churches, promotes progressive social work, such as desegregation and fighting for the rights of women and gays. The Knoxville congregation has provided sanctuary for political refugees, fed the homeless and founded a chapter of the American Civil Liberties Union, according to its Web site."

    Kirkosta: http://www.tvuuc.org/

    http://www.knoxnews.com/news/2008/jul/27/church-shooting-leaves-several-injured/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammuskeltu kirjoitti:

kirkossa http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id97314.html

USA:ssa yli 90% kansasta uskoo jumalaan, mutta myös aseita ja vinksahtaneita henkilöitä löytyy aivan
liikaa. USA:ssa uskonnollisuus ei olekaan ainakaan
vähentänyt väkivaltaa toisin kuin kreationistit
väittävät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu