Kyllä on rasittava tuo ykköstien vanha osuus muurlan ja lohjanharjun välillä, kun nykyään rajoitukset on enimmäkseen 80km/h, mutta ohituskaistan kohdalla 100km/h.
Se tarkoittaa sitä, että ohituskaistoista ei ole paljonkaan apua, kun ne rajoituksen mukaan ajavat tienukot kiihdyttävät ohituskaistan kohdalla sydämmensä kyllyydestä sataseen, ja vähän ylikin.
Jos ohittamiseen joutuu käyttämään 120km/h nopeutta, se alkaa jo olla vaarallista tuollaisella tiellä jossa on paljon pikkuteiden risteyksiä. Ja ohituskaistat on tietenkin ylämäkeen ettei tuollaista nopeutta edes saa päälle kuin vasta aivan ohituskaistan lopussa tasamaalla.
Paljon helpompi heittää ohituskaistojen ulkopuolella noista kirkkoon köröttelevistä 80km/h kuskeista ohi. Siinä joutuu ajamaan jopa vastaantulijoiden kaistalla 90 km/h nopeudella, ja sekös on aivan ylivoimainen suoritus nykykuskeille. Eivät osaa ohittaa ollenkaan.
Itse joutuu aina raivaamaan tiensä pitkästä jonosta ohi, kun muut eivät pane tikkua ristiin.
Se tarkoittaa sitä, että ohituskaistoista ei ole paljonkaan apua, kun ne rajoituksen mukaan ajavat tienukot kiihdyttävät ohituskaistan kohdalla sydämmensä kyllyydestä sataseen, ja vähän ylikin.
Jos ohittamiseen joutuu käyttämään 120km/h nopeutta, se alkaa jo olla vaarallista tuollaisella tiellä jossa on paljon pikkuteiden risteyksiä. Ja ohituskaistat on tietenkin ylämäkeen ettei tuollaista nopeutta edes saa päälle kuin vasta aivan ohituskaistan lopussa tasamaalla.
Paljon helpompi heittää ohituskaistojen ulkopuolella noista kirkkoon köröttelevistä 80km/h kuskeista ohi. Siinä joutuu ajamaan jopa vastaantulijoiden kaistalla 90 km/h nopeudella, ja sekös on aivan ylivoimainen suoritus nykykuskeille. Eivät osaa ohittaa ollenkaan.
Itse joutuu aina raivaamaan tiensä pitkästä jonosta ohi, kun muut eivät pane tikkua ristiin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ohituskaistoista on pääsääntöisesti vain haittaa. Nopeudet nousevat ja autojen keskinäinen järjestys vain vaihtuu. Kaistan jälkeen letka jatkaa ihan samaan tapaan kuin ennen kaistaa, 10km/h alle raikan ja sekunnin turvaväleillä.
Sitten nämä arkipäivän sankarit vetävät herneet neniinsä kun letkan vetää muutamalla ohituksella ohi. Erityisen hauska temppu tehdä juuri ennen ohituskaistaa.
...että tekisit sellaisen erittäin vaikean asian kuin että ajaisit itsekin rajoitusten mukaan??? Monelle on tietysti vaikea ajaa jonossa kun on jokin kumma pakkoa vaan päästä edessä ajavasta autosta eroon. Stressaahan se ettei pääse sinne jonon keulille. Ei saa siis olla ensimmäinen!
Laskepa pahuuttasi miten vähän säästät aikaa jos saisit ajaa Muurlasta Lohjanharjulle vapaasti ilman muuta liikennettä vaikkapa kymmenen kilometriä tunnissa yli sallitun. Säästö on hyvin pieni.
Kun tuollakin tieosuudella pyörii päivittäin kymmeniä kaltaisiasi minun on pakko päästä ohi-tyyppejä seuraus on juuri tuo,että kiihdytyskaistoilla kiihdytetään hampaat irvessä että päästäisiin toisista samanlaisista ohi. Siitä taas seuraa lehdistä luettavissa olevista nokkakolareista kaistojen yhtyessä. Ja vähintään seurauksena on vaarallisia kiilauksia ja jarrutteluja mäkien päällä. Ja jäljempänä jonossa ajavien ajo on pelkkää haitariliikettä jatkuvien jarruttelujen vuoksi.
Yritpä edes kerran ajaa rajoitusten mukaan. Jätät sarvet pois päästäsi kun astut autoosi. Otat muutkin huomioon tiellä etkä pidä niitä automaattisesti vihollisina ja uhkana sinun reviirillesi. Ei se ole oikeasti niin vaikeaa.
"Ja jäljempänä jonossa ajavien ajo on pelkkää haitariliikettä jatkuvien jarruttelujen vuoksi."
Ei sitä suurinta sallittua ole pakko ajaa! Jos ajat 80km/h, niin minkä ihmeen takia sitä ei voisi ajaa myös ohituskaistan kohdalla? Ei se matkasi hidastu siitä kuin 10 sekuntia, eikä se ole mitään sinulta pois että päästät muita ohi. Siinä kuitenkin säästää 5-10min helposti. 80km/h on naurettavan alhainen rajoitus tuonne, on siellä ennen ajettu lujempaakin.
Tosiaan ohituskaistat on ne vaarallisimmat ohituspaikat, kun joutuisi kiihdyttämään 120km/h ohittaakseen. Helpompi ohittaa muualla.
Eihän tuossa ole mitään järkeä. Systeemihän on se, että 80:n alueella ajetaan 80:iä ja satasen alueella satasta. Ihan loogista. Vai menikö liian monimutkaiseksi.
Jos joku haluaa ohittaa, niin ihan vapaasti omalla vastuullaan. Saa valita ihan vapaasti ohituspaikan.
Kukin vastaa omasta ajamisestaan, ja jälkiselvittelyssä ovat parhaassa asemassa ne, jotka ovat noudattaneet paikalla noudatettavia sääntöjä.
Kun sarvet päässä ajetaan niin silloin ei voi hyväksyä sitä että joku ohittaa. Siksi kaasua lisätään juuri ohituskaistoilla! Minun eteeni sinähän et perkele tule-tyylinen asenne on niin yleinen ja seuraukset tiedetään. Ikävä kyllä.
Ne 100km/h rajoitukset on siellä siksi, että ohituskaistan kohdalla pääsisi turvallisesti hitaammista ohi. Rekoista yms. pääseekin eikä taarvitse pelätä tutkaa.
Ne 100km/h rajoitukset eivät ole siellä sitä varten, että ohitettavat kiihdyttävät. Se näyttää suurimman sallitun. Se ei näytä, että sitä on pakko ajaa. Se on yksinkertaisesti kiusantekoa. Oikea kotipoliisin unelma.
Mitään ette siinä voita kun kiihdytätte kilometrin pätkän. Aiheutatte vain vaaratilanteita. Tuo tie on riittävän vaarallinen ilman temppuilujannekin.
Entä miten nuo ohittajat? Vastaavalla logiikalla hekään eivät voita mitään. Vai onko edellytys sille, että ajaa suurinta sallittua nopeutta se, että ohittaa muita?
Henkilöautolla ei ole mitään vaikeutta ajaa sitä suurinta sallittua nopeutta, vaikka se vaihteleekin paikoittain. Se ei ole kiusantekoa. Jos joku haluaa ajaa vielä nopeammin, on se hänen asiansa. Hän vastaa omasta ajostaan.
Jos mielestäsi rajoitusten mukaan ajavat ovat kotipoliiseita, niin mitä ovet ne, jotka ehdoin tahdoin haluavat ajaa aina muita nopeammin, rajoituksista piittaamatta. Häiriköiksi?
Nehän juuri ovat näitä kotipoliiseja, jotka ehdoin tahdoin haluavat ajaa muita kovempaa, tai olla muiden edellä.
Aja ja anna muiden ajaa. Ei se ole sinulta pois, jos muut ajavat lujempaa. Kyllä poliisi sitten pysäyttää sellaisen, joka ajaa holtittomasti ja vaarantaa liikennettä. Se ei ole sinuntehtäväsi yrittää pakottaa muut noudattamaan rajoituksia.
Kyllä sen näkee aina, että siellä estäjän autossa on joku lippispääukkeli. Lippa vaan vilkkuu kun tohkeissaan seuraa mitä peilissä tapahtuu. Silkkaa kiusantekoa.
Jos tosiaan haluat mennä ohi, niin paina sitä lämää äläkä ruikuta.
Lähde kuule ensi kerralla 2 minuuttia aikaisemmin liikkeelle, niin lopputulos on sama.