PALSTAN SISÄLTÖ

Koko palsta on täynnä vihaa, pilkkaa ja toisten herjaamista! Ollaan mielummin ystäviä, niin kuin Raamattu opettaa!
10316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vähän huonosti näyttävät nuo raamatun opetukset menevän perille, kun suurin osa vihaa, pilkkaa ja herjaamista sisältävistä viesteistä on uskovaisten tekemiä.

Ja niin se tämäkin metsä vastaa, kuin miten sinne huudetaan.

Äänestä

Kee on tulossa, oletko valmis?

Äänestä
  • Odotan suu auki, pukkakea, Niinkuin Herramme Jeesus on mut opettanut!

    Äänestä

  • RAAMATUN SANA kirjoitti:

    Odotan suu auki, pukkakea, Niinkuin Herramme Jeesus on mut opettanut!

    No Kee meni jo ja laittoi tuhmat viestit bittihelvettiin. Odota huomiseen, kyllä tuokin viesti siivotaan. Armoa ei tunneta.

    Äänestä

  • BBob kirjoitti:

    No Kee meni jo ja laittoi tuhmat viestit bittihelvettiin. Odota huomiseen, kyllä tuokin viesti siivotaan. Armoa ei tunneta.

    uusi sefu? Vai Kee salanimellä? Miksi se ikäarvuuttelu poistettiin?

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    uusi sefu? Vai Kee salanimellä? Miksi se ikäarvuuttelu poistettiin?

    Joku tais arvata erään nimeltä mainitsemattoman palstalaisen iän liian korkeaksi ja sitähän ko. henkilö ei sietänyt.

    Äänestä

  • BBob kirjoitti:

    Joku tais arvata erään nimeltä mainitsemattoman palstalaisen iän liian korkeaksi ja sitähän ko. henkilö ei sietänyt.

    nimeltä mainitsematon henkilö heitteli ihan samanlaisia arvauksia. Hänen ikänsä arvattiin vain 15 vuotta korkeammaksi, kuin mitä hän itse eräästä toisesta arvuutteli.

    Äänestä

Raamatun määrite ystävyydestä:

Puhutaan pyllyistä, ja haukutaan atteja.

Kuka sanoo kovimmin sanan homo ja pylly, on ystävällisin.

Näin siis raamatussa!

Äänestä

"ja Saul neuvoi heitä sanomaan Daavidille: "Kuningas haluaa morsiamenhintana ainoastaan sata filistealaisten esinahkaa kostoksi vihollisilleen." Itse asiassa Saul pyrki vain siihen, että Daavid sortuisi filistealaisten käsiin.

Saulin miehet kertoivat Daavidille nämä sanat. Daavidista oli mieluisaa päästä tällä tavalla kuninkaan vävyksi, ja määräaikaa odottelematta hän lähti miehineen liikkeelle ja tappoi kaksisataa filistealaista. Daavid toi mukanaan heidän esinahkansa ja laski ne kaikki kuninkaan eteen päästäkseen kuninkaan vävyksi. Ja Saul antoi hänelle tyttärensä Mikalin vaimoksi. "

(1. Samuelin kirja)

Äänestä

" Ollaan mielummin ystäviä, niin kuin Raamattu opettaa! "

Näin raamattu opettaa ystävyyttä:

" Lähellä asuvien kansojen kaupungeista, jotka Herra on luvannut antaa omaksenne, ette saa jättää jäljelle mitään, ette ainoatakaan elävää olentoa. Julistakaa nämä kaupungit Herralla kuuluviksi ja hävittäkää niiden asukkaat, heettiläiset, amorilaiset, kanaanilaiset, perissiläiset, hivviläiset ja jebusilaiset, niin kuin Herra, teidän Jumalanne on teitä käskenyt. "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RAAMATUN SANA kirjoitti:

Koko palsta on täynnä vihaa, pilkkaa ja toisten herjaamista! Ollaan mielummin ystäviä, niin kuin Raamattu opettaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu