Miksi kaikki...

...valittavat, että tv-luvan hinta on korkea ja samalla he maksavat paljon enemmän kirkollisveroa? Ja kirkossahan esitetään joka sunnuntai samaa ohjelmaa.
3237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... jos esitetään. Välillähän eli yleensä ei ole yhtään kuulijaa. Mutta kun saa häät ja hautajaiset ja pääsee taivaaseen kun on niin hyvä omasta ja mummon mielestä(vaikka mummo onkin jo kuollut)

Äänestä

Olisiko kirkossa niin hyvä audiovisuaalinen ohjelma, että se kannattaa kokea moneen kertaan?

En tiedä, kun en ole kirkossa vuosiin käynyt. Viimeksi, kun kävin jossain kirkon pytingissä, kävin kirkkoherranvirastossa eroamassa Suomen evankelis-luterilaisesta kirkosta, eettisten vakaumusteni johdosta.

Ei kirkollisvero valtavaa lovea budjettiini aikoinaan louhinut. Koinkin kristittynä olemisen olevan enemmissä määrin henkisesti kuin rahallisesti köyhdyttävää.

Äänestä

heh, itse en ainakaan tuosta valita. tv-lupaa en maksa, tosin eipä tuota telkkuakaan pahemmin tule katsottua, ja kirkollisveroa ei tarvitse maksaa kun niin ikään sano sopimuksen irti! paras päätös ikinä. ei kannata jäädä kirkon vallan alle ja vielä maksaakin siitä. kirkosta ei ole mtn hyötyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makepera kirjoitti:

...valittavat, että tv-luvan hinta on korkea ja samalla he maksavat paljon enemmän kirkollisveroa? Ja kirkossahan esitetään joka sunnuntai samaa ohjelmaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu